Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπάρχουν δουλειές για μηχανικούς;


tektonas80

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Δυστυχως οι εποχες των παχεων αγελαδων περασαν ανεπιστρεπτι.

Καποτε τελειωνες μηχανικος και σε περιμεναν οι εταιρειες εξω απ τη σχολη με το τουφεκι ( 1999 - 2004).Πλεον τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα συναδελφοι...

Εγω την ψαχνω εδω και καιρο για εξω ( Καταρ) και ευχομαι να τα καταφερω..

Ουτε κι εκει ειναι ευκολα παντως.....τραβανε κι αυτοι τα ζορια τους.

Link to comment
Share on other sites

απο συναδελφο αρχιτεκτων που ψαχνει εδω και 1.5 χρονο μουυπε οτι ειδικα απο φλεβαρη δενε χει βγει ουτε 1 αγγελια....

 

 

 

υ.γ παντως για μηχανικους εργοταξιου επειδη μουπανε να παω εχουνε ανοιξει οι δουλειες Λιβυη !!

Link to comment
Share on other sites

Σε εποχές κρίσης, όπως τώρα, η πρώτη ζημιά γίνεται στο εμπόριο και στις κατασκευές.

Θα δείτε μεγάλες εταιρείες να ασχολούνται με μικροδουλειές που παλιά σνόμπαραν, να κλείνουν γραφεία, να πέφτουν οι μισθοί (με τέτοια κρίση θα σου λένε, να λες κι ευχαριστώ που βρήκες και τα 800,00 €), να διώχνουν κόσμο κατά δεκάδες κλπ... κλπ

Τα πράγματα θα δυσκολέψουν κι άλλο και ο λόγος είναι ότι από την στιγμή που ο κόσμος δεν έχει λεφτά, δεν θα γίνονται νέα έργα, εμπορικά, γραφεία, καταστήματα, κατοικίες κλπ.. κλπ.

Μέτρα όπως οι ημιυπαιθριοι χωροι και ενεργειακές επιθεωρήσεις από την στιγμή που ο κόσμος δεν έχει, μάλλον θα δημιουργήσουν εκφυλισμό των τιμών και της ποιότητας δουλειάς παρά έσοδα στους μηχανικούς.

Έτσι είναι αυτά όμως, έτσι επιλέξαμε να στρώσουμε, έτσι θα κοιμηθούμε...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θα ήθελα να ξέρω πως τα πάτε εσείς με τις δουλείες? Και τι εννοώ, έχετε γενικά δουλείες ή μόνο εγώ δυσκολεύομαι αυτό το καιρό καθότι και νέος στο επάγγελμα. Όλοι έτσι αρχίσατε? Γιατί έχω αρχίσει να απογοητεύομαι και να σκέφτομαι να φύγω από αυτή τη χώρα.

Ψιλοδυσκολα τα πραγματα...:(

 

υ.γ παντως για μηχανικους εργοταξιου επειδη μουπανε να παω εχουνε ανοιξει οι δουλειες Λιβυη !!

Δεν καταλαβαινει ο κανταφι απο κριση

Δεν κυκλοφορεις βραδυ βεβαια εκει αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εσείς που ακούτε ότι υπάρχουν δουλειές σε Λιβύη ή αλλού στο εξωτερικό, από τα μαθαίνετε? Όχι τίποτε άλλο δηλαδή αλλά να το κυνηγήσω το θέμα. Εγώ από το Φλεβάρη που γράφτηκα στο ΤΕΕ έχω δει ελάχιστες δουλειές για μηχανολόγους και σε σχεδόν όλες ζητάνε προϋπηρεσία τουλάχιστον 3 έτη. Ε που να την βρω?? Εδώ να δουλέψω δωρεάν έχω σκεφτεί για να αποκτήσω λίγη προϋπηρεσία αλλά από την άλλη λέω ότι έτσι θα κάνω κακό σε άλλους μηχανικούς.

Ας πάω και Νιγηρία δεν με ενδιαφέρει πλέον τουλάχιστον να βγαίνω οικονομικά, ντρέπομαι που ζητάω χαρτζιλίκι από τους γονείς μου! Και στην Αρχιρόδον που έχω κοιτάξει όλο τρελά πράγματα ζητάνε!

Link to comment
Share on other sites

εκλεισα το κρισιμο μεγεθος της 5ετιας εργοταξιακα γιαυτο ....οι δουλειες αυτες ειναι συνηθως απο γνωστους που ηδη εχουν παει δεν βγαινει αγγελια συνηθως....

 

πιο πριν ψαχνεις να βρεις αυτην την προυπηρεσια που ολοι ζητανε αλλα το θεμα ειναι που να την κανεις?....

 

παντως και Αφρικη ανοιγουν οι δουλειες Σουδαν - Νιγηρια μερια με ολους τους κινδυνους

 

 

οσο για το χαρτζιλικι σε καταλαβαινω απολυτα συναδελφε γιατι σκεψου οτι το σκεφτομαι και εγω που η γυναικα ειναι εγκυος !!!

 

εφτασα στο σημειο να χαιρομαι για καθε η/χ που τακτοποιω και ναμαι ευχαριστημενος αν μουρχεται ενας ανα βδομαδα !!!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα μια από τα ίδια όλοι. Εγώ σκέπτομαι να παω Γερμανία μιας και μεγάλωσα εκεί και ξέρω και τη γλώσσα. Αλλά δεν ξέρω αν και κατά πόσο θα είμαι ευπρόσδεκτος εκεί με την εικόνα που έχουμε στο εξωτερικό. Δεν ακούω και τα καλύτερα από φίλους εκεί. Τρομοκρατία εδώ δεν έχουμε δουλείες και έξω έχουμε φάει πόρτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.