Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα master-d (φωτοβολταϊκη-ηλιακή ενέργεια)


streetas

Recommended Posts

Παιδιά εγώ τελειώνω τώρα τη σχολή και είναι ακαδημαικη σχολη υψηλου επιπέδου και οχι σεμιναριο.12 μηνες διαρκει και πληρωνω κατι λιγοτερο απο 190 το μηνα.Για να την τελειωσεις πρεπει στα τεστ και στις τελικες εξετασεις να γραψεις 8 με καλο το 10 και οχι 5!Και αμα δε περασεις ξαναδινεις αλλες 2 φορες μαξιμουμ χωρις κοστος.Οσα μου ειπαν τηρουνται και μ αρεσει που στα εργαστηρια εχω παντα την πλατφορμα δικη μου!!!Παιδια...πηγαιντε...ειναι καλη φαση

 

Ακαδημαική σχολή; Δηλαδή είναι ακαδημία ηλιακής ενέργειας; :P .Λοιπόν η καλύτερη γνώση έρχεται πάντα μέσα από βιβλία και από σεμινάρια που διοργανώνει το ΤΕΕ ή γενικά συμμετέχουν στην διοργάνωση επίσημοι οργανισμοί. Δεν μπορεί ένα σεμινάριο όπου μπορεί να πάει κάποιος είτε έχει τελιώσει λύκειο είτε ΑΕΙ ΑΤΕΙ να θεωρείται σοβαρό. Γίνεται για εμπορικούς λόγους σου μαθαίνουν πιασάρικα πράγματα για να νομίζεις πως κάπου πας και έπειτα αν πας να δουλέψεις κάπου και τους πεις πως επί ένα χρόνο έμαθες βασικές αρχές για τα φωτοβολταικά δεν θα σε πάρει και πολύ στα σοβάρα. Επίσης για τα φωβολταικά με τον τρόπο που βλέπω να πάνε να υλοποιηθούν ειδικά αυτά στις στέγες μόδα είναι και θα περάσει μιας και όταν η αγορά θα εποβάλλει τους αερητζήδες αυτοί οι λίγοι και καλοί που θα μείνουν δεν θα χαίρουν της εκτίμησης των επενδυτών με τόσα που θα έχουν δει τα μάτια τους. Τες πα ξέφθγα λιγάκι από το θέμα και ζητώ συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

γειά σας κι απο μένα

 

Είμαι κι εγώ περίεργος να δώ τί είναι αυτά τα βιβλία της MASTER D.

 

Πήγα κι εγώ εκεί γιατί ήθελα να δω απο μόνος μου τι είναι αυτό το πτυχίο, έτσι ώστε οι ηλεκτρολόγοι εγκατατάτες που συνεργάζομαι να το παρακολουθήσουν πληρώνοντας εγώ κάποιο ποσοστο συμμετοχής.

 

Ο τύπος προσπάθησε να το πουλήσει σε μένα και μάλιστα μου είπε ότι αν αρχίσω άμεσα θα μου κάνει την τιμή των 2200 για μένα και τους συνεργάτες μου.

 

Θεωρώ ότι μπορεί να σου δώσει το υλικό έτοιμο για να μην ψάχνεις μόνος σου και λύνεις τις απορίες σου με το μολύβι και το κομπιουτεράκι σου .... αλλά απο την άλλη πως θα μάθεις? Έχουν και κάτι εργαστήρια....ΟΚ.......τίποτα το ιδιαίτερο μόνο και μόνο για να σου δείξουνε πως παράγετε το ρεύμα, πως φορτίζει η μπαταρία και τι είναι το SPD......όχι είναι πάαρα πολλά τα λεφτά,

Το course δεν έχει καμια αξία στην ελλάδα αλλά δεν υπάρχει και λόγος γιατι δεν χρειάζεσαι ειδική πιστοποίηση για να εγκαταστήσεις ένα πάρκο. Αρκεί να είσαι Ηλεκτρολόγος εγκαταστάσης (αυτό με πτυχίο). Εϊναι καλό όμως για εγκαταστάτες που ξαφνικά καλούνται να κάνουν μια δουλεια.. Απο το να πεις δεν ξέρω καλύτερα να τα σκάσεις και να κερδίσεις όσα περισσότερα μπορείς και απο τη δουλειά.

