Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Εγκυμοσύνη


akius

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην εταιρεία είμαι 5 χρόνια. Οι άδειες είναι ανευ αποδοχών, όπως επίσης και οι περιπτώσεις που είναι κανείς ασθενής. Το ΤΣΜΕΔΕ το πληρώνω μόνη μου... Η κλασική περίπτωση μισθωτού- ελεύθερου επαγγελματία! Ότι βολεύει τον εργοδότη γενικά! Επίσης είμαι η πρώτη στην εταιρεία που βρίσκεται σε ενδιαφέρουσα! Δεν υπήρχε άλλωτε αντίστοιχη περίπτωση...

 

Με αυτά τα δεδομένα λοιπόν, επειδή προφανώς όσο καιρό απουσιάζω δεν θα υπάρχει αμοιβή, δυστυχώς θα αναγκαστώ να επιστρέψω αρκετά σύντομα... Δεν είναι κάτι που το θέλουμε, ακριβώς το αντίθετο μάλιστα! Δεν είμαστε όμως εύπορη οικογένεια για να υπάρχει η πολυτέλεια να μείνω εκτός δράσης για πολύ... Αυτό είναι λοιπόν που ρωτώ, προκειμένου να βρούμε κάποια λύση. Εάν υπάρχει νομοθεσία που να δίνει το δικαίωμα να διεκδικίσω κάποια αποζημίωση από την εταιρεία όσο θα απουσιάζω, έτσι ώστε να μπορέσω να μείνω περισσότερο με το παιδί μας ή απλά είναι στην ευχέρεια του εργοδότη.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι κανονικά ελεύθερη επαγγελματίας με "μπλοκάκι". Η μόνη περίπτωση είναι να κάνεις καταγγελία στην επιθεώρηση εργασίας διότι στην πραγματικότητα είσαι μισθωτή υπάλληλος και θα έπρεπε να έχεις τις άδειές σου, τα δώρα σου, το ΤΣΜΕΔΕ σου και το ΙΚΑ σου πληρωμένο από τον εργοδότη σου...

 

Από σένα εξαρτάται κατά πόσο θέλεις να έρθεις σε ρήξη μαζί του και να τον πιέσεις. Κατά την γνώμη μου πρέπει να διαπραγματευτείς σκληρά μετά από 5 χρόνια χωρίς άδεια....Τι στο καλό?

Link to comment
Share on other sites

Για να πάρετε πίσω χρήματα από έξοδα γιατρού και εξετάσεων,μπορείτε να ζητήσετε από το γιατρό να γράψει στο παραπεμπτικό ότι πρόκειται για επαπειλούμενη κύηση-κολπική αιμοραγία...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

έχω γεννήσει πριν 10 μέρες και ως μηχανικός θέλω να ασφαλίσω το μωρό μου στο ΤΣΜΕΔΕ. Επίσης θέλω να καταθέσω τα δικαιολογητικά για το επίδομα του ΤΣΜΕΔΕ. Το δίνουν ακόμα? Ξέρει κανείς?

Μπορεί κάποιος να μου πει αν για τα παραπάνω μπορεί να πάει ο πατέρας μου αντί εγώ κάνοντάς του εξουσιοδότηση? Γιατι εγώ αναρρώνω ακόμα από την καισαρική και έχω και το μωράκι να νταντεύω....

Και κάτι ακόμα, τι δικαιολογητικά χρειάζονται χρειάζονται να προσκομίσω?

Link to comment
Share on other sites

τηλεφωνησε στο τοπικο τσμεδε κ ρωτα τους. Το επιδομα γεννας εννοεις? Απο οσο ξερω ναι. Μη ξεχασεις να κανεις αιτηση για τις μειωμενες εισφορες τσμεδε που θα πληρωσεις το επομενο ετος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για τοπικό κοντά στη Νέα Ερυθραία που μένω. Άσε που πρέπει να κατατεθούν όλα στα κεντρικά απ'όσο ξέρω και εκει δε σηκώνουν τηλέφωνο ποτέ! Τουλάχιστον όποτε έχω πάρει εγώ... Γι'αυτό είπα μήπως έχει καποιος άποψη για το θέμα.

Σ'ευχαριστώ πολύ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα χαρτιά στο ΤΣΜΕΔΕ τα έκανα εγώ για την γυναίκα μου η οποία είναι άμεσα ασφαλισμένη και πήρα και το επίδομα τοκετού. Βέβαια τα παιδιά είναι ασφαλισμένα σε μένα...

Για τα δικαιολογητικά θέλει το χαρτί από το μαιευτήριο, το βιβλιάριο σου να είναι θεωρημένο (ή το θεωρείς επιτόπου) και πάρε και μια ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού καλού κακού (νομίζω χρειάζεται). Όποιος αποφασίσει να πάει στο κεντρικό (ο μπαμπάς κλπ) ας πάει πρωί -πρωί με τον καφέ του, με κολατσιό και ίσως και μεσημεριανό ....:)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σ'ευχαριστώ, θα στείλω το μπαμπα μου από Δευτέρα γιατί ο αντρας μου δουλεύει. Θα τον εφοδιάσω με ταπεράκια....

Μόνο τα δικαιολογητικα για την έκδοση βιβλιαρίου του νεογεννητου μου λείπουν γιατί δεν έίμαι σίγουρη ότι τα ξέρω όλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.