Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπάρχουν δουλειές για μηχανικούς;


tektonas80

Recommended Posts

Μια ρεαλιστική άποψη και συμβουλή ώστε να κάνεις τις απαιτούμενες κινήσεις εγκαίρως, είναι πολύ πιό ωφέλιμη από τη σιωπή, το "όλα καλά" ή τις απλές ευχές για καλή σταδιοδρομία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το πρόβλημα με την ανεργία, που μετά το Σεπτέμβρη θα επιδεινωθεί (πέρα του 20%), έχει να κάνει με το ότι κάθε οικογένεια έχει τουλάχιστον και από ένα μηχανικό. Είναι φυσικό ότι όταν όλοι γίνουν μηχανικοί δεν θα δίνει κανένας την δουλεία που ξέρει να κάνει στο γείτονα του. Το ίδιο συμβαίνει και με τους γιατρούς και με όλους τους κλάδους των επιστημών. Γιατί η μαμά μας, μας ήθελε σπουδαίους και δεν γούσταρε την δουλεία που έκανε ο μπαμπάς. Έτσι όλοι γίναμε σπουδαίοι και οι παραγωγικές δουλειές που κανένα οι μπαμπάδες μας (αγροτική και μικρή βιοτεχνική παραγωγή) εγκαταλείφθηκε και αντικαταστήθηκε από εισαγόμενα προϊόντα που άλλοι φτιάχνουν για μας. Η λύση που αυτόματα στο άμεσο μέλλον θα δοθεί είναι η επιστροφή στην δουλεία του μπαμπά με την διαφορά ότι αυτός δεν μπορεί να μας βοηθήσει πλέον αφού το έχει κλείσει το μαγαζί και έχει βγει έξω από το κύκλωμα. Το καλό είναι ότι πλέον οι γνώσεις των σπουδαίων παιδιών της μαμάς είναι ικανές να δώσουν εκρηκτική ώθηση στην παραγωγή προϊόντων με την κατάλληλη προσαρμογή και με πολύ δουλεία.

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια, πρεπει να ζητησουμε κ συγγνωμη που μας εκοβε τοσο και σπουδασαμε γιατροι/μηχανικοι/δικηγοροι? Να ντρεπομαστε κιολας να λεμε στη κοινωνια αυτη οτι τελειωσαμε ανωτατη σχολη.

Και γιατι εγω που σπουδασα γιατρος/δικηγορος/μηχανικος να το γυρισω στη δουλειά του μπαμπα και να μη το γυρισει ο Χ και ο Ψ που τελειωσε το λυκειο κ μπηκε στο δημοσιο ως οτιδηποτε (κ μου το παιζει κ φιρμα εκτος απο πονοψυχος για το οτι εμεις οι διπλωματουχοι/πτυχιουχοι/χαρτο-συλλεκτες ειναι κριμα που ειμαστε ανεργοι...)...

 

Δε θα λυπηθω κανενα π0¥στΗ αγραμματο που ζει εις βαρος της πιο παραγωγικης ομαδας της κοινωνιας επειδη ''ετσι ειναι το συστημα''.

 

Μπορει καθε οικογενεια να εχει εναν μηχανικο οπως τα λες, αλλα ποσοι απο αυτους ειναι μηχανικοι? και οχι μηχανικοι με το ζορι?

 

ΥΓ.1 : ...Οπου γιατρος/δικηγορος/μηχανικος βαλε οποιαδηποτε ειδικοτητα ανωτατης εκπαιδευσης.

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ.1 : ...Οπου γιατρος/δικηγορος/μηχανικος βαλε οποιαδηποτε ειδικοτητα ανωτατης εκπαιδευσης.

 

ανώτερης να βάλει ;

Link to comment
Share on other sites

Το καλό είναι ότι πλέον οι γνώσεις των σπουδαίων παιδιών της μαμάς είναι ικανές να δώσουν εκρηκτική ώθηση στην παραγωγή προϊόντων με την κατάλληλη προσαρμογή και με πολύ δουλεία.

 

Αυτό μεγάλε είναι μια μεγάλη αλήθεια

Και εγώ όταν έφυγα από το πατρικό μου για τη αραβική χερσόνησο (1992) ο πατέρας μου, μου είπε ΄΄ τη περιουσία ( αγροτική) θα τη προσέχω και θα τη κανακεύω ώστε εάν τη χρειαστείς να μπορέσει να σε ζήσει ΄΄ τη λες ρε πατερά του απάντησα. Έλα μου όμως που τελικά τη χρειάστηκα ………………….

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με την ανεργία, που μετά το Σεπτέμβρη θα επιδεινωθεί (πέρα του 20%), έχει να κάνει με το ότι κάθε οικογένεια έχει τουλάχιστον και από ένα μηχανικό. Είναι φυσικό ότι όταν όλοι γίνουν μηχανικοί δεν θα δίνει κανένας την δουλεία που ξέρει να κάνει στο γείτονα του. Το ίδιο συμβαίνει και με τους γιατρούς και με όλους τους κλάδους των επιστημών. Γιατί η μαμά μας, μας ήθελε σπουδαίους και δεν γούσταρε την δουλεία που έκανε ο μπαμπάς........

 

Έχεις ιδέα φίλε μου πόσο είναι η ανεργία στους οικοδόμους;

Στις πωλήτριες;

Στους εργάτες βιομηχανίας;

 

Τι είναι αυτά που λες;

 

Η ανεργία χτυπά όλους, μην τα λες αυτά έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς φιλέ μου deathlock?

 

κοίτα αφού το θέμα πάει για να γίνει σκοτωμός είπα να βάλω μία φιτιλιά (εντάξει το ξέρω δεν είναι σωστό :P)

Link to comment
Share on other sites

Τι μηχανικούς και γιατρούς λέτε? Για κανέναν δεν θα υπάρχει δουλειά σε λίγο. Γνωστή μου απολύθηκε από πωλήτρια σε εμπορικό μαγαζί και δεν βρήσκει δουλειά ούτε σε supermarket. Πλάκα κάνετε? Ανεργεία υπάρχει σε όλους τους τομείς και όχι μόνο στων "μορφωμένων"...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.