Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Εγκυμοσύνη


akius

Recommended Posts

Αυτό που είδες για τα 2500 δυστυχώς έχει καταργηθεί εδώ και πολλά χρόνια...

Το είχα προλάβει στο πρώτο μου παιδί, το έπαιρναν και άμεσα και έμμεσα ασφαλισμένες αμέσως μετά την γέννα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 236
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα 2500 δεν στα δίνουν καθόλου φυσικά. Απ'ότι ξέρω οι έμμεσα ασφαλισμένες δεν παίρνουν απολύτως τίποτα και οι άμεσα ασφαλισμένες δικαιούνται ένα ποσό γύρω στα 800 αλλά πλέον καθυστερεί πολύ η καταβολή.

Ας επιβεβαιώσει κάποιος τα παραπάνω αν είναι δυνατόν...

 

Ποιο μυαλό σκέφτηκε αυτό τον διαχωρισμό με ξεπερνάει...

δηλαδή εγώ ο άντρας άμεσα ασφαλισμένος δεν δικαιούμαι τίποτα για το παιδί μου ενώ αν ήμουν γυναίκα άμεσα ασφαλισμένη θα δικαιούμουν έστω τα 800.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο.

Πριν 3 χρονια, εκει που γεννησε η γυναικα μου, χρεωσαν νομιζω 700-800 το ΤΣΜΕΔΕ και ηταν εμεσα ασφαλισμένη σε μενα.

Link to comment
Share on other sites

@gio εσύ μιλάς για το ποσό που πλήρωσε το ΤΣΜΕΔΕ στη κλινική (το οποίο ισχύει και σήμερα ), οι συνάδελφοι λένε για επίδομα στο χέρι. 

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

@gio

 

πριν τρια χρονια ...οντως δεν υπηρχε επιδομα ..... οποτε γι αυτο δεν πηρες τπτ

 

αλλα αν η κλινικη ειναι συμβεβλημεννη με τον εοππυ, τοτε εχει αλλη χρεωση αν εισαι ασφαλισμενος και αλλη αν πας ανασφαλιστος ...... δινει καποιο ποσο το τσμεδε ......

απο ό,τι ξερω η διαφορα κειμενεται στα 500 ευρω ή και λιγοτερο ......  σωθηκες δλδ .....

Link to comment
Share on other sites

@gio

 

πριν τρια χρονια ...οντως δεν υπηρχε επιδομα ..... οποτε γι αυτο δεν πηρες τπτ

 

αλλα αν η κλινικη ειναι συμβεβλημεννη με τον εοππυ, τοτε εχει αλλη χρεωση αν εισαι ασφαλισμενος και αλλη αν πας ανασφαλιστος ...... δινει καποιο ποσο το τσμεδε ......

απο ό,τι ξερω η διαφορα κειμενεται στα 500 ευρω ή και λιγοτερο ......  σωθηκες δλδ .....

...εστω και καποια χρηματα καλα ειναι.....αν ειναι η εγκυμονουσα η αμεσα ασφαλισμενη.

Αν ομως ειναι εμμεσα ασφαλισμένη...μεσω του αντρα της...μηπως παρει τα....ουμπαλα??!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα μπλέξαμε...

για τις τιμές της κλινικής δεν έχει σχέση άμεσα ή έμμεσα ασφαλισμένη, είναι το ίδιο πράγμα και είναι  μειωμένες οι  τιμές περίπου 400-500 ευρώ σε σχέση με κάποιον απλό ιδιώτη ανασφάλιστο.

Για το επίδομα μετά την γέννα μπαίνει ο παράγοντας άμεσα ή έμμεσα ασφαλισμένη.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το επίδομα μητρότητας υποτίθεται δίνεται μετά τη γέννα και είναι κάτι σαν μικρό εισόδημα για τα απαραίτητα του μωρού τους πρώτους 4 μήνες που είσαι μακριά από τη δουλειά, είναι δηλαδή και καλά 4 Χ 200€. Ο γιος μου κοντεύει ενός έτους και ακόμα δεν έχω δει δεκάρα, και το ίδιο ισχύει για συναδέλφισσες που γέννησαν αρκετά πιο πριν. Κατά τ'άλλα τα αποθεματικά του ταμείου είναι ασφαλή και αβγαταίνουν στην Άττικα Μπανκ... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.