Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια ΚΕΚ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

 

Ο πελάτης μου είναι ιδιοκτήτης Κέντρου Επαγγελματικής Κατάρτισης το οποίο θέλει να μεταστεγάσει σε κτήριο που τώρα είναι αποθήκη. Για να πάρω την άδεια αλλαγής χρήσης, η πολεοδομία (δήμου Αθηναίων) μου ζητάει σχέδια προεγκεκρίμένα από τον φορέα αρμόδιο για τα ΚΕΚ, δηλάδή το Τμήμα Πιστοποίησης Δομών ΣΕΚ & ΣΥΥ του ΕΚεΠις (Κωνσταντινουπόλεως 49).

 

Το ΣΕΚ-ΣΥΥ ωστόσο δηλώνει πως δεν κάνει προεγκρίσεις σε σχέδια και πως τα ΚΕΚ δεν υπάγονται σ' αυτήν την νομοθεσία περί προέγκρισης. Η πολεοδομία επιμένει όμως να ζητά την προέγκριση, κατηγορώντας το ΣΕΚ-ΣΥΥ πως παρανομεί.

 

Κάποια πρόταση? Έχει συναντήσει κανείς κάποια παρόμοια περίπτωση?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έχει περάσει καιρός απο την τελευταία απάντηση , αλλά επειδή έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση, τι έγινε τελικά? υπάρχει η πιθανότητα να έχω και εγώ κάτι τέτοιο ανάλογο με την πολεοδομία...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

 

Η συγκεκριμένη δουλεία δεν προχώρησε τελικά επειδή ο πελάτης αποφάσισε να κλείσει το ΚΕΚ (γι άλλους λόγους). Πάντως ρωτώντας στο Υπουργείο Παιδείας μου είπαν πως υπάρχει νομικό κενό και οι διαδικασίες βρίσκονται στον αέρα. Αυτό βέβαια συνέβει τέλη του '10, οπότε δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Η συγκεκριμένη δουλεία δεν προχώρησε τελικά επειδή ο πελάτης αποφάσισε να κλείσει το ΚΕΚ (γι άλλους λόγους). Πάντως ρωτώντας στο Υπουργείο Παιδείας μου είπαν πως υπάρχει νομικό κενό και οι διαδικασίες βρίσκονται στον αέρα. Αυτό βέβαια συνέβει τέλη του '10, οπότε δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

 

Για ενημέρωση, έχει δημοσιευθεί η Υ.Α. 19780 (ΦΕΚ 472/Β/2011) "Προϋποθέσεις και διαδικασία χορήγησης άδειας λειτουργίας σε Εργαστήρια Ελευθέρων Σπουδών".

Link to comment
Share on other sites

... αλλά το "πρόβλημα" του ελέγχου της λειτουργικότητας των ειδικών κτιρίων που έχουν φορέα λειτουργίας (δηλαδή υποχρεούνται να λάβουν αδεια λειτουργίας) αλλά αυτός αδυνατεί για ανικειμενικούς λόγους να θεωρήσει σχέδια σύμφωνα με το άρθρο 3 του ΓΟΚ προκειμένου να χορηγηθεί οικοδομική άδεια. παραμένει άλυτο από το 1985....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.