Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσομοίωση δοκών Ο.Σ.


nik

Recommended Posts

@jackson

 

Δεν εχω λυσει ποτε κτηριακο με ΠΣ στις πλακες...Απλα εχω μια απορια

 

Αν βαλλεις γραμμικο στοιχειο στις δοκους με ορθογωνικη διατομη δεν χανεις τη λειτουργια της πλακοδοκου?? Δλδ το λογισμικο λαμβανει υποψη του και την πλακα (το συνεργαζομενο πλατος στην ουσια) για τον υπολογισμο της θλιβομενης ζωνης???

 

Εξηγεις λιγο αυτο με την εκκεντροτητα??? Ειναι καθαρα θεμα αναλυσης αυτο ετσι?? Στην διαστασιολογηση της διατομης λογικα δεν εχει καμια αναμιξη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ίσα ίσα, με τα ΠΣ προκύπτει επακριβώς η συνεργασία δοκού-πλάκας, λόγω ακριβούς προσομοίωσης της πραγματικότητας. Η δοκός συμπαρασύρει την πλάκα από τη στιγμή που είναι συνδεδεμένα και ό,τι είναι να βγει θα βγει. Δεν υπάρχουν τύποι ΕΚΩΣ ούτε τίποτα. ΑΛΛΑ χάνεις τους κατά τι, μειωμένους οπλισμούς της πλακοδοκού σε σχέση με την απλή δοκό, αλλά ποιός νοιάζεται...(το πρόγραμμα διαστασιολογεί 30/50 και όχι beff/50).

 

Ναι είναι κυρίως θέμα ανάλυσης. Έχεις μεγαλύτερη δυσκαμψία λόγω εκκεντρότητας άξονα πλάκας-δοκού (steiner). Δες τι εννοώ...

post-14086-131887241227_thumb.jpg

post-14086-131887241243_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνουμε απολυτα τωρα...

 

Αλλα η εκκεντροτητα αυτη θελει υπολογισμο, δεν ειναι για ολες τις πλακες ιδια....Εσυ θες να παει το κεντρο της πλακας εκει που ειναι και το ΚΒ της δοκου, αλλα το ΚΒ τις δοκου εξαρταται κ απο το beff

Link to comment
Share on other sites

'Οπα, δεν θέλω να πάει το ΚΒ της πλάκας στο ΚΒ της δοκού. Κάθε άλλο. Θέλω την πραγματικότητα. Δοκός 30/50 και πλάκα 18cm έχουν πάντα μα πάντα εκκεντρότητα 50/2-18/2=16cm. Η δοκός σ' αυτές τις προσομοιώσεις δεν έχει beff, αυξημένη δυσκαμψία δοκού έχω λόγω συμμετοχής της πλάκας...

 

Η προσομοίωση φορέα είναι προσομοίωση δυσκαμψιών.

 

Κανονικά η απόλυτα σωστή προσομοίωση είναι τα ΠΣ των πλακών να μην εκτείνονται κατά το πλάτος της δοκού γιατί έτσι έχεις πρόσθετη δυσκαμψία από αυτά τα περιττά στοιχεία, αλλά σιγά μην κάνουμε και διδακτορικό......δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.

Link to comment
Share on other sites

Εγω καταλαβα τι λες....

 

Αλλα ετσι στην διαστασιολογηση δεν διαστασιολογεις πλακοδοκο αλλά ορθογωνικη διατομη.. Ετσι????

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό το ανέφερα και πριν...

 

Γενικά σε τέτοιες προσομοιώσεις συνήθως δεν εισάγεται ποτέ εκκεντρότητα, δηλ. έχεις δοκό και πλάκα κεντρικά συνδεόμενα με ίδιους κόμβος και συνήθως ορθ. διατομή δοκού και όχι πλακοδοκού.

 

Χάνεις σε οπλισμό λόγω ορθογωνικής, αλλά κερδίζεις σε σωστή δυσκαμψία που πιστεύω είναι και σημαντικότερο...

 

Καλό βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εφαρμόζει ο oyabun είναι

 

1) Εύρεση bef για κάθε δοκό και χρήση γραμμικών πεπερασμένων διατομής πλακοδοκού

 

2) Χρήση ταυτόχρονα shell element για πλάκες

 

3) Εφαρμογή μειωτικών συντελεστών για το βάρος της δοκού για να μην παίρνουμε δύο φορές το ίδιο βάρος.

 

Κατάλαβα καλά?

 

Αυτή η διαδικασία όμως δεν είναι υπερβολικά πολύπλοκη για ένα απλό κτιριακό? Μόνο το 1) είναι πολύ χρονοβόρο πόσο μάλλον να μειώνεις κάθε φορά το βάρος της δοκού όπου χρειάζεται.

 

Ακριβώς έτσι. Σε ένα τυπικό κτίριο με όλες τα πάχη των πλάκων ίδια και όες τις διατομές των δοκών ίδιες, έχεις να φτιάξεις μόνο δύο διατομές. Άντε να έχες κάποια διαφορετική πλάκα ή δοκό και να κάνεις 4 ή 6 διατομές. Δεν το θεωρώ χρονοβόρο. Η επιλύση όμως των πλακών με πεπερασμένα στοιχεία δίνει ασύγκριτα ορθότερη κατανομή των φορτίων τους επί των δοκών, κάτι που το θεωρώ σημαντικότερο ακόμη και από τη διαστασιολόγηση των ίδιων των πλακών (με εξαίρεση φυσικά τις μεγάλες πλάκες).

 

ΑΛΛΑ χάνεις τους κατά τι, μειωμένους οπλισμούς της πλακοδοκού σε σχέση με την απλή δοκό, αλλά ποιός νοιάζεται...(το πρόγραμμα διαστασιολογεί 30/50 και όχι beff/50).

 

Τα εντατικά μεγέθη της δοκού που προκύπτουν όταν προσομοιώνεις με γραμμικό στοιχείο την κρέμαση Δεν είναι μεγέθη διαστασιολόγησης. Πρέπει να μεταφερθούν στο κέντρο βάρους της διατομής πλακοδοκού και να συνδυαστούν εκεί με τα εντατικά μεγέθεη των SHELLS. Τα προκύπτοντα εντατικά μεγέθη είναι τα πραγματικά της διατομής Ο/Σ.

 

Αυτός είναι και ο λόγος που δεν είναι πρακτική η ξεχωριστή προσομοίωση της κρέμασης των δοκών με οποιοδήποτε τρόπο. Πέραν τούτου καθίσταται προβληματική η προσομοίωση της μειωμένης δυσκαμψίας λόγω ρηγμάτωσης, καθώς τόσο το γραμμικό στοιχείο όσο και τα πεπερασμένα στοιχεία συμμετέχουν κυρίως με τη δυστένειά τους.

Link to comment
Share on other sites

Σε ό,τι έχω αναφέρει, εννοώ με γραμμικό στοιχείο όλη τη δοκό (30/50), όχι μόνο την κρέμαση. Με την κρέμαση μόνο έχεις το πρόβλημα που αναφέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν πρόσεξα το 30/50 που είχες γράψει. Η προσομοίωση πάντως της πλακοδοκού με απλή ορθοθγωνική διατομή υποεκτιμά σημαντικά τη συνεισφορά της στη δυσκαμψία του φορέα, στα εντατικά μεγέθη αυτή και των υποστυλωμάτων κλπ. Για μια απλή δοκό 25/50 με 15άρα πλάκα, η δυσκαμψία αυτής πέφτει στο 50% αν αγνοήσουμε τη λειτουργία πλακοδοκού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.