Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δεξαμενή νερού στην ταράτσα


GRIGORIS_F

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα (για δεξαμενη νερου μιλαμε)

Διαβάστε να γελάσετε. Αγόρασα ένα διαμέρισμα στην Χίο το 2004.σημερα μας έκαναν καταγγελία ότι οι δεξαμενές που είναι πάνω στην απόληξη κλιμακοστάσιου είναι αυθαίρετες. Βγήκε το πρόστιμο 840 ευρώ το οποίο ο κατασκευαστής δεν το πληρώνει και έκτος αυτού πρέπει να κατεβούν οι δεξαμενές στην πλάκα με έξοδα τα οποία δεν δίνει μια. Τι κάνω? είμαι και διαχειριστής μέσα σε όλα.ευχαριστω

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Για δεξαμενή καυσίμου ο λόγος?

 

2.4.3.3. Απαγορεύεται η αποθήκευση υγρών καυσίμων σε διαδρόμους, εισόδους, κλιμακοστάσια και κάτω από αυτά, κατοικούμενους ορόφους, χώρους εργασίας και εργαστήρια, καθώς και όπου, κατά την κρίση των αρμόδιων αρχών, είναι ενδεχόμενο να δημιουργηθεί συγκέντρωση ατόμων σε περίπτωση έκρηξης πυρκαγιάς.

 

Λίγο εκτός θέματος ίσως : H ταράτσα μπορεί να θεωρηθεί ως χώρος συγκέντρωσης κοινού σε περίπτωση ανάγκης όπως έκρηξης πυρκαγιάς?

Link to comment
Share on other sites

Για δεξαμενή νερού μιλάει ο άνθρωπος. Συνηθισμένο σε τουριστικές περιοχές όπου το καλοκαίρι γίνονται συχνές διακοπές νερού.

 

Το πιο κοινό υλικό κατασκευής σε τέτοιες δεξαμενές είναι το PVC.

Μου κάνει εντύπωση που το βρήκαν παράνομο. Με την ίδια λογική όλοι οι ηλιακοί θερμοσίφωνες είναι παράνομοι!

Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Λαθος εγω. Στραβομαρα εχω? Ειδα και το προηγουμενο μηνυμα και δεν κοιταξα καν τον τιτλο.

Δεν ξερω αν χρειαζεται αδεια για δεξαμενη νερου, αλλα μου φανταζει τραβηγμενο αυτο που εγινε..

Link to comment
Share on other sites

Οποτε στο θεμα μας, δεξαμενη νερου στη ταρατσα θελει αδεια? Και τι αδεια?

Στα εκτος σχεδιου ειδικα, στα οποια δεν περναει η δημοτικη υδρευση και καλυπτουν τις υδρευτικες αναγκες τους με γεωτρησεις υπαρχει συνηθως στη ταρατσα δεξαμενη, και το νερο παει στις καταναλωσεις με τη βαρυτητα.

Και στο σπιτι μου εχω δεξαμενη στη ταρατσα.

Ξερει καποιος τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

το πρόβλημα στη Χίο με τις δεξαμενές νερού είναι μεγάλο. και ειδικά όταν ξεπερνά το επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής ( στο 90 % του νησιού) και πρέπει να το καταγράψεις ως αυθαίρετο στο Ν.4014.

 

πως δηλώνεται? ναι μεν έχω υπέρβαση ύψους αλλά το δηλώνω και ως βοηθητική επιφάνεια?

Link to comment
Share on other sites

Με αναλυτικό!!!

Αν και είναι και ΥΥ δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορείς να το βάλεις στο σύστημα του ΤΕΕ, απλώς το αναφέρεις στα σχόλια ή στην τεχνική έκθεση της δήλωσης.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση στέρνας κάτω από τη στάθμη του εδάφους χωρίς να αναφέρεται στην οικ. άδεια πάλι πρέπει να δηλωθεί με αναλυτικό με 4014;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.