Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια Catering


Recommended Posts

..............Προσπαθώ να ανοίξω ένα Catering από επιδοτούμενο πρόγραμμα ΕΣΠΑ.......

Το ερώτημά μου είναι:

Αν δεν θέλω να έχω χονδρική πώληση και κατ'επέκταση να μην κόβω τιμολόγια, γνωρίζω ότι δεν χρειάζομαι ειδική άδεια απ'το τμήμα βιομηχανίας. Υπάρχει όμως κάποιος περιορισμός λόγο ΚΑΔ?

Δηλαδή, λόγο ΚΑΔ (που δεν βρίσκω την ανάλυσή του πουθενά στο διαδίκτυο) θα πρέπει να συμπεριλάβω και το κομμάτι της χονδρικής ή μπορώ να το αποφύγω και μαζί μ'αυτό την όλη διαδικασία του "Βιομηχανίας"?

 

η άδεια λειτουργίας catering, χορηγείται αποκλειστικά απο την δ/νση ανάπτυξης (πρώην βιομηχανίας) και μόνο για χονδρική (δεν υπάρχει catering λιανικής)

 

2. Εάν εν τέλη δε χρειάζομαι το βιομηχανίας, από πού βγαίνει η άδεια?

 

απο πουθενά, λιανική πώληση μπορείς να κάνεις όταν παίρνεις έτοιμα προιόντα απο κάποια επιχείρηση και τα πουλάς (εσύ δεν παράγεις τίποτα), σ΄αυτή την περίπτωση παίρνεις άδεια απο τον δήμο

 

Να σημειώσω ότι σε μελέτη που έγινε, δεν ξεπερνώ τις ενεργειακές απαιτήσεις που ζητάει το βιομηχανίας.

 

τι εννοείς δεν ξεπερνώ τις ενεργειακές απαιτήσεις ?

 

για εξήγησε το!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σ'ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Στο θέμα τώρα.

Έχω ενημερωθεί ότι μπορώ να μπορώ να πουλάω λιανική σε μικρές εκδηλώσεις τύπου πάρτυ, γενέθλια ιδιωτικές εκδηλώσεις κλπ και να κόβω μία απλή απόδειξη λιανικής.

 

Τα των ενεργειακών απαιτήσεων είναι ότι δεν ξεπερνάω σε κινητήρια ισχύ τα 22KW και θερμική τα 50KW.

 

Επίσης να συμπληρώσω ότι το μαγαζί θα διαθέτει και τμήμα λιανικής πώλησης έτοιμων φαγητών, που θα παρασκευάζονται στον ίδιο χώρο (εννοείτε χωρισμένο απ'το παρασκευαστήριο).

 

Εκεί που έχω μπερδευτεί είναι ότι όταν πήγα στο βιομηχανίας, η υπάλληλος μου είπε ότι σε περίπτωση που δεν βάλω χονδρική, τότε η άδεια δεν βγαίνει απ'αυτούς.

 

Τι παίζετε? Έχω μπερδευτεί (και ο χρόνος και τα ενοίκια τρέχουν).

Link to comment
Share on other sites

σ΄αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να απευθυνθεις

 

1) στο υγειονομικό της περιοχής, για να τους ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θα παράγεις, που θα διαθέτεις & με ποιό τρόπο τα προιόντα και

 

2) στο δήμο της περιοχής για τα απαιτούμενα διακαιολογητικά

Link to comment
Share on other sites

Άρα δε χρειάζομαι κάτι άλλο πέραν αυτών.

 

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου!

 

ξέχασα να πω, οτι στη περίπτωση άδειας λειτουργίας απο τον δήμο, δεν γνωρίζω αν θα δικαιούσαι επιδότηση απο το ΕΣΠΑ

Link to comment
Share on other sites

ξέχασα να πω, οτι στη περίπτωση άδειας λειτουργίας απο τον δήμο, δεν γνωρίζω αν θα δικαιούσαι επιδότηση απο το ΕΣΠΑ

 

Ο σύμβουλος που μου έβγαλε την επιδότηση, είπε το ότι το μόνο ζητούμενο είναι να αναφέρεται στην έναρξη ως κύριος κωδικός το ΚΑΔ που προανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

Στην περίπτωση που δε θα πουλάς χονδρική πράγματι δεν πας στης Δ/νση αναπτυξης (βιομηχανίας)

 

Καποιος υπάλληλος Υγειονομικού μου είπε ότι η βεβαίωση καταλληλότητας δε βγαίνει απο αυτους αλλα απο τη Δ/νση κτηνιατρικής, η οποία εκδίδει τελικά και την άδεια λειτουργίας

 

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ. Δεν μου έχει τύχει. Ετσι ακουσα. Επαληθευσέ το.

 

Παντως για λιανική ΣΙΓΟΥΡΑ δεν πας Δ/νση Ανάπτυξης...

 

Αυτο που λέει ο dib μου φαίνεται πιο λογικό. Ισως ο δήμος να ζητάει βεβαιωση καταλληλότητας απο κτηνιατρική...

 

Απλα σου γραφω τι μου είπε αρμοδιος (σχεδον) και εμπειρος υπάλληλος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

καλησπέρα, η ερώτησή μου είναι η εξής: α) οταν η τελευταία άδεια έχει εκδοθεί με χρήση "κέντρο διασκέδασης" χρειάζεται αλλαγή χρήσης?

β) μπορώ το κτίριο να το χωρίσω - ως δραστηριότητες - σε στεγασμένο χώρο εκδηλώσεων κ να αδειοδοτηθεί από τον δήμο ΚΑΙ υπηρεσίας catering και να αδειοδοτηθεί από το Βιομηχανίας?

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν εισαι κατω απο 37 kw

ερωτηματολογιο που βαση αυτου θα σου απαντήσουν για τα δικαιολογητικά

σε γενικες γραμμες

1. χρηση γης

2. βεβαιωση στατικης επαρκειας

3. βεβαίωση καταλληλότητας

4. Υ.Δ. του ιδιοκτήτη του χώρου εγκατάστασης της δραστηριότητας, ότι δεν υπάρχει κανονισμός ιδιοκτησίας και ότι συμφωνεί στην εγκατάσταση της δραστηριότητας (αν υπαρχει καταθετεις τον κανονισμό, αφορα πολυοροφα κτηρια)

 

Και προσθετεις δικαιολογητικά για ειδικες περιπτωσεις (χρηση υγραεριου ή ξυλου, εγκατασταση σε εθνικη οδο, αυθαιρετα κλπ)

Αν θυμαμαι καλα ΠΠΔ δε θες (εξαιρουνται τα επαγγελματικα εργαστηρια)

 

ΚΑΤΑΘΕΣΕ ΕΡΩΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.