Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βιβλιογραφία για ξύλινες κατασκευές


 
Engineer C

Recommended Posts

Καλημέρα!

 

Έχω να προτείνω με τη σειρά μου τα εξής βιβλία για ξύλινες κατασκευές και κατασκευές φέρουσας τοιχοποιίας που μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα στο παρελθόν:

 

α) IStructE - Manual for the design of plain masonry in building structures to Eurocode 6

β) IStructE - Manual for the design of timber building structures to Eurocode 5

γ) Πίνακες TRADA για υπολογισμό συνδέσεων (ηλώσεων)

Link to comment
Share on other sites

Γιά ιστορικούς λόγους:

1.Λοίζος " Ξύλιναι κατασκευαί" 1966

2.Μπίρης " Οικοδομική-ξύλινοι χονδροκατασκευαί " 1974

3.Ιωαννίδης: Δύο τευχάκια χειρόγραφα με στατικούς υπολογισμούς και αντισεισμικό. 1985-Βιβλ. ΤΕΕ

 

Earl,που βρήκες τα β) και γ);

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα JEK. Εδώ θα τα βρείς:

 

α) http://www.scribd.co...uctures-to-EC-6

β) http://www.scribd.co...s-to-Eurocode-5

γ) http://www.trada.co.uk/

 

Οι εκδώσεις του I-StructE για τους Ευρωκώδικες είναι οι καλύτερες που υπάρχουν! Γνώμη μου φυσικά.. Τα πάντα πολύ αναλυτικά, με εικόνες και παραδείγματα. Έχει για όλους τους κώδικες!

Καλή διασκέδαση!! :)

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

βρήκα χρήσιμες εργασίες και δημοσιεύσεις στην σελίδα του ΤΕΙ Λάρισας

www.wfdt.teilar.gr

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με όσα βιβλία αναφέρθηκαν.

 

Από προσωπική μου εμπειρία, θεωρώ ότι βασικό βιβλίο για όλες τις ξύλινες είναι το "Ξύλινες κατασκευές" του Κατσαραγάκη (ΕΜΠ).

Επίσης θεωρώ ότι για πιο "πρακτική" θεωρητική προσέγγιση -παράλληλα με όλα τα παραπάνω- χρειάζονται μια καλή Οικοδομική, τα σχετικά βιβλία του Ιδρύματος Ευγενίδου αλλά και ένα απλό πρόγραμμα, όπως το WoodExpress της Runet, τo οποίo είναι περισσότερο υπολογιστικο και μπορείς να κατανοήσεις πώς κινείται πάνω στην θεωρία.

Link to comment
Share on other sites

1.Earl,ευχαριστώ πολύ γιά την άμεση απάντηση.Έχεις προσπαθήσει να τυπώσεις τα κείμενα που προτείνεις;

2.noutsaki,τα βιβλία που αναφέρω μας τα μοίραζαν στη σχολή το 77-78,ως εκ τούτου μόνο σε βιβλιοθήκες μπορείς να τα βρείς.

3.Συμφωνώ γιά τον Κατσαγαράκη,αλλά η έκδοση του 2000 που έχω είναι με τον παλιό ΕΚ5. Υπάρχει νεώτερη;

Link to comment
Share on other sites

@paul

ειδικά για επίλυση ξύλινης στέγης δες του ιωαννίδη που αναφέρεται παραπάνω. πολύ καλό.

 

Να προτιμήσω δηλαδή του Ιωαννίδη απο του Κατσαγαράκη;

ενδιαφέρομαι περισσοτερο για στατική επίλυση ξυλινης στέγης, εχω αγοράσει το woodexpress της runet,

 

καλό θα ήταν να πάρω ενα πληρες βιβλίο σαν του Κατσαγαρακη, αλλα εαν δεν θα με βοηθήσει στο υπολογιστικό κομμάτι για ξύλινες στέγες, θα προτιμήσω του Ιωαννίδη. Δεν έχει διαφορές με τον ευρωκώδικα?

Link to comment
Share on other sites

JEK κάνε μία αναζήτηση στο διαδίκτυο και είμαι σίγουρος πως θα τα βρεις και σε "εκτυπώσιμη" μορφή. Παρ' όλα αυτά θα σου πρότεινα να τα αγοράσεις!

www.waterstones.co.uk Πρέπει να στέλνουν βιβλία και στην Ελλάδα. Όσο ήμουν Αγγλία είχα αγοράσει πολλά βιβλία από το site αυτό. Είμαι σίγουρος ότι είναι το μεγαλύτερο βιβλιοπωλείο στον κόσμο, αφού πολύ απλά έχει τα πάντα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.