Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

GEOCALC τοπογραφία


Recommended Posts

Δυστυχως οχι. Μηπως θα επρεπε να επιλεξω να κατεβασω τα αρχεια σε αλλη μορφη? Παντως θελω να τα επεξεργαστω με Wtax οποτε σιγουρα χρειαζεται να μετατραπουν σε odr.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 years later...
  • 5 months later...

Καλησπερα balex,

αν και εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε που ρωτησες για το geocalc,

η λυση είναι να χρησιμοποιεις το F3-F4 για zoom in-out.

Προσωπικα με βόλευε αρκετα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ευχαριστώ πολύ ekardo13 .

Θα μας ήταν πιο χρήσιμο το ροδακι όπως στο Αutocad.

 


Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων.

Έγινε διόρθωση απο την συντονιστική ομάδα

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά παιδιά, το πρόγραμμα είναι μια αηδία. Μόνο οι παλιοί τοπογράφοι το δουλεύουν ρολόι, επειδή μάθαν στο dos και μετά στο παραθυρικό σιγά σιγά. Μείς οι νέοι, που μάθαμε κυρίως autocad σχεδιαστικά, δε τη παλεύουμε με το geocalc.

Στο γραφείο πάντως εμείς, ανοίγουμε τα αρχεία με το geocalc, το μετατρέπουμε κατευθειαν σε dxf και το δουλεύουμε στο autocad. Το geocalc το χρησιμοποιούμε μόνο για τους χωματισμούς (2-3 φορες τόσα χρόνια...) και τίποτε άλλο.

 

Απ'τη μία κακώς, διότι το geo ειναι τοπογραιφκό πρόγραμμα, ενω το autocad σχεδιαστικό. Πχ τώρα με hatt/egsa, επειδή έχουμε μεγάλο αρχείο, μπορείς στο geo να βάλεις σχέδιο σε hatt, να δώσεις κοινά σημεία που χουν εγσα και να σου μετατρέψει το σχέδιο λαμβάνοντας υπόψιν και τον συντελεστή κ.

Ενω στο autocad θες rotate/scale που αναλόγως τις αποστάσεις, βγαίνει απο ελάχιστο έως πολύ λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το Geocalc έχω και μάλιστα το dos πρόγραμμα , όμως πλήρες (οδοποιία χωματουργικά . πράξεις εφαρμογής κλπ) Είμαι και παλαιός τοπογράφος ( όχι αρχαίος όμως ....) Και εγώ αυτό κάνω βγάζω dxf και ολοκληρώνω το τοπογραφικό στo autocad Αλλά μέχρι την σχεδίαση του τοπογραφικού το πρόγραμμα είναι πολύ καλό και πολύ αξιόπιστο σε ότι έχω κάνει μέχρι σήμερα Σε συνδυασμό και με δικά μου προγράμματα δουλεύω μια χαρά και παρότι έχω δουλέψει σε συναδέλφους και άλλα σχετικά προγράμματα , δεν έχω βρεi λόγο να το αλλάξω και ας είναι σε dos To μόνο πρόβλημα με τα καινούργια λειτουργικά από windows xp και μετά δεν αναγνωρίζει ο Η/Υ  τις γραμματοσειρές στο κεντρικό μενού του , αλλά δεν με πειράζει γιατί το ξέρω με τυφλά μάτια και δεν χρειάζεται να βλέπω τι γράφει στην οθόνη  Επομένως το αηδία του συναδέλφου  είναι άδικο ...... σε ένα βαθμό 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το αηδία, είναι προσωπική μου άποψη. Δεν πάει να πεί πως το πρόγραμμα δεν "κάνει". Και ανέλυσα το σκεπτικό μου.

 

Και επιμένω σε αυτό. Το πρόγραμμα, δυστυχώς απ'τη dosική μορφή ΔΕΝ εκσυχρονίστηκε, παρόλο που γινε παραθυρικό. Ακουλουθεί το ίδιο σκεπτικό. Αν θυμάσαι οι λειτουργίες του dosικού ήταν μικρα μικρά exe αρχειάκια. Ετσι γίνεται και στο καινούργιο.

Αηδία δεν είναι η μετατροπή των παλαιών αρχείων dos στα καινούργιας μορφής wrr ; Μόνο τα δικά μου νεύρα σπάνε;

 

Τόνισα και το ξανατονίζω, πως σαν ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ πρόγραμμα είναι άριστο. Σαν σχεδιαστικό, ωχριά, πως να το κάνουμε...Εχοντας δουλέψει autocad (σχεδιαστικά μιλώ πάντα) το να σχεδιάσεις σε geocalc είναι σα να οδηγείς wrc με σλικ και μετά να πάς σε navara στο χώμα...πιο αργά απ'τη καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

άρα το αηδία πάει στο σχεδιαστικό κομμάτι του geocalc , επομένως συμφωνώ Κρατάω ότι το τοπογραφικό του μέρος είναι άριστο 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το cad μέρος του geocalc υστερεί σε γενικές γραμμές σε ευκολία χρήσης από τα κλασικά cad, όπωςτο autocad, αλλά υπάρχουν και κάποια σημεία που το geocalc πλεονεκτεί.

Για παράδειγμα τα μεγέθη των κειμένων, των σημειακών και των γραμμικών συμβόλων και οι κωδικοί στάσεων και σημείων προσαρμόζονται ανάλογα με την κλίμακα που βλέπεις το σχέδιο στην οθόνη ή ανάλογα με την κλίμακα εκτύπωσης. Έτσι τυπώνεις κατευεθείαν στην κλίμακα που θες, χωρίς να χρειάζεται να αλλάξεις π.χ. τα linetype scale για τα polyline όπως πρέπει να κάνεις στο autocad.

Κάτι άλλο είναι οτι μπορούν να δουλεύουν ταυτόχρονα μέσω τοπικού δικτύου στο ίδιο σχέδιο περισσότεροι από ένας χρήστες. Δεν εννοώ να το βλέπουν μόνο σαν xref. Μπορούν να το επεξεργάζονται ταυτόχρονα. Αυτό είναι φοβερά βολικό για αυτούς που κάνουν μεγάλες αποτυπώσεις/κτηματογραφήσεις και από ότι ξέρω δεν υπάρχει έκδοση του autocad που να έχει τέτοια δυνατότητα.

Επίσης στα μεγάλα σχέδια με χιλιάδες σημεία και γραμμές το geocalc είναι αισθητα πιο γρήγορο στα zoom in/out και pan.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.