Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμολόγιο από χώρα του εξωτερικού


Recommended Posts

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε στο εξής:

 

Έχω λάβει τιμολόγιο από την Κύπρο για παροχή υπηρεσιών (1000 ευρώ). Η έδρα της εταιρείας αυτής είναι στην Κύπρο και μου παρείχε υπηρεσίες διαδικτύου. Θα ήθελα να μάθω τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα. Επιπλέον, σε ποιους κωδικούς μπαίνουν στην περιοδική και εκκαθαριστική?

Υπόψιν ότι το τιμολόγιο έχει κοπεί χωρίς ΦΠΑ.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Δε νομίζω ότι μπαίνει κάπου σε περιοδική και εκκαθαριστική ΦΠΑ, εφόσον μάλιστα δεν έχει καν ΦΠΑ η συναλλαγή. Δες αυτό:

http://www.epixeirisi.gr/?pgtp=1&aid=1272290677

ψάξε για "ενδοκοινοτικές συναλλαγές" στο ίντερνετ και αν δε βγάλεις άκρη ρώτα λογιστή ή στη ΔΟΥ σου.

Link to comment
Share on other sites

Τα τιμολογια ζωνης ευρω περνανε κανονικα στα βιβλια σαν να εχουν κοπει εδω, στη σελιδα εξοδων και σε ξεχωριστη στηλη αν εχει διαφορετικο ΦΠΑ, η αποδοση του οποιου ειναι υποχρεωση αυτου που εκδιδει το τιμολογιο.

Link to comment
Share on other sites

:confused::confused::confused::confused::confused::confused:

 

Είσαι σίγουρος για αυτό που λες dgt? Γιατί πριν 2 μέρες παρήγγειλα κάτι από ισπανικό e-shop, που μπορούν τιμολογήσουν χωρίς ΦΠΑ εάν τους δώσω το ΑΦΜ και την διεύθυνση μου, αλλά είχα την εντύπωση ότι πρέπει να κάνεις έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών και δεν μπήκα στην διαδικασία...

 

Σε παρακαλώ μπορείς να υποστηρίξεις την άποψη σου με κάποια νομοθεσία πχ?

Ίσα-ίσα που προλαβαίνω να τους στείλω ένα email για να μην μου βάλουν το VAT…

Link to comment
Share on other sites

Αυτες τις απαντησεις πηρα απο τη ΔΟΥ μου οταν πηγα να ρωτησω τι πρεπει να κανω με τα τιμολογια εξωτερικου.

Εχω παρει καποια πραγματα και κανα δυο χρονια τωρα απλα τα περναω στα βιβλια εξοδων. Το μονο προβλημα ειναι τα διαφορετικα VAT που μου τρωνε στηλες...

Σχετικη νομοθεσια , οχι δεν μου δωσανε.

Για εναρξη ενδοκοινοτικων συναλλαγων εγινε ειναι αληθεια αναφορα, αλλα οταν τους ειπα οτι ειναι αραιες οι αγορες (5-6 το χρονο) δε δωσανε σημασια

Τις αγορες λογισμικου (πχ kaspersky, winzip) τις βαζω στα βιβλια με τα τιμολογια που ερχονται με το email

Το kasperky δε θυμαμαι, αλλα το winzip ειναι με τιμολογιο Πορτογαλιας

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, κάθε χρόνο που πληρώνω τη συνδρομή μου στο Institute of Structural Engineers (IStructE) στο UK η αλήθεια είναι ότι εκτυπώνω το email-απόδειξη, κοιτάω την ισοτιμία λίρα-ευρώ και το περνάω στη λίστα εξόδων μου. Μιλάμε για 150€ το χρόνο (δεν υπόκειται σε VAT η συνδρομή). Από αυτό μέχρι το να πάρω ένα πχ Mac laptop που θα στοιχίσει 2000€ συν ΦΠΑ, έχει μια διαφορά. Αυτό που λες, ότι δεν πρόκειται για μεταπώληση και ότι για 2-3 συναλλαγές το χρόνο δεν υπάρχει λόγος να μπεις στη διαδικασία μου φαίνεται λογικό. Ο ενδοιασμός μου όμως δεν έχει να κάνει με την εδώ πλευρά (εφορία) άλλη με την από εκεί... Τι γίνεται σε ενδεχόμενο έλεγχο που θα περάσει η εταιρία (πχ στην Αγγλία) από την εκεί εφορία? Υπόψιν, οι εταιρίες στην Ευρώπη έχουν online συστήματα (καμία σχέση με το Taxis…) που μπορούν και διασταυρώνουν δεδομένα σε dt…

Link to comment
Share on other sites

Η ισοτιμια αν θυμαμαι καλα ειναι οχι η τρεχουσα αλλα υπαρχει ενας κανονας...κατι με την πρωτη δευτερα απο την εκδοση του τιμολογιου...δε θυμαμαι καλα, στη ΔΟΥ ξερουν.

 

Εγω παντως θα το περνουσα το laptop σα να το αγοραζα απο εδω.

Το VAT θα πληρωθει στη χωρα εκδοσης του τιμολογιου.

Δε βλεπω πώς θα μπορουσες να παρανομησεις.

Εξ'αλλου, εχω την εντυπωση πως σε διακοινoτικες συναλλαγες ειναι υποχρεωμενοι να σου συνυπολογισουν το vat στην αξια αγορας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.