Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ειδικά θέματα: Ημ/νια μετατροπής χρήσης


yorgho

Recommended Posts

Επιβεβαιωνω ότι η ημερομηνία δήλωσης αλλαγής χρήσης θα πρέπει να είναι πριν τη δημοσίευση του νόμου. Προσοχή συνάδελφοι μην παρασύρεστε αλλαγή χρήσης δεν νοείται καν η ύπαρξη οικοδομικών εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 238
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού έχει πληρώσει φόρο και δεν τίθεται θέμα με την εφορία δε βλέπω κανένα λόγο να δηλώσει οτι δήθεν τα έκλεισε αυτός μετά.

Link to comment
Share on other sites

Μα είναι προφανές ότι η ημερομηνία αλλαγής οφείλει να είναι πριν τη δημοσίευση του νόμου. Εντοπίστηκε τώρα (υποτίθεται) ένα πρόβλημα και αποφασίστηκε η αντιμετώπισή του με κάποιον νόμο. Ε είναι αυτονόητο, ότι από την ψήφιση του νόμου "γυρίζουμε σελίδα" και αντιμετωπίζουμε μόνο τις ήδη υπάρχουσες παρανομίες, ενώ ταυτόχρονα εξαλείφεται το φαινόμενο από εδώ και ως το εξής. Δε διανοούμαστε να επαναλάβουμε τα ίδια, πως το λένε... Τώρα τι κάνουν οι φωστήρες που στα προσχέδια βάζουν όρους για ημ/νια πριν τη δημοσίευση και στις τελικές εγκυκλίους τις ...εξαφανίζουν είναι άλλο θέμα... Όλα για να αρπάξουν όσο γίνεται πιο πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, το συμπέρασμα είναι

πως στις περιπτώσεις που το στέλεχος έχει σφραγιστεί για ρεύμα μετά την ψήφιση του νόμου

και ο ιδιοκτήτης θέλει σήμερα να καταθέσει φάκελο για ρύθμιση

ΔΕΝ μπορεί...

και ας έχει εκδοθεί η άδεια προ τις 2/7/2009

 

Αυτό είναι ασύμβατο με την φιλοσοφία του νόμου!!!

Εδώ επιτρέπεται η ρύθμιση σε γιαπιά και η μετέπειτα ρευματοδότησή τους!

Link to comment
Share on other sites

Άμα ήταν έτσι, γιατί δεν έβαζαν "να έχει ρευματοδοτηθεί πριν της 28.04.2010" και να είχαμε τελειώσει;

Δε ξέρω κατά πόσο ισχύει, το μόνο που ξέρω είναι ότι ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο (ρεύμα<αλλαγή<28.04.2010), τότε ΒΙΑΖΕΙ στην κυριολεξία τη φιλοσοφία του νόμου.

 

Ανακαλύπτουμε τον τροχό και πέφτουμε από τα σύννεφα.

Υπάρχουν δηλαδή περιπτώσεις όπου ο μηχανικός υπέγραψε όλα καλώς αλλά είχαν κλείσει Η/Χ? Α πα πα....

Ξέρετε πόσους κλειστούς Η/Χ έχω δει εγώ που μετατράπηκαν μετά την ρευματοδότηση; Το χτίζεις, περνάς καλώδια, το σαβατίζεις το βάφεις, βάζεις κουφώματα και μόλις πάρει ρεύμα η οικοδομή, το γκρεμίζεις και το χτίζεις, περνάς καλώδια, το σαβατίζεις το βάφεις, βάζεις κουφώματα 1 μέτρο πιο πέρα.

 

Ο νόμος αναφέρει για άδεια πριν 02.07.2009 και αλλαγή χρήσης πριν 28.04.2010 (βάσει εγκυκλίου και βάσει όσων έχουν ειπωθεί σε σεμινάριο που συμμετείχα.)

Τώρα βγαίνει το φασούλι αυτό (?) και λέει και κάτι περί ρευματοδότησης.

 

Ο νόμος αυτός πρέπει να λειτουργήσει ως κόκκινη γραμμή. Όλοι ξέρουν τι γίνετε στην οικοδομή, όλοι το επιτρέπουν, από εδώ και πέρα όμως να σφίξουν τα λουριά.

