Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Εγκυμοσύνη


akius

Recommended Posts

Εδώ θα βρείς τις αιτήσεις που χρειάζεσαι, οι αιτήσεις αναφέρουν και τα δικαιολογητικά που πρέπει να έχει όποιος θα πάει στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

http://www.tsmede.gr/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CE%88%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CE%B1/tabid/111/Default.aspx

 

Οι δύο αιτήσεις που θα κατεβάσεις είναι:

 

Αίτηση για Ασφάλιση του παιδιού / παιδιών στον Κλάδο Υγείας

 

Ενημέρωση Μητρώου για διάστημα μειωμένων εισφορών λόγω μητρότητας

 

 

Δεν γνωρίζω αν χρειάζεσαι εξουσιοδότηση στα κεντρικά του ΤΣΜΕΔΕ.Εμένα δεν μου χρειάστηκε σε περιφερειακό γραφείο.

 

Για το επίδομα τοκετού τα δικαιολογητικά τα αναφέρει ο Γιάννης παραπάνω. Επειδή ουσιαστικά έκανα 3 διαφορετικές αιτήσεις μου ζήτησαν και 3 ληξιαρχικές πράξεις γεννήσεως....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

vagi σ'ευχαριστώ πολύ. Εγώ θα κάνω καλού κακού μια εξουσιοδότηση να βρίσκεται... Μην περιμένει ο άνθρωπος με τις ώρες και μετά του πουν δε γίνεται!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σε συνεχεια των παραπάνω που ρώτησα σχετικά με τα δικαιολογητικά για βιβλιάριο τέκνου και το επίδομα τοκετού θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα.

Πήγε ο πατέρας μου στο ΤΣΜΕΔΕ, κεντρικά, υπέβαλλε τις αιτήσεις και το μόνο που δεν κατάφερε να κάνει είναι να δώσει τα χαρτιά για το επίδομα τοκετού γιατί του έλειπε μια υπέυθυνη δήλωση του νόμου 105, του είπε ο υπευθυνος, όπου πρέπει να έχω συμπληρώσει αλλά δε μπορούσε να του πει τι πρέπει να γράψω! Του είπε να τη βρω στο internet και αυτή και το τι πρέπει να γράψω!!! Μήπως κάποιος ξέρει τι είναι αυτό??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Σε συνεχεια των παραπάνω που ρώτησα σχετικά με τα δικαιολογητικά για βιβλιάριο τέκνου και το επίδομα τοκετού θα ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα.

Πήγε ο πατέρας μου στο ΤΣΜΕΔΕ, κεντρικά, υπέβαλλε τις αιτήσεις και το μόνο που δεν κατάφερε να κάνει είναι να δώσει τα χαρτιά για το επίδομα τοκετού γιατί του έλειπε μια υπέυθυνη δήλωση του νόμου 105, του είπε ο υπευθυνος, όπου πρέπει να έχω συμπληρώσει αλλά δε μπορούσε να του πει τι πρέπει να γράψω! Του είπε να τη βρω στο internet και αυτή και το τι πρέπει να γράψω!!! Μήπως κάποιος ξέρει τι είναι αυτό??

 

 

Επίδομα Τοκετού

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την είσπραξη του επιδόματος τοκετού

(ΕΥΡΩ 2.500,00 για γεννήσεις από 23 Μαΐου 2005) είναι τα ακόλουθα:

 

1. Βεβαίωση της Κλινικής ή του Νοσοκομείου

Το λευκό πρωτότυπο στέλεχος με πρωτότυπη σφραγίδα και υπογραφή

2. Βιβλιάριο Υγείας της συζύγου / μητέρας

3. Πρωτότυπη ληξιαρχική πράξη γεννήσεως του παιδιού

4. Υπεύθυνη Δήλωση του Νόμου 1599/86 που υπογράφεται από την μητέρα στην περίπτωση άμεσου ή έμμεσου μέλους ή και από τον σύζυγο στην περίπτωση του έμμεσου μέλους.

