Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδικά θέματα: Ημ/νια μετατροπής χρήσης


yorgho

Recommended Posts

αν η άδεια είναι το Μάρτιο 2009 είναι ακόμη υπό κατασκευή και θα πάρει ρεύμα περίπου σε 5μήνες τακτοποιείται το υπόγειο μεζονέτας; θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα όταν πάει γιά ρεύμα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είσαι σίγουρος για την Εγκ 5?

Γιατί αυτή που έχω εγώ δεν το λέει..

 

Μάλλον λες την Εγκ 8, όπου λέει:

 

Όχι, δεν είμαι σίγουρος.Έχεις δίκιο, η 8 είναι που λέει αυτές τις μαλακίες

Link to comment
Share on other sites

O Νόμος δεν το λέει, αλλά το λέει η εγκύκλιος 5.Κ αν το λέει η εγκύκλιος, σημαίνει ότι κανένα βόδι στις Πολεοδομίες δεν πρόκειται να δεχθεί φάκελο με ημ/νία μετατροπής χώρου μετά τις 28.4.10.

 

 

Δεν έχεις το ορθό κείμενο της εγκυκλίου. Ούτε η 8 λεει για 28-4. Η ΔΟΚ προφορικά και εγγράφως έλεγε 28-4-10 αλλά δεν το είπε με εγκύκλιο (και ορθά το έλεγε η ΔΟΚ αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα).

 

Ασχέτως των παραπανω, οντως υπήρχε ασάφεια. Όταν υπάρχει ασάφεια ο υπάλληλος φροντίζει για τη δική του ασφάλεια και επόμενο είναι να μην δεχεται κάτι που δεν είναι ξεκαθαρισμένο.

 

Φτάνει όμως πια με την 28-4. Η τροπολογία συζητήθηκε χτες και από μερα σε μέρα δημοσιεύεται ο νόμος σε ΦΕΚ.

Αν είναι νόμος και τα βόδια ακόμα θα τον δεχτούν.

Οπότε μην προτρέπεις τους ενδιαφερόμενους να δηλώσουν ψευδή στοιχεία.

 

αν η άδεια είναι το Μάρτιο 2009 είναι ακόμη υπό κατασκευή και θα πάρει ρεύμα περίπου σε 5μήνες τακτοποιείται το υπόγειο μεζονέτας; θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα όταν πάει γιά ρεύμα;

 

τακτοποιείται κανονικά. φρόντισε οι σταθμες να ειναι ενταξη για να μην έχεις άλλα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε μην προτρέπεις τους ενδιαφερόμενους να δηλώσουν ψευδή στοιχεία

 

Φίλε έχεις δίκιο!!!!Δεν είναι το σωστό κείμενο!!!!Προφανώς το άλλαξαν, μιας κ αυτό που παρέθεσα ήταν αυτό που αναρτήθηκε από το Υπουργείο την ημέρα κοινοποίησης της Εγκυκλίου......

 

Όσο για την προτροπή, δεν κάνω τίποτα εσκεμμένα, όλοι την τύφλα τους έχουν με το θέμα, κ εγώ το ίδιο.Ίσα-ίσα που παρέθεσα κινδύνους για ποινικό.Τώρα αν βγάζεις γούστο να συνεχίσεις να με μαλώνεις, be my guest, τη βρίσκω με τέτοιες καταστάσεις!:lol:

Link to comment
Share on other sites

o zavi έχει δίκιο αρχικά υπήρχε αυτή ηαναφορά στην εγκύκλιο που κυκλοφόρησε στο site μας απλώς δεν έτυχε να ενημερωθεί για την τελική της μορφή.

Link to comment
Share on other sites

'Εχω έναν πελάτη ο οποίος πρίν λίγες ημέρες υπέγραψε το συμβόλαιο αγοράς της κατοικίας του και θέλει να τακτοποιήσει τον ημιϋπαίθριο.

 

Κανονικά θα έπρεπε να τον έχει τακτοποιήσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης αλλά δεν ήθελε και δεν επέμεναν και οι αγοραστές και τώρα τρέχουν να τον τακτοποιήσουν.

 

Το ερώτημα είναι τί να βάλει στην ημερομηνία μετατροπής :confused: ? Το σπίτι το αγόρασε με ήδη κλεισμένο τον ημιϋπαίθριο.

 

Θα διευκόλυνε πολύ άν στο μεταξύ δημοσιευόταν η εγκύκλιος σχετικά με την ημερομηνία αλλά ο φάκελλος θα κατατεθεί εντός της εβδομάδας και ίσως δεν έχει δημοσιευτεί ακόμη. Αν δεν είναι δηλαδή φήμες η σχετική εγκύκλιος....

 

Καμμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα....

έχω μια απορία, σε ενα ισόγειο κατάστημα ο ιδιοκτήτης έχει κλείσει εναν η/χ και εχει δημιουργήσει παράνομα πατάρι οπου η χρήση είναι κατοικία. το πρόστιμο πως θα βγεί σε αυτή την περιπτωση?μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?

Link to comment
Share on other sites

που ειναι το πρόβλημα σου?

Εμβ χώρου Χ 6% (χρήση άλλη κατοικία <25μ2) Χ ΤΖ.

:!: στην ΥΔ υπογράφει οτι ειναι κατοικία κ όχι κατάστημα!

Link to comment
Share on other sites

το προβλημά μου είναι οτι στο ισόγειο το λειτουργεί ως κατάστημα αρα για τον η/χ το πρόστιμο είναι με τις τιμές καταστήματος.....ενώ το πατάρι σαν κατοικία....κ δεν ξέρω πως να το περάσω στο συστήμα....μήπως πρέπει να πληρώσει δυο αμοιβές...??

Link to comment
Share on other sites

ναι... δεν πρόσεξα το γεγονός του ημ στο ισόγειο...

 

το θέμα σου είναι από τα αδιευκρίνιστα κ ο καθένας κάνει οτι θέλει.

Προσωπικά, θα το περνούσα, όλο ως κατάστημα (άλλος χώρος) αφού ο χώρος ο οποίος έχει δημιουργηθεί είναι μέσα στον όγκο του καταστήματος.

και αυτό βεβαια που λες δεν ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.