Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τιμολόγιο από χώρα του εξωτερικού


Recommended Posts

Ενδιαφέροντα αυτά. Στο καθ'εαυτό ερώτημα της sandra3gr έχουμε απάντηση;

1) Καταρχήν πως κόπηκε τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ,

2) πως και τι μπορεί να δηλώσει σε τέτοια περίπτωση στην περιοδική εφόσον δεν υπάρχει ΦΠΑ και

3) πως είναι δυνατό στις περιπτώσεις που συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ τιμολόγια από άλλες χώρες της Ε.Ε., να ζητάει ο λήπτης από την Ελλάδα να του εκπέσει ΦΠΑ στην περιοδική του που δεν έχει αποδοθεί στο ελληνικό κράτος αλλά σε κάποιο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το πρώτο, πρέπει να το ψάξω. Και σύντομα μάλιστα γιατί μου ήρθε η ειδοποίηση για την συνδρομή μου του 2011.

 

Αυτό που λες για το VAT ισχύει: όταν σου στέλνουν το invoice το VAT δεν περιλαμβάνεται (αυτό απαντάει και στο 1ο ερώτημα της sandra3gr). Δεν έχεις όμως την επιλογή να ΜΗΝ το συμπεριλάβουν.

 

 

 

 

Προς mods:

Καταλαβαίνω ότι η πρόταση μου θα άρμοζε καλύτερα σε άλλο γνωστό forum (λογιστών), αλλά μήπως θα έπρεπε να ανοίξει ένα ξεχωριστό thread για το θέμα αυτό? Όλο και πιο πολλοί συνάδελφοι προτιμούν να αγοράζουν εξοπλισμό από e-shops, ευρωπαϊκά ή μη.

Link to comment
Share on other sites

...

3) πως είναι δυνατό στις περιπτώσεις που συμπεριλαμβάνουν ΦΠΑ τιμολόγια από άλλες χώρες της Ε.Ε., να ζητάει ο λήπτης από την Ελλάδα να του εκπέσει ΦΠΑ στην περιοδική του που δεν έχει αποδοθεί στο ελληνικό κράτος αλλά σε κάποιο άλλο.

 

Eιναι για την αποφυγη διπλης φορολογησης στις ενδοκοινοτικες συναλλαγες. Υπαρχει σχετικη οδηγια για αυτο. Μιλαμε για τιμολογιο (invoice) οχι για αποδειξεις λιανικης αφου μονο τιμολογιο μπορει να περαστει στα εξοδα

 

Δεν νομιζω πως μπορει να υπαρξει συναλλαγη χωρις ΦΠΑ/VAT ενδοικοινοτικα , και μου κανει εντυπωση που αναφερθηκε αυτο. Σιγουρα μπορει να γινει στις χωρες εκτος ευρωζωνης, αλλα για τις εντο,ς μου φαινεται απιθανο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως μπορει να υπαρξει συναλλαγη χωρις ΦΠΑ/VAT ενδοικοινοτικα , και μου κανει εντυπωση που αναφερθηκε αυτο. Σιγουρα μπορει να γινει στις χωρες εκτος ευρωζωνης, αλλα για τις εντο,ς μου φαινεται απιθανο.

 

 

Το VAT το καταθέτει ο πωλητής στην χώρα της ΕΕ από όπου κάνεις εσύ την αγορά.

 

Είχα ρωτήσει ένα λογιστή και μου είχε πει ότι βάζεις αφενός το τιμολόγιο στα έξοδα σου αλλά βάζεις και το ίδιο ποσό στα έσοδα σου έτσι ώστε το ΦΠΑ να συμψηφιστεί και αν είναι μηδέν. Αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο να αγοράζεις προϊόν από άλλη χώρα και άλλο να αγοράζεις υπηρεσία.

 

Οι υπηρεσίες μεταξύ επιχειρήσεων (οι μηχανικοί θεωρούμαστε επιχειρήσεις) στην ΕΕ δεν έχουν ΦΠΑ.

