Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικά θέματα: Ημ/νια μετατροπής χρήσης


yorgho

Recommended Posts

Συναδελφοι, μηπως ξερει κανεις αν ο νομος 3843 καλυπτοι και την αδεια που εκδωθηκε στης 17.7.09.

 

────────────────────────────────────────────────────

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας, μέσω της επεξεργασίας προσωπικών στοιχείων (πίνακας ελέγχου).

Παράβαση Κανόνα 4 περί ανάρτησης νέου θέματος.

Παράβαση Κανόνα 2 περί ορθογραφημένων τίτλων. Τηρούμε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Chilon

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας,

 

θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τη ρύθμιση χωρίς να είμαι σίγουρη ότι τα ανεβάζω στη σωστή ενότητα.

Ξέρει κανείς τι ζητάει η πολεοδομία της Αγ. Παρασκευής από υπογραφές, δηλώσεις κλπ στην περίπτωση συνιδιοκτησίας?

Στον Περισσό μου είπαν ότι έκει ζητάνε ειδική εξουσιοδότηση από τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες στον έναν (ανεξάρτητη από την εξουσιοδότηση στο μηχανικό για την παράδοση του φακέλου στην πολεοδομία), υπογραφή από όλους στην αίτηση και δηλώση μόνο από τον εξουσιοδοτημένο συνιδιοκτήτη. Μου είπαν όμως να ρωτήσω τι ισχύει στην πολεδομία που με ενδιαφέρει γιατί τα απαιτούμενα αλλάζουν από τη μία στην άλλη...

Γι αυτό ρωτάω μήπως κάποιος συνάδελφος ξέρει για την Αγ. Παρασκευή κ αν έχει το κείμενο της εξουσιοδότησης στον ένα συνιδιοκτήτη.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο φαντάζομαι ότι και τα παράβολα, ΦΕΜ βγαίνουν στο όνομα αυτού του ιδιοκτήτη?Αλλά στην αμοιβή του μηχανικού μπαίνουν όλοι οι συνιδιοκτήτες?

Επίσης, χρειάζεται να δηλωθεί η ημερομηνία μετατροπής χρήσης του προς ρύθμιση χώρου? Γιατί δεν καταλαβαίνω πως θα μπορούσε αυτό να πιστοποιηθεί και κυρίως να αξιολογηθεί...

Και κάτι τελευταίο: Ιδιώτης θέλει να ρυθμίσει υπόγειο το οποίο στην άδεια δεν φαινόταν (ήταν μπαζωμένο) - γίνεται? Και παίζει ρόλο που η άδειά είναι στο όνομα του και στου αδερφού του, ενώ το οικόπεδο ανήκει στους γονείς του?

Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Στον Περισσό μου είπαν ότι έκει ζητάνε ειδική εξουσιοδότηση από τους υπόλοιπους συνιδιοκτήτες στον έναν (ανεξάρτητη από την εξουσιοδότηση στο μηχανικό για την παράδοση του φακέλου στην πολεοδομία), υπογραφή από όλους στην αίτηση και δηλώση μόνο από τον εξουσιοδοτημένο συνιδιοκτήτη. Μου είπαν όμως να ρωτήσω τι ισχύει στην πολεδομία που με ενδιαφέρει γιατί τα απαιτούμενα αλλάζουν από τη μία στην άλλη...

Γι αυτό ρωτάω μήπως κάποιος συνάδελφος ξέρει για την Αγ. Παρασκευή κ αν έχει το κείμενο της εξουσιοδότησης στον ένα συνιδιοκτήτη.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο φαντάζομαι ότι και τα παράβολα, ΦΕΜ βγαίνουν στο όνομα αυτού του ιδιοκτήτη?Αλλά στην αμοιβή του μηχανικού μπαίνουν όλοι οι συνιδιοκτήτες?

 

Στον Περισσό σου δίνουν και εγγράφως ότι θέλουν αυτά που αναφέρεις, αλλά όταν πας εκεί, σου ζητάνε και τις υπεύθυνες δηλώσεις (με γνήσιο υπογραφής) και από τους δύο ιδιοκτήτες και μάλιστα στον καθένα να αναγράφονται τα μ2 του ημιυπαίθριου που του αντιστοιχούν βάσει του ποσοστού συνιδιοκτησίας.

 

Μου φαίνεται τελείως κουλό! Ευτυχώς είχα πάει για μια περίπτωση μεμονωμένου ιδιοκτήτη και πήρα πληρότητα φακέλου, αλλιώς θα μου τα έβγαζε ελλείψεις.

Όταν της είπα ότι δεν ζητάνε τέτοια πράγματα στο χαρτί, μου απάντησε ότι εννοείτε!!

Αυτό 1η Σεπτέμβρη! Δεν ξέρω αν τους έχουν βάλει χέρι και μαζεύτηκαν καθόλου.

 

Όταν υπολογίζεις αμοιβές και ζητάς εντολή πληρωμής από το ΤΕΕ, σου ζητάει τα στοιχεία και το ποσοστό όλων των ιδιοκτητών, άρα πρέπει να τα βάλεις!

 

Επίσης, χρειάζεται να δηλωθεί η ημερομηνία μετατροπής χρήσης του προς ρύθμιση χώρου? Γιατί δεν καταλαβαίνω πως θα μπορούσε αυτό να πιστοποιηθεί και κυρίως να αξιολογηθεί...

