Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Εγκυμοσύνη


akius

Recommended Posts

6 ώρες πριν, uptight said:

Κι εγώ θέλω να μάθω τα παραπάνω... Το 2015 που γέννησα όντως ίσχυαν όλα όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω αλλά επί ΕΦΚΑ τι ισχύει;

Θα προσπαθήσω να πετύχω και κάποιον στο helpdesk αν και θέλει πολλη υπομονή.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@thanosz1 ευχαριστούμε! Για τους ελ. επαγγελματίες πάντως ρώτησα στον ΕΦΚΑ (τηλεφωνικά) και μου είπαν ότι ισχύει ακόμα το επίδομα (600€ μου είπε, ήταν 800 παλιά αλλά ίσως έκανε λάθος) και η μειωμένη κατά 50% εισφορά για ένα έτος μετά τη γέννηση. Υπότίθεται ότι ακολουθείς την ίδια διαδικασία, πηγαίνεις ΤΣΜΕΔΕ με ΑΜΚΑ του παιδιού και πιστοποιητικό γέννησης και το γράφεις και κάνεις και αίτηση για το επίδομα και την έκπτωση. Και περιμένεις το ΤΣΜΕΔΕ να ενημερώσει τον ΕΦΚΑ. Απλά του επισήμανα ότι τον Ιούνιο το ΤΣΜΕΔΕ με την ενημέρωση που (δεν) έκανε στον ΕΦΚΑ μας ανάγκασε να τρέχουμε και να περιμένουμε τον προϊστάμενο να μας δει έναν-έναν και να πατήσει το μαγικό κουμπάκι για να μη φαινόμαστε ανασφάλιστοι...  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 6/8/2018 at 6:16 ΜΜ, uptight said:

@thanosz1 ευχαριστούμε! Για τους ελ. επαγγελματίες πάντως ρώτησα στον ΕΦΚΑ (τηλεφωνικά) και μου είπαν ότι ισχύει ακόμα το επίδομα (600€ μου είπε, ήταν 800 παλιά αλλά ίσως έκανε λάθος) και η μειωμένη κατά 50% εισφορά για ένα έτος μετά τη γέννηση. Υπότίθεται ότι ακολουθείς την ίδια διαδικασία, πηγαίνεις ΤΣΜΕΔΕ με ΑΜΚΑ του παιδιού και πιστοποιητικό γέννησης και το γράφεις και κάνεις και αίτηση για το επίδομα και την έκπτωση. Και περιμένεις το ΤΣΜΕΔΕ να ενημερώσει τον ΕΦΚΑ. Απλά του επισήμανα ότι τον Ιούνιο το ΤΣΜΕΔΕ με την ενημέρωση που (δεν) έκανε στον ΕΦΚΑ μας ανάγκασε να τρέχουμε και να περιμένουμε τον προϊστάμενο να μας δει έναν-έναν και να πατήσει το μαγικό κουμπάκι για να μη φαινόμαστε ανασφάλιστοι...  

Αυτά ακριβώς ισχύουν. Γέννησα στις 20 Ιουλίου και τέλος Αυγούστου πήγαμε για βιβλιάριο, αίτηση μείωσης εισφορών κ επιδόματος. Όλα στο τσμεδε, πολύ γρήγορα χωρίς αναμονή. Θέλει να έχετε μαζί πολλές ληξιαρχικες πράξεις γέννησης κ ΑΜΚΑ παιδιού. Όπως μας ενημέρωσαν τα επιδόματα είναι ακομα στο 2016. Ωστόσο έγω εχω τεράστιο πρόβλημα, καθώς μάλλον στον εφκα δεν έχουν μεριμνήσει για μειωμενο πακετο κάλυψης για όσους είναι με το άρθρο 39 με μπλοκάκι δηλαδή μέχρι 2 εργοδότες. Ψάχνω να βγάλω άκρη αλλά δεν τα έχω καταφέρει ακόμα. Από το τσμεδε επιβεβαίωσαν ότι το δικαιούμαι.Οποιος γνωρίζει κάτι καλοδεχούμενο! Έχω ανοίξει κ σχετικο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 29/8/2017 at 4:24 ΜΜ, env_eng said:

Καλησπέρα,

ξέρουμε τι ισχύει πλέον για άμεσα ασφαλισμένη μητέρα? Εννοώ στην μετά ΕΦΚΑ εποχή!! 