Και βέβαια Αν και είπα ότι είναι πολλά τα λεφτά, εντούτοις αν είχα το χρόνο και τα λεφτά για πέταμα (πράγμα δύσκολο) θα το έκανα. Γιατί όσο θυμάμαι τον εαυτό μου να μελετάω απο άδειες μέχρι πάρκα, πάντα είχα μαζί μου ένα δυο βιβλία για εγκαταστάτες. Εκεί τα λένε τα πράγματα απλά και εκφράζουν την πραγματικότητα. Δεν τους υποτιμώ γιατι στην τελική ΟΤΙ και να μελετήσουμε ..... θα γίνει του Ηλεκτρολόγου.....χαχαχα......οπότε καλύτερα όταν μελετάμε να έχουμε και αυτούς υπόψη μας

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω τα βιβλία.Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα να συννενοηθούμε.Υπάρχουν και άλλα βιβλία από τα οποία μπορεί κάποιος να λάβει χρήσιμες πληροφορίες.

Αλλά πάνω απ΄όλα είναι η πράξη.

Link to comment
Share on other sites

πάντως όπου και να κάνετε σεμιναρια χτυπήστε τρελά τις τιμές....

 

πιστεψτε με...αντέχουν να τις ρίξουν πολύ

 

πήγα και εκανα σεμινάριο στην Engineering Intelligence....

μου λέει σου κανουμε έκπτωση απο 310€ στα 255€...

οκ λέω

 

μαθαινω εκει άλλος πλήρωσε 200€, άλλος 150€ και άλλος 100€ και βρηκα έναν που εδωσε 300€ (οκ δεν ήμουν ο μέγιστος *******)...όλοι στο ίδιο τμημα

πήρα τηλ. να ρωτησω τι και πως και γιατι...

και ακομα περιμένω

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα βιβλία δεν είναι παρά φωτοτυπίες οι οποίες είναι και κακογραμμένες όλες τις σημειώσεις που δίνουν μπορείς να τις βρείς στο internet.....και όσο για τα εργαστήρια δεν είναι τιποτα το ιδιαίτερο ουτε θα δείς αυτό που υποτίθεται ότι διαφημίζουν το λέω εκ πείρας.... και το χαρτί όπως ανάφερε και ένας συναδερφός είναι απλα για να εμπλουτίσεις το βιογραφικό σου αλλα προς θέου το λένε και οι ιδιοι σίγουρα όταν βγεις δεν θα είσαι έτοιμος να κάνεις μια εγκατάσταση μόνος αν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία ως εγκαταστατης ηλεκτρολόγος και αυτά που σου μαθαινουν είναι πολύ φτωχα σε σχέση με όλα αυτα που μπορείς να βρείς στο internet...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα. Σήμερα πήγα στη Master.D για να μάθω λεπτομέρειες και μου είπαν πως με την πιστοποίηση που θα λάβω, θα μπορω να κάνω μελέτη, εγκατάσταση και συντήρηση σε ότι διδάσκουν εκεί. Δεν είμαι μηχανικός και "μπήκα" εδω σε εσάς με σκοπό να μάθω τι γίνεται στα "παρασκήνια" από ανθρώπους που γνωρίζουν. Ρωτάω λοιπον, και συγχωρεστε με εαν εχει απαντηθεί προηγουμενως, εάν ισχύει αυτό που μου βεβαίωσαν στην Master.D και αναφέρω στην αρχή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και Καλή Χρονιά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

1210, δεν ισχυει φιλε μου... Για να μπορεις να κανεις μελετες, εγκαταστασεις και να υπογραφεις γι αυτα, απαιτειται υπογραφη μηχανικου... (μηχανολόγου ή ηλεκτρολόγου)

Μπορεί να μάθεις για να είσαι τεχνίτης αυτών των εγκαταστάσεων αλλά μέχρι εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι για να είσαι νόμιμος θα χρειάζεσε άδεια ηλεκτροτεχνίτη από ΙΕΚ, ΟΑΕΔ κτλ Το πρόγραμμα αυτό είναι σεμινάριο. Τίποτα άλλο. Καλό ή κακό είναι απλά ένα σεμινάριο.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.