Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Από πότε θεωρείσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ;


mkara

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μία φίλη πήγε στο ΤΣΜΕΔΕ στην Αθήνα και τις είπαν ότι την πρώτη φορά δεν έρχετε χαρτί. Είχε μαζί της τα χαρτιά από το ΤΕΕ και μπόρεσε να γραφτεί εκείνη την ώρα. Πλήρωσε μάλιστα τη συνδρομή της από 24/2 αν θυμάμαι καλά μέχρι και τον Ιούνιο.

Αυρίο το πρωί θα πάω και εγώ και θα σας ενημερώσω για νεότερα.

Ξέχασα να αναφέρω το καλύτερο. Υπάρχει ημερομηνία λήξης πληρωμής του πρώτου εξαμήνου. Αν περάσει αυτή (η φίλη μου δεν ηξερε πια είναι) πρέπει να πληρώσεις και πρόστιμο το οποίο αυξάνεται μέρα με τη μέρα.

Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Αν καθυστερήσεις τις οφειλές νομίζω οτι αυτές τοκίζονται κατά 3 % τον πρώτο μήνα μη καταβολης και κατά 1% κάθε μήνα από εκεί και πέρα. Ο τόκος όμως μπαίνει πάντα επί της αρχικής οφειλής ή επί της τελικής οφειλής που προκύπτει με τους τόκους ?

Link to comment
Share on other sites

το θεμα του post ειναι διαφορετικο.

θελω να ρωτησω αν υπαρχει καποιο διαστημα (μετα την αποφοιτηση και μεχρι την εγγραφη στο ΤΣΜΕΔΕ) στο οποιο θεωρειται καποιος ανασφαλιστος.

 

πχ. ιουλιο αποφοιτηση και νοεμβριο εγγραφη στο ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ

απο ιουλιο μεχρι νοεμβριο θεωρειατι καποιος ανασφαλιστος?

οποιος ξερει σιγουρα ας απαντησει γιατι ειναι σοβαρο ζητημα.

προκειται να γινει καποια εγχειριση και θελω να δω τι ποσο μπορει να αναγνωριστει

Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι σεμινάρια για νέους μηχανικούς από το ΤΕΕ Θεσ/νικης είχαν πει οτι δε θεωρήσαι ανασφάλιστος από τη στιγμή που γραφτείς. Λογικά θα απαιτείται κάποια ειδική διαδικασία όμως για την κάλυψη των δαπανών. Ξέρω οτι είναι διαφορετικο το θέμα, αλλά μια που έφερε η κουβέντα το ρώτησα. Αν μπορεί ας απαντήσει κάποιος

Link to comment
Share on other sites

nai φιλε μου, νομιζα οτι ειχε ηδη απαντηθει το ερωτημα σου, δεν εισαι ασφαλισμενος μεχρι να δωσεις εξετασεις, η αποφοίτηση δεν εχει να κανει απολυτως με τιποτα.

 

εγω αποφοιτητησα οκτωβρη του 08. εδωσα εξετασεις οκτωβρη 09, το συγκεκριμενο διαστημα ημουν ανασφαλιστος τυπικά, ειχα προφανώς την ασφαλεια του πατερα μου αλλα και την ασφαλεια του στρατού. τωρα αν δεν εχεις ασφαλεια απο πατερα λογω ηλικιας ναι εισαι ανασφαλιστος, η κατοχη πτυχιου δεν εχει να κανει με την ασφαλεια..

 

το μονο μαυρο σημειο εξαιτιας του οποιο ξεφυγε και η κουβεντα, ειναι ο χρονος μεταξυ της ημερα των εξετασεων και της ημερα που θα παρεις απο τα χαρτια στο τσμεδε, γιατι ενω πληρωνεις εισφορες απο την ημερα των εξετασεων, μεχρι να παρεις τα χαρτια σου, πχ 2-3 μηνες μετα δεν εχεις κανενα χαρτι οτι εισαι ασφαλισμενος, πηγαινε και ζητα λοιπον αν χρειαζεσαι, και ανηκεις σαυτη τη περιοδο.

για παραδειγμα εμενα αυτη μαυρη περιοδος ηταν απο τις 9/10/09 εως 15/12/09 τοτε ημουν ασφαλισμενος αφου μελλοντικα πληρωσα εισφορες για αυτη τη περιοδο αλλα μεταξυ αυτης της περιοδου δεν ειχα καποιο χαρτί.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, εγω πηγα στο τοπικο ΤΣΜΕΔΕ σημερα και μου ειπαν πως δν τοκιζονται εαν καθυστερησεις επειδη εισαι νεος μηχανικος. για πρωτη φορα.

