Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατώτατος μισθός Ηλεκτρολόγου Μηχανικού με μεταπτυχιακό


talita

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

 

Είμαι υπεύθυνη προσωπικού σε μια εταιρεία και ενδιαφέρομαι να μάθω τον κατώτατο μισθό για εργαζόμενο που πρόκειται να απασχοληθεί σε εταιρεία παροχής υπηρεσιών και κατέχει πτυχίου ηλεκτρολόγου μηχανικού (ΑΕΙ), είναι νέος ασφαλισμένος κάτω 5ετίας στο ΤΣΜΕΔΕ, χωρίς προυπηρεσία, άγαμος και με μεταπτυχιακό.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια ... αλλά είμαι νέα στον κλάδο και δεν ξέρω που να ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Στο link που δίνω ισχύουν για όλους τους διπλωματούχους (δηλ Πολυτεχνείου) ανεξάρτητα ειδικότητας. Στο link του el_goofy εμφανίζονται οι μισθοί και για τα υπόλοιπα επίπεδα τεχνικής εκπαίδευσης.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπεύθυνη προσωπικού σε μια εταιρεία και ενδιαφέρομαι να μάθω τον κατώτατο μισθό για εργαζόμενο που πρόκειται να απασχοληθεί σε εταιρεία παροχής υπηρεσιών και κατέχει πτυχίου ηλεκτρολόγου μηχανικού (ΑΕΙ), είναι νέος ασφαλισμένος κάτω 5ετίας στο ΤΣΜΕΔΕ, χωρίς προυπηρεσία, άγαμος και με μεταπτυχιακό.

 

Talita,

 

Μην με παρεξηγείς αλλά αν όντως είσαι υπεύθυνη προσωπικού σε εταιρία αυτά θα έπρεπε να τα ξέρεις. Εκτός και εάν δεν είσαι η υπεύθυνη προσωπικού ή είσαι αλλά έχεις μικρή εμπειρία. Αυτά τα ζητήματα θεωρούνται εκ των ων ούκ άνευ…

 

Από εκεί και πέρα, είσαι σίγουρη ότι ξέρεις τι μας ρωτάς? Αναφέρεσαι σε κατώτατο μισθό μηχανικού και μετά μιλάς για απασχόληση σε εταιρεία παροχής υπηρεσιών. Θα κάνεις πρόσληψη ή θα έχετε τον μηχανικό σαν εξωτερικό συνεργάτη με απόδειξη παροχής υπηρεσιών (ΑΠΥ)?

 

Στη πρώτη περίπτωση σωστά σε παρέπεμψαν οι συνάδελφοι στην Συλλογική Σύμβαση (ΣΣΕ). Προσοχή όμως! Οι μισθοί και τα επιδόματα που θα βρεις εκεί αναφέρονται στο 2008 και στο 2009. Θα δεις ότι ο βασικός μισθός του 2009 είναι 6% παραπάνω από του 2008 (επομένως και τα επιδόματα). Συλλογική Σύμβαση του 2010 δεν υπάρχει, επομένως αναλογικά μπορείς να πεις ότι ο βασικός μισθός του 2010 θα είναι 6% παραπάνω από του 2009 (επομένως και τα επιδόματα).

 

Στη δεύτερη περίπτωση, δεν υπάρχει η έννοια της Συλλογικής Σύμβασης και ο μηχανικός μπορεί να ζητήσει όσα θέλει.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σας,

 

Σας ευχαριστώ που απαντήσατε στα ερωτήματα που έθεσα. Οντως, είμαι υπεύθυνη προσωπικού με μικρή εμπειρία και ποτέ δεν έτυχε μέχρι τώρα η εταιρεία να απασχολήσει μηχανικούς. Από τη Διεύθυνση με ρώτησαν για δύο περιπτώσεις προσλήψεων ατόμων που έχουν πτυχία μηχανικού (ηλεκτρολόγου μηχανικού και μηχανικού Η/Υ). Θεώρησα λοιπόν ότι θα μπορούσατε να με βοηθήσετε.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

6% ανω της ΣΣΕ του 2009 φαινεται too good to be true!

 

3% κάθε 6μηνο είναι περίπου οι αυξήσεις όλων των μισθωτών. Τόσο αυξάνονται όλες οι ΣΣΕ. Τώρα αν το 2010 άλλαξε κάτι και δεν δόθηκαν αυξήσεις είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συγνώμη να ρωτήσω κάτι από περιέργεια.Μόλις πήρα το πτυχίο του Ηλ.Μηχανικού από το ΕΜΠ.Οι μισθοί που αναφέρονται πιο πάνω είναι πραγματικοί γιατί μου φαίνονται λίγο ψηλοί για τα σημερινά δεδομένα?Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.