Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση (Ν. Μπιρμπίλη) υπογείου


katrmp

Recommended Posts

  • 6 months later...

Γεια χαρά σε όλους τους συνάδελφους.

 

Πρόκειται για μια αλλαγή χρήσης, από αποθήκη σε κατάστημα. Tο κατάστημα λειτουργεί από καιρό, είναι ημιυπόγειος χώρος 74τ.μ. κάτω απο πολυκατοικία και η χρονολογία έκδοσης της άδειας είναι το 1973 όπου αναφέρει οτι ειναι χώρος βοηθητικής χρήσης που δεν έχει υπολογιστεί στο συντελεστή δόμησης. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης? Αυτή η περίπτωση εντάσσεται στο νόμο για τους ημιυπαίθριους η σε κάποιον άλλο παλιότερο νόμο?( γιατί έχω μπερδευτεί με κάποια παλαιότερα post που έχω διαβάσει εδώ πριν την εκδοση του νόμου 3843/10(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε υφιστάμενη οικοδομή, υπάρχει τμήμα υπογείου εντός περιγράμματος, το οποίο δεν φαίνεται στα σχέδια. Έχει γίνει καταγγελία και έχουν βεβαιωθεί πρόστιμα. Στην πολεοδομία ισχυρίζονται ότι για να γίνει αναθεώρηση/νομιμοποίηση πρέπει πρώτα να αποδεχθούμε τα πρόστιμα, να πληρωθούν και μετά να γίνει η νομιμοποίηση. Είναι σωστό αυτό? Από πού προκύπτει?

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη

 

Το γράφει κάτω κάτω ΕΔ ΤΕΕ Τεύχος 1714 1/6/1992

Είναι το τεύχος με τίτλο κωδικοποίηση ΓΟΚ

 

 

cacau

 

Είναι η λογική σειρά. Δεν μπορούμε να κάνουμε το δεύτερο βήμα χωρίς να έχουμε ξεκαθαρίσει το πρώτο...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

συναδελφοι ξέρω πως τα κλεισμένα μπαλκόνια δεν τακτοποιούνται με το νόμο μπιρμπίλη.Είναι σωστό αυτό που λέω? Γιατί με πήρε έντρομος ενας πελάτης και μου λέει είδα στο ερτ3 ήταν ένας μηχανικός και είπε πως να κανουν τακλεισμένα μπαλκόνια με τον 3843 κ οχι με τον νεο για τα αυθαίρετα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οτι δεν είναι στον εγκεκριμένο όγκο της οικοδομικής αδείας δεν Μπιρμπιλοδηλώνεται!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.