 

μετα πηρα τηλεφωνο και ως δια μαγειας το σηκωσαν απο τα κεντρικα.μια εξυπηρετικη κυρια μου ζητησε ΑΜ ΤΕΕ και ονοματεπωνυμο γιατι της ειπα πως ειναι επειγον να παρω το βιβλιαριο μου.και μου ειπε πως θα το βαλει σε προτεραιοτητα.

 

το θεμα ειναι πως εγω δουλευα με μια συμβαση στην πολη μου απο το Νοεμβρη,και ως τις 25/2 μου κρατουσαν ΙΚΑ.μετα τους ειπα να μην κρατησουν ΙΚΑ,γιατι αφενος ειναι παρανομο αλλα και για τις εισφορες που θα τις εβαζα απο την τσεπη μου.και ετσι εγινε.ομως το ΤΣΜΕΔΕ πως θα ξερει τι εισφορες να μου βγαλει μιας και εγιναν καποιες αναπροσαρμογες στον μισθο? ε?

 

ερωτηση κρισεως η οποια θα ξεκαθαριστει την Τεταρτη. :)

 

τεσπα,απαξ και ερθουν οι ρημαδες οι εισφορες,μετα απο ποσο καιρο ζητας βιβλιαριο και συνταγολογιο?Εννοειται απο το τοπικο ΤΣΜΕΔΕ στα δινουν σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Μία φίλη πήγε στο ΤΣΜΕΔΕ στην Αθήνα και τις είπαν ότι την πρώτη φορά δεν έρχετε χαρτί. Είχε μαζί της τα χαρτιά από το ΤΕΕ και μπόρεσε να γραφτεί εκείνη την ώρα. Πλήρωσε μάλιστα τη συνδρομή της από 24/2 αν θυμάμαι καλά μέχρι και τον Ιούνιο.

Αυρίο το πρωί θα πάω και εγώ και θα σας ενημερώσω για νεότερα.

Ξέχασα να αναφέρω το καλύτερο. Υπάρχει ημερομηνία λήξης πληρωμής του πρώτου εξαμήνου. Αν περάσει αυτή (η φίλη μου δεν ηξερε πια είναι) πρέπει να πληρώσεις και πρόστιμο το οποίο αυξάνεται μέρα με τη μέρα.

Για να δούμε...

 

 

ποσα εδωσε ξερεις?

Link to comment
Share on other sites

nai φιλε μου, νομιζα οτι ειχε ηδη απαντηθει το ερωτημα σου, δεν εισαι ασφαλισμενος μεχρι να δωσεις εξετασεις, η αποφοίτηση δεν εχει να κανει απολυτως με τιποτα.

 

εγω αποφοιτητησα οκτωβρη του 08. εδωσα εξετασεις οκτωβρη 09, το συγκεκριμενο διαστημα ημουν ανασφαλιστος τυπικά, ειχα προφανώς την ασφαλεια του πατερα μου αλλα και την ασφαλεια του στρατού. τωρα αν δεν εχεις ασφαλεια απο πατερα λογω ηλικιας ναι εισαι ανασφαλιστος, η κατοχη πτυχιου δεν εχει να κανει με την ασφαλεια..

 

το μονο μαυρο σημειο εξαιτιας του οποιο ξεφυγε και η κουβεντα, ειναι ο χρονος μεταξυ της ημερα των εξετασεων και της ημερα που θα παρεις απο τα χαρτια στο τσμεδε, γιατι ενω πληρωνεις εισφορες απο την ημερα των εξετασεων, μεχρι να παρεις τα χαρτια σου, πχ 2-3 μηνες μετα δεν εχεις κανενα χαρτι οτι εισαι ασφαλισμενος, πηγαινε και ζητα λοιπον αν χρειαζεσαι, και ανηκεις σαυτη τη περιοδο.

για παραδειγμα εμενα αυτη μαυρη περιοδος ηταν απο τις 9/10/09 εως 15/12/09 τοτε ημουν ασφαλισμενος αφου μελλοντικα πληρωσα εισφορες για αυτη τη περιοδο αλλα μεταξυ αυτης της περιοδου δεν ειχα καποιο χαρτί.

 

δηλαδη αν ειμαι κατω των 26 εχω/δεν εχω παρει το πτυχιο ειμαι ασφαλισμενος στην ασφαλεια του πατερα μου??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πήγα σήμερα το πρωί στο ΤΣΜΕΔΕ έδωσα τον αριθμό μητρώου του ΤΕΕ και εμφάνισε το όνομά μου στη λίστα των εγγεγραμμένων. Οι εισφορές που πρέπει να πληρώσω είναι 700 ευρώ (χωρίς ειδική προσαύξηση) για το διάστημα 24/2 μέχρι και Ιούνιο.

Όσον αφορά το βιβλιάριο και το συνταγολόγιο, με το που πηγαίνω την απόδειξη από την τράπεζα και 2 φωτογραφίες μου τα δίνουν εκεί τη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.