Επίδομα τοκετού ισχύει? ποσό?

Μειωμένες ασφαλιστικές εισφορές τον πρώτο χρόνο? ισχύει?

Πληρωμή μαιευτηρίου, ισχύουν τα 800+ΦΠΑ?

 

Κάποιος που να τα πέρασε πρόσφατα μπορεί να μας ενημερώσει?

 

Ευχαριστώ

 

Επανέρχομαι στο θέμα για ενημέρωση και των υπολοίπων.

Το αίτημα για το επίδομα και για τις μειωμένες εισφορές ΕΦΚΑ έγινε από τη σύζυγό μου στο τοπικό γραφείο ΤΣΜΕΔΕ λίγες ημέρες μετά τη γέννηση του μικρού δηλαδή έως 15 - Νοε - 2017 (δεν θυμόμαστε ακριβή ημ/νια).

Όλα καλά με τις μειωμένες εισφορές ΕΦΚΑ οι οποίες άρχισαν να τρέχουν από τον επόμενο μήνα, δηλαδή Δεκέμβρη 2017 έως και Νοέμβρη 2018, και πλέον και με το επίδομα αφού μετά από 18 μήνες, δηλαδή τέλη Μαΐου 2019, πιστώθηκε στον λογαριασμό.

 

 

Edited by env_eng
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα,

Η σύζυγος μου είναι μισθωτή ασφαλισμένη στο ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ.

Γνωρίζετε αν δικαιούται επίδομα μητρότητας? Και αν ναι που θα πρέπει να καταθέσει τα δικαιολογητικά που απαιτούνται?

Σε επικοινωνία με το ΤΣΜΕΔΕ, την ενημέρωσαν ότι δικαιούνται επίδομα μητρότητας μόνο οι ελεύθεροι επαγγελματίες (μη μισθωτοί).

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Αν κάποιος Μηχανικός που πρόσφατα (μέσα στο 2020 - 2021) που έκανε τις διαδικασίες και γνωρίζει:
 
α) Σχετικά με το επίδομα Μητρότητας και
β) με την αίτηση για την καταβολή του 50% των εισφορών κατά το πρώτο χρόνο μετά τον τοκετό,
μπορούν οι αιτήσεις να γίνουν ηλεκτρονικά ή πραγματοποιούνται με επί τόπου παρουσία στο υποκατάστημα του ΕΦΚΑ μόνο?
γ) Αν η διαδικασία γίνεται μόνο εγγράφως και όχι ηλεκτρονικά, η κατάθεση δικαιολογητικών γίνεται στο υποκατάστημα του ΕΦΚΑ ή πρέπει, λόγω ιδιότητας, να απευθυνθώ στο κατάστημα του τεως ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ και με την σειρά του να ενημερώσει τον ΕΦΚΑ... ή καταργήθηκε η διαδικασία αυτή?
δ) Η διαδικασία για ασφαλιστική παροχή υγείας τέκνου ως έμμεσο μέλος, γίνεται ηλεκτρονικά από το web-site του ΕΦΚΑ, εφόσον υπάρχουν όλα τα δικαιολογητικά, ή και αυτό πρέπει να γίνει με επί τόπου παρουσία (?) και από ποιό σημείο εξυπηρέτησης, υποκατάστημα ΕΦΚΑ ή κατάστημα ΤΣΜΕΔΕ?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν κάποιος γνωρίζει,

Σχετικά με τα παραπάνω, που απευθυνόμαστε στα γραφεία του ΕΦΚΑ ή στα γραφεία του π. ΤΣΜΕΔΕ? Από ποιόν εκτελούνται εντέλει οι παραπάνω διεργασίες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.