Τέσπα, βλέπουμε. Εγώ πάντως έχω φάκελο έτοιμο για τον αδερφό μου, με ημερομηνία μετατροπής 01.03.2010, τελική θεώρηση κάπου τον 09.2010. Θα ενημερώσω για το τι γίνεται όταν μάθω.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος αναφέρει για άδεια πριν 02.07.2009 και αλλαγή χρήσης πριν 28.04.2010 (βάσει εγκυκλίου και βάσει όσων έχουν ειπωθεί σε σεμινάριο που συμμετείχα.)

 

Αυτήν την ημ/νια σας την ειπανε και στο σεμινάριο? (28/4?)

μπορείς να μου το δειξεις κ μενα γιατί δεν το βλεπω πουθενα....

εχουμε ξανακανει την συζήτηση αλλα την αλλαγή χρήσης πριν τις 28/4 ΠΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ!!!!???

θα τρελαθω! :(

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά αυτό με τις 28/4 είναι για γέλια.

Λοιπόν, δείτε. Έχω ημερομηνία αίτησης για ρευματοδότηση 26/4/2010 και ημερομηνία τελικής θεώρησης 29/4/2010.

Τί ισχύει??????

Έλεος...

Οι Υ/Δ βέβαια είναι λίγο προγενέστερες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την απορία την είχα και εγώ στο σεμινάριο.

Είχα δει το σχέδιο της εγκυκλίου 8 που ανέφερε την ημερομηνία, αλλά στο τελικό δεν υπήρξε. Όταν το έθεσα στους γύρω μου, γιατί ρε παιδιά κολλάμε στο 28.04.2010 αφού δεν το αναφέρει κόντεψαν να με δείρουν για την χαζή ερώτηση μου.

Επίσης το ανέφερε κατηγορηματικά και η εισηγήτρια του ΤΕΕ...

 

Στο 2ο σεμινάριο (στις 16.09.2010) δεν πήγα, αλλά συνάδελφος μου είπε ότι τέθηκε το θέμα περί ρευματοδότησης και είπαν να βάζουμε ημερομηνία μετά την ρευματοδότηση ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ, αλλά για προστατέψουμε τον συνάδελφο που έχει υπογράψει όλα καλώς... Σαν προτροπή δηλαδή.

Τώρα βέβαια αν αυτό είναι απαραίτητο, τότε πετάνε εκτός μερίδα ακινήτων, όπως του αδερφού μου που έχει ρεύμα 16.06.2010 και κάνει την αίτηση τώρα.

Μα πριν την ημερομηνία αυτή (και για 2-3 μήνες μετά) το σπίτι άνηκε στον οικοπεδούχο.

Δηλαδή έπρεπε να τελειώσει η οικοδομή, να περάσει στον οικοπεδούχο και μετά στον αδερφό μου (λίγο πιο αυτόματα από ότι περιγράφω, αλλά αυτή είναι η φιλοσοφία)...

Τέσπα, νομίζω ότι μια διαδικασία που παρουσιάστηκε ως διαδικασία "τα κάναμε μπ******, ας βάλουμε μία τάξη τραβώντας κόκκινη γραμμή) έχει γίνει μπαλάκι στο κεφάλι κάθε προϊστάμενου πολεοδομίας. Είναι off topic αλλά εμένα μου ζήτησαν να συμπεριλάβω την σκάλα που κατεβαίνει στο υπόγειο στην ΜΕΡΙΚΗ αλλαγή χρήσης του υπογείου.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθηλα να ρωτήσω αν είναι αποδεκτό να δηλώσει ο ιδιοκτήτης ημερομηνία σε στυλ "προ 7/2006". Αυτό γιατί η αλλαγή έχει γίνει από προηγούμενο ιδιοκτήτη και ο σημερινός αγόρασε τον 7/2006.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Όπως επίσης για το αν εγινε η αγορά του διαμερίσματος και το συμβόλαιο 1.1.2007...θα πρέπει να δηλωθει ο Η/Υ αυτήν την ημερομηνία ή μεταγενέστερή μεχρι 28.4.2010;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.