Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Εγκυμοσύνη


akius

Recommended Posts

τελικά πήρα το επίδομα τοκετού 2500 Ε σήμερα δηλαδή 37 μέρες περίπου από την γέννα Τα είδα σήμερα στον λογαρισμό μου στην τράπεζα Τα διακαιολογητικά που πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ Χαλκίδας είναι :

- Βεβαίωση από το ΙΑΣΩ

- ληξιαρχική πράξη γέννησης του μωρού

- βιβλιάριο ΤΣΜΕΔΕ (και το οποίο μου το άλλαξαν γιατί δεν ίσχυε πιά)

- ληξιαρχική πράξη γάμου

- Υπεύθυνη δήλωση μου ότι η σύζυγός μου ασφαλίζεται μόνο από ΤΣΜΕΔΕ

(εγώ καλού κακού έβαλα και ότι τιμολόγια πήρα από το ΙΑΣΩ)

Ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα σας δωσω μια πληροφορια που εγω τωρα εμαθα, αλλα πολυ πιθανο να το γνωριζετε : οι εισφορες για το τσμεδε, για τον πρωτο χρονο μετα την γεννα του μωρου ειναι μειωμενες.Σε περιπτωση που δεν το ξερατε κ πληρωσατε ολο το ποσο ζητηστε με αιτηση στο τσμεδε την επιστροφη τους.

 

Ποσο δυσκολο ειναι να σου το πουν οι υπαλληλοι στο τσμεδε οταν τους πηγαινεις τα χαρτια του τοκετου ή οταν ασφαλιζεις το μωρο εκει, οτι συμβαινει αυτο? ΤΥΧΑΙΟ? ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ :confused:

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς για τις μειωμένες εισφορές ισχύει για έμεσα ασφαλισμένη (δηλαδή εγκυμονούσα και μηχανικό) και όχι για γυναίκα σύζυγο μηχανικού ασφαλισμένη στο ΤΣΜΕΔΕ Ετσι με ενημέρωσαν στα κεντρικά

Link to comment
Share on other sites

Ναι συγνώμη άμεσα , δεν μπορώ πλεον να κάνω edit Αυτό συμβαίνει όταν δουλεύω (εκτυπώσεις ) και ποστάρω συγχρόνως

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

.Σε περιπτωση που δεν το ξερατε κ πληρωσατε ολο το ποσο ζητηστε με αιτηση στο τσμεδε την επιστροφη τους.

ξερετε ποτε μου ειπαν οτι θα παρω τα λεφτα πισω? Σε 2-3 ΧΡΟΝΙΑ. Ναι κ εγω ετσι νομιζα οτι εκανε λαθος ηθελε να πει μηνες, αλλα οχι καλα το ειπε.Εκτος κ αν εχω λεει παλαιοτερες εισφορες χρωστουμενες για να γινει συμψηφισμος. Οχι, για το νεο εξαμηνο δεν γινεται συμψηφισμος. Και "κανονικα" λεει ενημερωνουνε οταν τους πηγαινουν τα χαρτια του τοκετου για να κανουμε κ αυτη την αιτηση.Οχι, δεν γινεται αυτοματα η ενημερωση για τη μειωμενη εισφορα, γιατι χρειαζεται επιπλεον κ μια ληξιαρχικη πραξη. Αυτα. Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους!

 

Είμαι μηχανικός, εργαζόμενη σε τεχνική εταιρεία με παροχή υπηρεσιών. Ουσιαστικά όμως είμαι μισθωτή, καθώς τα τιμολόγια είναι στον ίδιο αποδέκτη. Ελεύθερο επάγγελμα δυσκολεύομαι να ασκήσω, διότι τα εξαντλητικά καθημερινά ωράρια στην εταιρεία το καθιστούν αδύνατο!!! Είμαι στον 2ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και με τον σύζυγό μου, εν μέσω αυτής της δύσκολης κατάστασης που βρισκόμαστε όλοι, αναρωτιόμαστε καθημερινά τι θα γίνει όταν θα χρειαστεί να σταματήσω για τον τοκετό και ίσως 1-2 μήνες μετά την γέννηση του μωρού. Γνωρίζουμε ότι η εταιρεία δεν θα καταβάλλει αμοιβή για τους 2 ή 3 μήνες μιας και δεν θα υπάρχει παροχή υπηρεσιών. Τουλάχιστον υποχρεούται να πληρώνει το ΤΣΜΕΔΕ; Υπάρχει κάποια μέριμνα για αυτές τις περιπτώσεις; Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος σχετική νομοθεσία να την αναρτήσει...

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

Η παροχή υπηρεσιών είναι περίεργο πράγμα.

Όλη η διαδικασία πρέπει να συμφωνηθεί με τον εργοδότη (ή να είχε ήδη συμφωνηθεί από πριν).

Δουλεύεις πολλά χρόνια στην εταιρεία? Παίρνεις άδειες με αποδοχές? Φαντάζομαι ότι αν είσαι πολλά χρόνια και σε χρειάζονται θα σου δώσουν 2-3 μήνες με αποδοχές...

Επίσης, αν σου καλύπταν το ΤΣΜΕΔΕ θα συνεχίσουν να σου το καλύπτουν.

 

Επειδή όμως έχω μεγάλη εμπειρία με τα παιδιά (πίστεψέ με :)) νομίζω ότι δεν το έχεις πάρει ζεστά το θέμα...

Γιατί λές "ίσως 1-2 μήνες μετά την γέννηση του μωρού"? Υπάρχει περίπτωση στην διάρκεια της λοχείας να πας για δουλειά?

Εντάξει αν είναι το πρώτο σου μπορεί να δουλεύεις μέχρι και στον 9ο μήνα (αν δεν υπάρχουν προβλήματα). Μετά τον τοκετό όμως αλλάζουν όλα...Το μωρό χρειάζεται την μαμά του...Υποθέτω ότι έχεις λυμένο το πρόβλημα του ποιος θα το κρατάει για να λες έτσι, αλλά προσπάθησε να διεκδικήσεις όσο χρόνο περισσότερο γίνεται για το μωρό σου και για σένα.

 

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις...φιλικά στα λέω!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.