Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

GEOCALC τοπογραφία


Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω τη βοηθεια καποιου που γνωρίζει το geocalc γιατι συνανταω καποια προβλήματα στην εφαρμογη του και η βοηθεια που εχω απο τους πωλητες δεν ειναι η αναγκαια.:(

Link to comment
Share on other sites

GEOPETH το έχω και εγώ το πρόγραμμα, αλλά είμαι στην ίδια μοίρα με σένα.

κάποια πράγματα που έμαθα, τα έμαθα από τις γραπτές οδηγίες που δίνουν, αλλά θέλει χρόνο τον οποίο δεν έχω, για να ασχολούμαι κάθε μέρα και έτσι το παράτησα.

γύρισα πάλι στα dos προγράμματα που είχα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα, θέλω τη βοηθεια καποιου που γνωρίζει το geocalc γιατι συνανταω καποια προβλήματα στην εφαρμογη του και η βοηθεια που εχω απο τους πωλητες δεν ειναι η αναγκαια.:(

 

Χρησιμοποιώ το geocalc. Ποιο είναι το πρόβλημά σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σου gpapas!

Εχω προβλημα απο το κατεβασμα των αρχειων απο το total station Leica μεχρι και την διαχειριση των επιλυσεων. Με λιγα λογια δεν καταλαβαινω ολη την διαδικασια που χρησιμοποιει.

Τους εχω ζητησει βοηθει αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να απαντήσουν αυτοί που ξέρουν καλά, επειδή το ψάχνω και εγώ αναφέρω τα εξής.

για το 1ο που λες, λογικά θα έχεις κάποιο πρόγραμμα (στο pc) επικοινωνίας του οργάνου, ώστε να ξεφορτώσεις τις μετρήσεις πεδίου στον υπολογιστή σου. Δεν λέω περισσότερα εδώ γιατί έχω topcon και μην μπερδευτούμε με συμβατότητες των προγραμμάτων μεταξύ τους.

για το 2ο που λες μέσα στο φάκελο του προγράμματος υπάρχει αρχείο εκτελέσιμο, και ξεχωριστά από το κυρίως πρόγραμμα με το όνομα ΤΑΧΥΜΕΤΡΙΑ. Εάν δεν το έχεις δει, τρεξτο και κάποιες απορίες θα σου λυθούν αφού διαβάσεις και τα αρχεια βοήθειας μέσα στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

στα leica, απ οτι θυμαμαι, κατεβαζα αρχειο CR1,

το εκανα μετατροπη με το προγραμμα του geocalc (fct to odr)

και μετα με το wtax.exe εκανα επιλυση της οδευσης

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα απο μένα! έχω όργανο Nikon και το geocalc. Μέσω του Nikon Exchange, κατεβάζεις τα δεδομένα. (δουλεύει σε nikon, sokkia(ελεγμένο)). Επίσης το nikon exchange, μπορεί να μετατρέψει και αρχεία μεταξύ τους. Το αποτέλεσμα είναι είτε αρχείο dxf είτε seq (αρχείο που περιλαμβάνει αρχείο σημείου, χ ψ, ζ, κωδικό). Αν αυτό που μέτρησες είναι απλό, το ανοίγεις μέσω geocalc, δημιουργείς αρχείο wrr και είσαι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα jojo, αν δεν εχω το AscOdr του Geocalc υπαρχει αλλος τροπος να μεταρεψω το idx που κατεβασα απο Leica σε odr για να το δουλεψω με Wtax?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.