Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τιμολόγιο από χώρα του εξωτερικού


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς στο topic "Τιμολόγιο από Κύπρο". Ρίξτε μια ματιά εκεί...

 

 

 

 

Δηλαδή, για ένα προιον/υπηρεσία απο άλλο κράτος εκπίπτεις το ΦΠΑ στην ελλάδα? Δεν νομίζω!

 

Όταν αγοράζεις κάτι απο την ΕΕ, το invoice δεν περιλαμβάνει VAT (ΦΠΑ), αλλά πρέπει να έχεις κάνει έναρξη ενδοκοινοτικών συναλλαγών: να υποβλαλεις δήλωση, κάθε μήνα ή μόνο τον μήνα που έγινε η αγορά εαν δεν αγοράζεις κάθε μήνα, στα δε βιβλία σου το ποσο θα το περάσεις σαν εξοδο αλλα και σαν εσοδο ώστε ο ΦΠΑ να είναι μηδεν (για αυτό το τελευταίο δεν ειμαι σιγουρος εαν το λεω σωστα).

 

Στο topic που αναφέρα παραπάνω τα λεει αναλυτικά ο SOTHRIS, ο οποίος είναι λογιστής.

 

 

Tov SOTHRIS δεν τον γνωριζω....

Αυτα που σου λεω μου τα ειπαν στη ΔΟΥ οπου πηγα με το τιμολογιακι ανα χειρας. Η εναρξη ενδοκοινοτικων συναλλαγων αφορουν στη μεταπωληση.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δε σε μαλωσε κανεις ουτε ειπε οτι κανεις λαθος..

 

Αλλα η ΔΟΥ δεν ειναι να τις εμπιστευεσαι και πολυ...(μην πεις το αντιθετο)

 

Διαβασε στο θεμα "Τιμολόγιο από Κύπρο" (κανε μια αναζητηση)

 

Θα βρεις πληροφοριες... Ο SOTHRIS ειναι λογιστης..

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση intrastat (άφιξης ή αποστολής), υποβάλλεται από τους υποκείμενους στον ΦΠΑ επιτηδευματίες, εγκατεστημένους στην Ελλάδα, όταν πραγματοποιούν ενδοκοινοτικές αποκτήσεις (εισαγωγές από ΕΕ), ή ενδοκοινοτικές παραδόσεις αγαθών (εξαγωγές προς χώρες της ΕΕ), και όχι για την παροχή ή τη λήψη υπηρεσιών.

Χωρια που το οριο intrastat ειναι , νομιζω , 10000 ευρω ετσι κι αλλιως προϊοντα ή υπηρεσιες

 

Οτι πει ο SOTHRIS....:wink:

 

αλλα ο x_user πιο πανω μαλλον τα λεει καλα

Link to comment
Share on other sites

Εχει οντως συζητηθει και αλλου..

 

Εγω εχω φερει απο Ιταλια τα επιπλα του γραφειου μου.. Ενδοκοινοτικες συναλλαγες και τιμολογια χωρις ΦΠΑ..

Σε περιπτωση Αγγλιας ζητας αν μπορει η εταιρια να αναφερει και την ισοτιμια ημερας ή το ποσο και σε ευρω..

 

Στα εξοδα κανονικα σε ειδικη στηλη. Λογιστης θα ξερει καλυτερα τι και πως δουλευει.

Link to comment
Share on other sites

1) εάν είσαι ιδιώτης, τότε το ΦΠΑ είναι το ΦΠΑ της χώρας από όπου γίνεται η αγορα του αγαθού.

2) εάν είσαι επαγγελματίας τότε έχεις τη δυνατότητα να το αγοράσεις όπως στην περίπτωση 1) ή αλλιώς να ζητήσεις απαλλαγή του ΦΠΑ, οπότε και θα πληρώσεις ΦΠΑ εδώ υπολογιζόμενο με βάση την ελληνική νομοθεσία.

 

 

 

Προκειμένου να μην σας χρεώσουν ΦΠΑ κατά την αγορά πχ Η/Υ ή επίπλων από κοινοτική χώρα χρειάζονατι δύο προυποθέσεις α) Να έχετε δηλώσει ενδοκοινοτικές συναλλαγές (αποκτήσεις) και β) να αποδυκνύεται με κάποιο τρόπο (μεταφορικά έγγραφα) η αποστολή-μεταφορά των αγαθών-εμπορευμάτων εκτός της συγκεκριμένης χώρας. Σε διαφορετική περίπτωση η πώληση είναι "λιανική" και θα πληρωθεί ο ΦΠΑ χωρίς να μπορείτε να τον εκπέσετε στην Ελλάδα.

Ισοτιμίες ευρώ και λίρας δεν χρειάζεται να γράφονται επί των τιμολογίων (INVOICES), τις βρίσκουμε εδώ (ΕΛΛΑΔΑ) από το υπ. οικονομικών.

Υποχρέωση του λήπτη είναι η μηνιαία δηλώση ενδοκοινοτικών αποκτήσεων.

Σχετικά με την στατιστική δήλωση INTRASTAT το όριο (κατώφλι) για την υποβολή είναι : ΑΦΙΞΕΙΣ 130.000,00 ΕΥΡΩ και ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ 90.000,00 ΕΥΡΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Εταιρεία παροχής αρχιτεκτονικών υπηρεσιών με έδρα στη Κύπρο, ποιούς εξαιρεί

από το ΦΠΑ στην έκδοση τιμολογίων ή αποδείξεων;

 

thanks για όποια απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Όσοι αγοράζουν από Amazon.de θα γνωρίζουν για τις ενδοινοτικές συναλλαγές και τα invoices που εκδίδονται για τις αγορές. Όλα καλά μέχρι εδώ.

Υπάρχουν όμως και εταιρείες (με Γερμανικό ΑΦΜ) με έδρα Κίνα και οι οποίες αν και αγοράζεις χωρίς ΦΠΑ τελικά δεν μπορούν να εκδώσουν τιμολόγιο. Η ερώτησή μου είναι αν τελικά αυτές οι συναλλαγές είναι φορολογικά νόμιμες; 

Για παράδειγμα αυτή η εταιρεία μου ανέφερε ότι δεν εκδίδει Invoices.

Detailed Seller Information

  • Business Name:Shenzhen Yuanchang Keji Youxiangongsi
  • Business Type:Privately-owned business
  • Trade Register Number:91440300MA5FDH8F0K
  • VAT Number:DE323814235
  • Customer Services Address:
    • Area C, 10th Floor, Building 2, Han Hai Da Innovation Tech P
    • Yu Tang Street,Yulv No. 7 Industrial Zone, Guang Ming Distri
    • Shenzhen
    • Guangdong
    • 518107
    • CN
  • Business Address:
    • Area C, 10th Floor, Building 2, Han Hai Da Innovation Tech P
    • Yu Tang Street,Yulv No. 7 Industrial Zone, Guang Ming Distri
    • Shenzhen
    • Guangdong
    • 518107
    • CN
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

How should a non-EU business handle EU VAT?

 Register your company for EU VAT.
 Verify your customer: Who are they? Where are they?
 Charge VAT, if you need to.
 Provide detailed VAT invoices (and keep record of them, too!)
 Submit quarterly VAT returns.

Από τον οδηγό για ΦΠΑ εδώ: https://www.quaderno.io/blog/what-you-must-know-about-vat-if-you-have-customers-in-europe

Edited by voxson
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.