Μετάβαση στο περιεχόμενο

[ΤΣΜΕΔΕ] Εγκυμοσύνη


akius

Recommended Posts

Tι εννοείς deathlok; Πες μου οτι έχεις από εκείνα τα πιτσιρίκια-εξαιρέσεις που κοιμούνται σερί από τον πρώτο μήνα; :)

Sorry για το offtopic!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα. Επειδή εψαξα αρκετά και άκρη δεν έβγαλα, θα ήθελα να ρωτήσω τι δίνει και τι καλύπτει τελικά ο ΕΟΠΠΥ για εγκυμοσύνη, αλλα και γέννα? Αν η γέννα γίνει σε ιδιωτική κλινική τι δινει? Ας πουμε ειδα στην σελίδα του ΕΟΠΠΥ, οτι ειναι συμβεβλημενο το ΓΕΝΕΣΙΣ θεσσαλονικης με ΕΟΠΠΥ. Πηγαινοντας στην σελιδα του ΓΕνεσις λεει <<Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι η Κλινική έχει συμβάσεις-συνεργασίες  με τα παρακάτω Ταμεία: Ε.Ο.Π.Υ.Υ.( ΙΚΑ, ΟΑΕΕ, ΟΠΑΔ, ΟΓΑ)  >>

ΤΣΜΕΔΕ ή ΕΤΤΑ δεν αναφέρει. Ισχυει οτι με εοππυ ή οχι? Οποιος γνωρίζει ας πει. Ευχαριστω προκαταβολικά.

 

υ.γ Η σύζηγος είναι έμεσα ασφαλισμένη στο τσμεδε.

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι συμβεβλημενη η κλινικη που θα επιλεξετε με τον εοπυυ, τα χρηματα τα παιρνει η κλινικη απευθειας απο εκει, και εσεις πληρωνεται τυχον διαφορα που θα προκυψει.

Στο χερι δεν παιρνεται τιποτα.

Αν η κλινικη δεν ειναι συμβεβλημενη παλι δεν παιρνεται τπτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

είμαι άμεσα ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ και έχω έμμεσα μέλη τη γυναίκα μου και το ένα μας παιδί. Η γυναίκα μου και εγώ προσπαθούμε να κάνουμε και το δεύτερο παιδί τώρα και θα ήθελα να μάθω τί ισχύει με τις παροχές, καθώς στο πρώτο παιδί η γυναίκα μου εργαζόταν και ήταν η ίδια ασφαλισμένη στο ΙΚΑ. Οι ερωτήσεις μου είναι:

 

1. Καλύπτει το ΤΣΜΕΔΕ ή ΕΟΠΥΥ τις ιατρικές εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου (με το ποσό που ορίζει ο νόμος)?

2. Η διαδικασία είναι να πάω να θεωρώ τις εξετάσεις και να μου τις γράφουν στον ΕΟΠΥΥ (ποιον ΕΟΠΥΥ? σε οποιονδήποτε?) οι ελεγκτές ιατροί και μετά να παίρνω τα φάρμακα δωρεάν ή μπορεί ο γιατρός να κάνει ηλεκτρονική συνταγογράφηση και να τα παίρνω απευθείας δωρεάν?

3. Θα γεννήσουμε σε ιδιωτική κλινική (ΡΕΑ) πιθανότατα, το ποσό που λαμβάνω πίσω ως παροχή είναι τα 900 € του ΕΟΠΥΥ?

4. Το ΤΣΜΕΔΕ που αναγράφει επίδομα 2.500 € (το αναγράφει στο site ακόμη και σήμερα...!) δεν ισχύει?

 

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά λόγω όλων των ανακατατάξεων και των νέων νόμων θα ήθελα να τα μάθω από κάποιον που πρόσφατα τα πέρασε αυτά (αν υπάρχει) μπας και βγάλουμε κάποια άκρη....

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1) όχι (δεδομένου ότι θα κάνεις αρκετές στο ΡΕΑ θα βγάλεις εκεί μία κάρτα και θα σου κάνουν μία σχετικά καλή έκπτωση στην τελευταία εξεταση, λεώ για τις σοβαρες εξετάσεις όχι για του μηνιαίους υπέρυχους

2) Ο γιατρός συνταγογραφεί κανονικά δωρεάν τώρα δεν θυμάμαι αλλά σίγουρα η συμετοχή σου είναι πολύ μικρή.

3) Οι τιμές που έχει στην σελίδα του το ΡΕΑ και λέει ΕΟΠΠΥ είναι αυτά που θα δώσεις εσύ στο ΡΕΑ μετρητά  δεν θα πάρεις τπτ εξτρά τπτ στο χέρι από ΕΟΠΠΥ

4) Προφανώς και δεν ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

1. Α και Β επιπεδου εννοεις? οχι

    Εξετασεις σε μικροβιολογο -αν θυμαμαι καλα- μια μικρη συμμετοχη

2.στην περιπτωση μου ο γιατρος εκανε ηλ. συνταγογραφηση κ πληρωνα μια μικρη συμμετοχη

3. Μονο αν η κλινικη ειναι συμβεβλημενη με τον ΕΟΠΥΥ παιρνει απευθειας τα 900. Αλλιως δεν παιρνεις τιποτα. Εκτος κ αν γεννησετε στο σπιτι (δεν ειναι αστειο, ισχυει)

4.δεν ισχυει

Link to comment
Share on other sites

Ευαχριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

Ο γιατρός δεν πειράζει που δεν είναι συμβεβλημένος με ΕΟΠΥΥ έτσι? Απλά πρέπει να κάνει ηλεκτρονική συνταγογράφηση υποθέτω...

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοείς deathlok; Πες μου οτι έχεις από εκείνα τα πιτσιρίκια-εξαιρέσεις που κοιμούνται σερί από τον πρώτο μήνα; :)

Sorry για το offtopic!!!

 

 

Από τον πρώτο μήνα όχι αλλά δεν είναι και τόσο τραγικό να ξυπνάς μία φορά το βράδυ για δύο μήνες :P

Link to comment
Share on other sites

Οι πρόσφατες εμπειρίες μου (2010-2013) για εκτός δημοσίων νοσοκομείων περίθαλψη (φαντάζομαι περιλαμβάνεται και η διαδικασία τοκετού στην περίθαλψη) είναι ότι οι "συμβεβλημένες"  κλινικές κλπ. έχουν ένα περιορισμένο αριθμό "κλινών ΕΟΠΥΥ" ανά μονάδα. Αν δεν μπείς σε κλίνη ΕΟΠΥΥ σε αντιμετωπίζουν ως ιδιώτη-πορτοφόλι-ανασφάλιστο. (στις έκτακτες εισαγωγές ισχύει κατά κόρον). Οπότε προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.