 

Με την Κύπρο όμως υπάρχει ένα θεματάκι. Με το νέο Φορολογικό Νόμο η Κύπρος και η Βουλγαρία θεωρούνται μη συνεργάσιμες φορολογικά χώρες (μαζί με τις offshore - επειδή έχουν συντελεστή φορολογίας μικρότερο του μισού του ελληνικού). Έτσι, τα έξοδα προς αυτές τις χώρες καταρχήν δεν αναγνωρίζονται, εκτός αν κάνουμε κάποια διαδικασία να αποδείξουμε ότι είναι πραγματικά. Δεν μου έχει χρειαστεί να το κάνω για να έχω εμπειρία ο ίδιος αλλά ξέρω ότι έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Το τιμολογιο παροχης υπηρεσιων δεν εχει κατω δεξια ενα κουτακι που λεει ΦΠΑ;

Δηλαδη εγω αν κανω ενα τοπογραφικο (που ειναι υπηρεσια, δεν ειναι εμπορευμα) σε ενα αρχιτεκτονα για ενα κηπο ας πουμε , δε θα του υπολογισω το ΦΠΑ;;;

Ή αν αυτος εχει εδρα στη Γαλλια, δε θα του δωσω τιμολογιο;

Γιατι μεχρι τωρα ειχα την εντυπωση οτι ολες οι πωλησεις (υπηρεσιων ή αγαθων) υποκεινται σε ΦΠΑ...

Link to comment
Share on other sites

Δε θα του υπολογίσεις ΦΠΑ, αλλά θα πρέπει πριν το κόψεις να έχεις κάνει έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών. Σαν διαδικασία είναι πολύ απλή συμπληρώνεις ένα έντυπο στην εφορία και τελειώνεις σε 5 λεπτά.

 

Μετά έχεις την υποχρέωση, αν ένα μήνα έχεις πουλήσει σε χώρα της ευρωπαικής ένωσης, μέχρι τις 20 του επόμενου μήνα πρέπει να υποβάλλεις μέσω taxis δήλωση ενδοκοινοτικών συναλλαγών όπου θα αναγράψεις το ποσό, την επωνυμία, το αφμ και τη χωρα της εταιρείας με την οποία έκανες τη συναλλαγή. Το ίδιο κάνει και η άλλη εταιρεία με τα δικά σου στοιχεία για να διασταυρώνουν τις συναλλαγές οι "εφορίες" των δύο κρατών.

 

Στις εμπορικές ενδοκοινοτικές συναλλαγές δεν πληρώνουμε, ούτε χρεώνουμε ΦΠΑ.

@Topap αξίζει τον κόπο να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Και το ποσο στο βιβλίο Εσ.-Εξ. πως καταγραφεται? Στην στήλη με τα έξοδα χωρίς δικαίωμα έκπτωσης?

 

Βασικά πήρα τη ΔΟΥ μου τηλεφωνο και μου ειπε τα ίδια. Μονο το μήνα που έχεις κανει συναλλαγη (αγορά ή πώληση) πρεπει να υποβαλεις τον πινακα, μεσω Taxis. Το πρόβλημα είναι οτι την εποχή αυτή είμαι μακριά απο την ΔΟΥ μου και δεν ξέρω πως μπορει να γίνει η διαδικασία. Μπορώ να πάω σε οποιαδήποτε ΔΟΥ? Μπορω να κάνω τη διαδικασία απο το site του Taxis?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει όριο για την υποβολή (ή μη υποβολή αν θέλετε) . Η υποβολή του ανακεφαλαιωτικού πίνακα γίνεται ηλεκτρονικά για την αρχική δήλωση ή χειρόγραφα στην αρμόδια (οικεία) ΔΟΥ για τροποποιητικό του αρχικού πίνακα.

Σε περίπτωση που το σύστημα του ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ έχει " καθίσει" μπορείτε να καταθέσετε εμπρόθεσμα αρχικό πίνακα στην ΔΟΥ . Η υποχρέωση υποβολής είναι κατά ημερολογιακό μήνα. Αν σε κάποιο μήνα δεω έχουμε ενδοκοινοτικές συναλλαγές δεν θα υποβληθεί δήλωση.

 

────────────────────────────

Να αποφεύγετε τις άσκοπες παραθέσεις μηνυμάτων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@SOTHRIS,

 

Υπάρχει τρόπος να κάνω αίτηση έναρξης ενδοκοινοτικών συναλλαγών όταν είμαι μακριά από τον τόπο που είναι η ΔΟΥ μου (πχ σε άλλη ΔΟΥ ή από το site του Taxis)?

 

Επίσης, ok με την υποβολή του πίνακα είτε ηλεκτρονικά είτε χειρόγραφα στη ΔΟΥ. Στις περιοδικές δηλώσεις υπάρχει πεδίο για το εάν έχουν γίνει ενδοκοινοτικές συναλλαγές. Γιατί υπάρχει αυτό το πεδίο, χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο ή μόνο να τσεκάρεις το κουτάκι με Χ?

 

υγ. Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.