Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βιβλιογραφία για ξύλινες κατασκευές


 
Engineer C

Recommended Posts

paul για να μην αφήσω αναπάντητο το ερώτημα σου, το βιβλίο του ιωαννίδη είναι έκδοση του 1983 και προφανώς δεν περιέχει τίποτα από ευρωκώδικες- μήτε σαν φορτίσεις, μήτε σαν εξισώσεις - επιλύσεις. εμπεριέχει δε συνοπτικά τα εξής:

1. χάραξη της στέγης- σημαντικό κεφάλαιο με γεωμετρικά θεωρήματα και χάραξη κάθε είδους στέγης με το χέρι, με βάση την γεωμετρία του κτιρίου.

2. ονοματολογία των στοιχείων της στέγης.

3. στατική επίλυση πολλών ειδών ζευκτών με τομές ρίττερ, διάγραμμα κρεμόνα κλπ.

4.φορτία (με τον παλαιό κανονισμό φορτίσεων) και είδη επικάλυψης της στέγης κλπ.

συνοπτικά, αυτά θυμάμαι από μνήμης.επίσης πληθώρα πολύ καλαίσθητων λεπτομερειών από συνδέσεις, αρχιτεκτονικές λεπτομέρειες, τομές κλπ που τουλάχιστον εμένα με βοήθησαν να καταλάβω τί παίζει.

του κατσαραγάκη δεν το έχω δυστυχώς, είχα κάνει χαμάρα που δεν το πήρα επιλογής, έστω και για το βιβλίο.σαφώς θα είναι περισσότερο επιστημονικό και up to date.αυτά.

εδιτ: προφανώς νομίζω θα βοηθηθείς πολύ και από το wood που έχει πολύ αναλυτικό τεύχος.

εδιτ 2: κύριε jek τον απεριόριστο θαυμασμό μου, 77-78... :)

Edited by noutsaki
Link to comment
Share on other sites

Για αυθεντική ονοματολογία (και διατάξεις) στοιχείων στεγών και ξυλοκατασκευών ...

Συνήθως παρμένη από την τουρκική γλώσσα (ειδικοί στις ξυλοκατασκευές) ...

Θα τη συναντήσετε ... με παραλλαγές ... σε όλα τα χωριά της Ελλάδας ...

"Πηλιορείτικη Οικοδομία" - Γ. Κίζης

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

1.Earl,ευχαριστώ και πάλι γιά την πρόσθετη ενημέρωση.

2.Σε κάποιο παλαιότερο post,έχει αναφερθεί και το: Schulze "Μελέτη και υπολογισμός ξυλίνων κατασκευών" Γκιούρδας.

Κατά την γνώμη μου είναι κατώτερο από το Werner,αν και τα δύο στηρίζονται στο DIN 1052.

3.Τέλος,γιά τους συν. που θέλουν να φτιάξουν μόνοι τους την στέγη,έχω υπόψη και το: Αγγελίδης "Ξύλινη σκεπή" ΕΟΜΜΕΧ.

4.noutsaki,oύτε που κατάλαβα πως πέρασαν τόσα χρόνια..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγόρασα του Κατσαγαράκη και του Ιωαννίδη.

 

Αξίζει να μάθω την επιλύση των στεγων σύμφωνα με το βιβλίο του Ιωαννίδη, ωστε να είναι πιο ευκολη μετα η μεταβαση μου στους ευρωκωδικες ή θα με μπερδεψει το βιβλιο του Ιωαννιδη και καλυτερα να ασχοληθω κατευθειαν με τους ευρωκωδικες?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα ξεκίνα με ευρωκώδικες. Δεν είναι δύσκολοι. Μπορείς να βρεις και πολλά παραδείγματα διαστασιολόγησης.

Ρίξε μία ματιά και στα links που ανέφερα στις προηγούμενες σελίδες του θέματος.

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Η παραπάνω άποψη είναι η προσωπική μου. Εγώ δεν έχω ασχοληθεί με τις επιλύσεις του κ.Ιωαννίδη παρά μονάχα με Ευρωκώδικες. Θα σου πρότεινα κατ'ευθείαν να αρχίσεις με τους Ευρωκώδικες από τη στιγμή που αυτοί εφαρμόζονται στις μέρες μας. Σε γενικές γραμμές, η προσεγγιστική διαδικασία και η διαστασιολόγηση δεν νομίζω να απέχουν και πολύ. Καλό είναι να μην μπερδευτείς με δύο διαφορετικούς κώδικες όταν μονάχα ο ένας εφαρμόζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.