 

Για άμεσο μέλος, η μητέρα θα πρέπει να αναγράφει ότι δεν δικαιούται επιδόματος τοκετού από άλλο Δημόσιο Ασφαλιστικό Οργανισμό. Επίσης ότι δεν θα χρησιμοποιήσει τα δικαιολογητικά δαπανών τοκετού που βρίσκονται στα χέρια της, για το μέχρι του από του Κλάδου καταβληθέντος ποσού, για έκπτωση φόρου εισοδήματος στη Οικονομική Εφορία». Για έμμεσο μέλος, «καμία μεταβολή δεν επήλθε για το δικαίωμα υπαγωγής ως έμμεσου μέλους δεν δικαιούμαι επίδομα τοκετού από άλλο Δημόσιο Ασφαλιστικό Οργανισμό. Επίσης δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν θα χρησιμοποιήσω τα δικαιολογητικά δαπανών τοκετού που βρίσκονται στα χέρια μου, για το μέχρι του από του Κλάδου καταβληθέντος ποσού, για έκπτωση φόρου εισοδήματοςστην Οικονομική Εφορία».

 

Το επίδομα τοκετού καταβάλλεται σε άμεσα ή έμμεσα ασφαλισμένα μέλη. Σε περίπτωση που η σύζυγος είναι ασφαλισμένη σε άλλο ασφαλιστικό φορέα, το επίδομα τοκετού θα ληφθεί από αυτόν τον ασφαλιστικό φορέα και όχι από τον Κ.Υ.Τ. ανεξάρτητα αν ο σύζυγος είναι ασφαλισμένος σε αυτόν. Η είσπραξη γίνεται αυθημερόν από το ίδιο τον ασφαλισμένο ή από κάποιο συγγενικό ή οικείο πρόσωπο που θα πρέπει να έχει εξουσιοδότηση θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από την Αστυνομία, Δημόσια Αρχή ή Κ.Ε.Π (Κέντρο Εξυπηρέτησης Πολιτών). Και στις δύο περιπτώσεις απαιτείται αστυνομική ταυτότητα του ασφαλισμένου ή του εξουσιοδοτούμενου.

 

 

 

http://www.tsmede.gr/%ce%a0%ce%b1%cf%81%ce%b5%cf%87%cf%8c%ce%bc%ce%b5%ce%bd%ce%b5%cf%82%cf%85%cf%80%ce%b7%cf%81%ce%b5%cf%83%ce%af%ce%b5%cf%82/%ce%91%cf%83%cf%86%ce%ac%ce%bb%ce%b9%cf%83%ce%b7/%ce%9a%ce%a5%ce%a4/%ce%95%ce%be%ce%b5%cf%84%ce%ac%cf%83%ce%b5%ce%b9%cf%82%ce%ba%ce%b1%ce%b9%ce%95%cf%80%ce%b9%cf%83%ce%ba%ce%ad%cf%88%ce%b5%ce%b9%cf%82/tabid/280/language/el-GR/Default.aspx

 

 

 

 

Να σου ζήσει το μωρό σου!! :smile:

Edited by Kapa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, Υπάρχει κάποια διαφοροποίηση στο επίδομα τοκετού αν ο τοκετός γίνει σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό μαιευτηριο?? Γνωρίζει κάποιος?

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, Υπάρχει κάποια διαφοροποίηση στο επίδομα τοκετού αν ο τοκετός γίνει σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό μαιευτηριο?? Γνωρίζει κάποιος?

Ευχαριστώ πολύ

Παρακαλώ μήπως υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα

Ετειμάζομαι να γίνω ... θείος , και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις που όσο και αν διάβασα άκρη δεν έβγαλα .

Αρχικά εκτός απο μέλλον θείος είμαι και εργοδότης της αδερφής μου σε τεχνικό γραφείο .

Η αδερφή μου ήταν χρόνια ελεύθερη επαγγελματίας (αρχιτέκτων) και τον Οκτώμβριο της έκανα πρόσληψη κανονικά , οπότε πληρώνουμε (εργοδότης / εργαζόμενος) εισφορές τόσο σε Τσμέδε όσο και σε ΙΚΑ .

Η αδερφή μου γενάει στα μέσα του Φεβρουαρίου , και ψάχνω να δώ τι γίνεται τόσο με το αν δικαιούτε τίποτα απο τα ταμεία , όσο και με τις υποχρεώσεις μου προς αυτή .

Το ικά λέει δεν δικαιούτε τίποτα λόγω μη συμπλήρωσης 200 ενσήμων σε αυτό , το Τσμέδε μόνο ότι δικαιούτε απο τον ΕΟΠΥ , και κανείς δεν μπορεί να μου απαντήσει για τις υποχρεωτικές άδειες (ούτε ο λογιστής ξέρει) και το αν αυτές είναι επιδοτούμενες , ανευ ή με αποδοχών απο μένα . Υπάρχει κάποια αντίστοιχη περίπτωση ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.