 

Αυτή φαίνεται ερώτηση παγίδα! Επειδή δεν ξέρεις ποτέ τι θα σου ζητήσουν εκ των υστέρων (π.χ. ΙΚΑ με προσαυξήσεις από την εποχή που δηλώνεις ότι τους έκλεισες, κ.λ.π.) και επειδή κανείς ιδιοκτήτης δεν μπορεί να αποδείξει ότι του τον είχε κλείσει ο εργολάβος (αφού έχει υπογράψει ότι παρέλαβε σύμφωνα με τα σχέδια της αδείας) καλό είναι να δηλώνεις πρόσφατα, π.χ. 30-06-10

 

 

Και κάτι τελευταίο: Ιδιώτης θέλει να ρυθμίσει υπόγειο το οποίο στην άδεια δεν φαινόταν (ήταν μπαζωμένο) - γίνεται? Και παίζει ρόλο που η άδειά είναι στο όνομα του και στου αδερφού του, ενώ το οικόπεδο ανήκει στους γονείς του?

Οποιαδήποτε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη!

 

Την ίδια απορία έχω κι εγώ (μπαζωμένο υπόγειο), αν μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Michael.

Σχετικά με την ημερομηνία μετατροπής χρήσης, αυτό που λες φαίνεται σωστό, αλλά από την άλλη σκέφτομαι ότι μήπως με το να δηλώσεις τόσο πρόσφατη ημερομηνία μπεις σε περιπέτειες του τύπου "αποφάσισες να αλλάξεις την χρήση ακριβώς επειδή βγήκε ο νόμος για την ρύθμιση"...

Δεν έχω καταλήξει πάνω σ' αυτό ακόμα, και δεν ξέρω και αν είναι οπωσδήποτε απαραίτητο να δηλωθεί, γι αυτό ρωτάω.

Όσο για τα υπόλοιπα, περιμένω τα φώτα και των υπολοίπων!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατό να δηλωθεί ημερομηνία αλλαγής χρήσης μετά την δημοσίευση του Ν. 3843. Δηλαδή 28-4-2010.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατό να δηλωθεί ημερομηνία αλλαγής χρήσης μετά την δημοσίευση του Ν. 3843. Δηλαδή 28-4-2010.

 

 

μπορεις να μου πεις απο που προκύπτει αυτο?

το αναφερει καπου συγκεκριμενα...?

και γιατι 28-4-10 και οχι 2-7-09? (N3843/10 Αρθ5 Παρ.1α - "...βασει της ΟΑ η οποία εκδόθηκε ή αναθεωρήθηκε εως 2-7-09...") :confused:

 

EDIT

δεν νομιζω να εννοεις αυτα....?

Ερμ.Εγκ.5/10 -> αρθ 10 παρ. 6&7

 

Παρ.6. Παρέχεται η δυνατότητα έκδοσης, εντός εξαμήνου, δηλ. μέχρι 28-10-2010, οικοδομικής άδειας ή

αναθεώρησης που η αίτηση έκδοσής της είχε υποβληθεί πριν την 21-7-2009 και μόνο ως προς την εφαρμογή των

διατάξεων του ΓΟΚ/85 που τροποποιήθηκαν με τα Αρθ-40 και Αρθ-41 του Ν-3775/09.

 

Παρ.7. Παρέχεται η δυνατότητα έκδοσης, εντός εννεάμηνου, δηλ. μέχρι 28-01-2011, οικοδομικής άδειας

ή αναθεώρησης που η αίτηση έκδοσής της είχε υποβληθεί το χρονικό διάστημα από 21-7-2009 έως 27-4-10 και

μόνο ως προς την εφαρμογή των διατάξεων του ΓΟΚ/85 που τροποποιήθηκαν με τον Ν-3843/10 .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι, γνωρίζει κανείς ποια θεωρούμε "ημ/νια μετατροπής της χρήσης του ημιυπαίθριου" που απαιτειται να γραφεί στην υπευθυνη δήλωση του ιδιοκτητη? η ημ/νια απόκτησης του σπιτιού, βάσει συμβολαίου?

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις απο που προκύπτει αυτο?

το αναφερει καπου συγκεκριμενα...?

 

Στην ερμηνευτική 5/2010:

 

"1) Στη ρύθμιση περιλαμβάνονται οι χώροι, που έχουν αλλάξει τη χρήση τους μέχρι την ισχύ του ν. 3843/10, δηλ. στις 28-4-10 και βρίσκονται σε κτίρια, που έχουν ανεγερθεί με βάση οικοδομική άδεια προ της 2.7.2009 και σε κτίρια προϋφιστάμενα του 1955."

Link to comment
Share on other sites

Θα τρελαθώ! δεν υπαρχει! δεν το βρισκω!

 

"Άρθρο 5 - Υπερβάσεις δόμησης και αλλαγές χρήσεως.

Παρ. 1α Δικαίωμα υπαγωγής στη ρύθμιση αυτή έχουν οι χώροι που η άδεια τους

εκδόθηκε η αναθεωρήθηκε μέχρι τις 2.7.2009 και όχι οι χώροι που δημιουργούνται

μετά την ημερομηνία αυτή με έκδοση Οικοδομικής Άδειας ή αναθεώρηση.

Μεταγενέστερη αναθεώρηση που δεν επηρεάζει τον ρυθμιζόμενο χώρο (πχ.

αναθεώρηση για αλλαγή επιβλέποντα, παράταση ισχύος της άδειας κλπ) δεν

απαγορεύει την υπαγωγή του στη ρύθμιση."

 

μαλλον καταλαβα τι παιζει... εχεις την "δικια μας" την ερμηνευτικη που ειχε ανεβασει η βικυ σε παλαιοτερο ποστ. αλλα πλεον αυτη δεν ισχύει και μαλλον δεν ισχυσε ποτε

Ειναι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.