Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έλεγχος επάρκειας υπάρχοντος κτιρίου


 

Recommended Posts

Κατ' αρχάς τι χρήση έχει το κτίριο;

 

Δεύτερον, στη δήλωση 4178 για τη στατικότητά του υποβλήθηκε μελέτη στατικής επάρκειας ή Δελτίο Δομικής τρωτότητας;

 

Πάντως νομίζω ότι η δήλωση 4178 και τα περιεχόμενα σε αυτή σχέδια και μελέτες θα σε καλύψουν. Ρώτησε το αυτό (εκτός αν σου είπαν πως ούτε αυτό καλύπτει)

Link to comment
Share on other sites

Κατοικία και το ισόγειο και ο όροφος.

 

Στον 4178 δεν έγινε στατική μελέτη παρά μόνο ΔΕΔΟΤΑ.

 

Η όλη διαδικασία δεν σχετίζεται με την νομοθεσία του 4178. Προέκυψε από την ύπαρξη του αυθαίρετου ορόφου η ανάγκη της στατικής επάρκειας.

 

Το ΤΑΣ επιμένει ότι θέλει στατική μελέτη. Μάλλον τους το έχει πει το υπουργείο.

Link to comment
Share on other sites

Η μελετη στατικης επαρκειας για την περιπτωση σου (φερουσα τοιχοποιια τυπου σαντουιτς ) πρεπει να γινει συνδυαζοντας τον κανονισμο της εποχης που χτιστικε το σπιτι (αν δεν γωριζεις τετοια στοιχεια με τον EC6) με τα 4 πρωτα αρθρα του ΚΑΝΕΠΕ (που ισχυουν για ολα τα ειδη των κτιριων ΚΑΝΕΠΕ αρθρο 1.2.1 α ) .Εκτος αν το ΤΑΣ ζητησει να γινει με τη διαδικασια του ΦΕΚ

"ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ οικ. 4212/B11/ΦΕΚ Β 2661/18.10.2013" πραγμα που το θεωρω λαθος αφου δεν αφορα μελετη αποκαταστασης αλλα μελετη αυθαιρετου.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που αφορά σε μελέτη αυθαιρέτου όπως σωστά είπε ο συνάδελφος τότε πας με τα δεδουλευμένα του 4178. Αν πάσει θυσία θέλει το ΤΑΣ μελέτη στατικών τότε ισχύει ότι πρέπει να πας όπως αναφέρει και ο ΚF αλλά σε συνεννόηση πάνατα με το τι διατίθεται να πληρώσει και ο πελάτης.

Εννοώ πάντα για το εύρος της μελέτης και το τι είδους μελέτη στατικής επάρκειας θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να πηγαίνω με τα του 4178. Δεν έχω κτίριο με επικρατούσα χρήση κατοικίας. Το ότι τακτοποίησα αυθαίρετο όροφο είναι κάτι που προέκυψε και απλά το ΤΑΣ ζητάει έναν έλεγχο επειδή υπάρχουν υπερβάσεις.

 

Αλλά στην τελική....όλοι οι νόμοι και του 4178 και αυτή η Υ.Α. που μου παραθέτεις KF στα ίδια περίπου καταλήγουν.

 

Ελέγχεις με τον αντισεισμικό που κτίστηκε ο όροφος. Δηλαδή για περίοδο περίπου 2001 πας με ΕΑΚ - ΕΚΩΣ και ΕΚ6 και καλύτερα με ΚΑΝΕΠΕ (τα 4 πρώτα άρθρα) όπως λες για τον υπολογισμό φόρτισης.

 

Ένα θέμα τώρα είναι πως προσομοιώνεις το σάντουιτς....!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.