Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπάρχουν δουλειές για μηχανικούς;


tektonas80

Recommended Posts

@tektonas80

 

Συνάδερφε αν είσαι καλός στην δουλειά σου δεν νομίζω να έχεις κάποιο πρόβλημα στην Γερμανία. Συνήθως οι Έλληνες που εργάζονται έξω τα πηγαίνουν αρκετά καλά αφού δεν αντιμετωπίζουν τα γνωστά προβλήματα που έχουμε εμείς. Τουλάχιστον όχι στον ίδιο βαθμό.

Αν δεν έχεις κάτι ιδιαίτερο να σε κρατάει εδώ θα σου πρότεινα να φύγεις χωρίς δεύτερη σκέψη.

Δυστυχώς η κατάσταση με τις δουλειές είναι δύσκολη και θα γίνει ακόμα χειρότερη τους επόμενους μήνες.

Link to comment
Share on other sites

καλα πλακα μας κανει η εφημεριδα ( ημερησια )?

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12333&subid=2&pubid=35271147#

 

''Στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης με τις θέσεις που οι εργοδότες δυσκολεύονται περισσότερο να καλύψουν βλέπουμε για φέτος τις ίδιες ειδικότητες με πέρυσι: τους Εξειδικευμένους Τεχνίτες, τα Στελέχη Πωλήσεων, τους Τεχνικούς και τους Πτυχιούχους Μηχανικούς. ''

 

ηθελα ναξερα πως βγαινουν αυτα τα συμπερασματα!!!

 

επειδη δεν μας αφηνουν να γραφτουμε ομαδικα στον ΟΑΕΔ ?

Link to comment
Share on other sites

προφανώς η έρευνα δεν έχει ιδέα από ελληνική πραγματικότητα...

άκου δε βρίσκουν οι εργοδότες καταρτισμένους μηχανικούς και τεχνικούς...πόσοι είμαστε χωρίς δουλειά με πολλές γνώσεις και όρεξη να δουλέψουμε...

εκτός και αν οι προδιαγραφές που θέτουνε είναι εξωπραγματικές...

Link to comment
Share on other sites

μια ειναι η προδιαγραφη συναδελφε.....650 ευρω με ολα μεσα τσμεδε κτλ !!!

 

650-21% ΦΠΑ= 537,

537 - 350 ΤΣΜΕΔΕ = 187

187 - 60€ για 1 τυρόπιτα και έναν καφέ στην δουλειά χ 20 μέρες = 127

127 - 100€ για μεταφορικά (20 μέρες χ 5€) = 27€

27€ - 50€ τον μήνα για τα ρούχα που φθείρονται (πολύ λίγα λέω, το ξέρω) = -23€

 

Πόσο βγαίνει την ώρα είπαμε; Σε ένα φανάρι να καθαρίζεις τζάμια περισσότερα θα βγάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα πράγματα δεν πάνε καλά.

 

Όποιοι ασχολούνται με δουλειές του δημοσίου έχουν πρόβλημα γιατί:

 

1. Δεν βγαίνουν καινούριες δουλειές, τουλάχιστον όχι στην ποσότητα των προηγούμενων ετών.

 

2. Είναι μεν να λαμβάνουν χρήματα από προηγούμενες δουλειές, αλλά χωρίς ιδιαίτερη προοπτική να τα πάρουν σύντομα. Έτσι το δημόσιο έχει κάνει μια άτυπη αλλά πραγματική "παύση πληρωμών".

 

3. Το 2 δημιουργεί πρόβλημα και στην ανάληψη νέων δουλειών, μιας και τα κεφάλαια του καθενός εξαντλούνται. Τι νόημα έχει να κάνεις μια δουλειά, να βάλεις από την τσέπη σου και να μην ξέρεις πότε θα πληρωθείς (έστω και στο περίπου);

 

Όποιοι ασχολούνται με δουλειές ιδιωτών έχουν πρόβλημα γιατί:

 

1. Δεν προχωρά εύκολα κάποιος αυτή την εποχή σε κατασκευές ή μελέτες ή γενικά σε υπηρεσίες μηχανικού, εκτός και αν είναι απολύτως απαραίτητο. Οι δημόσιοι υπάλληλοι γιατί μειώθηκε κατά πολύ ο μισθός τους και οι υπόλοιποι γιατί μειώθηκε ακόμη περισσότερο.

 

2. Οι τράπεζες έχουν δυσκολέψει (ή απαγορεύσει) τη χρηματοδότηση.

 

3. Φέσια παρόμοια ή μάλλον χειρότερα με αυτά του δημοσίου.

 

Όποιος θέλει ας συμπληρώσει κι άλλα προβλήματα...

 

Πάντως, δε θέλω απελπισία...όταν κάποιος νομίζει ότι έχει φτάσει στον πάτο, μπορεί να εκπλαγεί...μπορεί να υπάρχει κι άλλο κάτω...:(

Link to comment
Share on other sites

εχουμε μπερδεψει την δουλεια του μηχανικου....

 

 

επειδη κανω επιμετρησεις...μετραω και παραλαμβανω υλικα στην οικοδομη....σημειωνω ποσοι εργατες ειναι για ενσημα....πηγαινω ΑΠΔ....κανω προμετρησεις ...μεταφορες αδειων και αιτησεις πολεοδομια κτλ κτλ

εγω τουλαχιστον δεν θεωρω αυτα δουλεια μηχανικου...

 

απλα με τις αποκλειστικα δουλειες για μηχανικους δεν θχαμε να φαμε κανουμε και αυτα....

 

αυτα ενα διαστημα πουμουνα πιεσμενος ειχα εκπαιδευσει τον αδερφο μου που δεν εχει καμια σχεση με το επαγγελμα να τα κανει.....δλδ ειναι μηχανικος?

 

ας μας πει καποιος ποια ειναι η δουλεια μηχανικου να ξερουμε και οι υπολοιποι

 

 

υγ ο αδερφος ειναι ιατρος επομενως παρεχω στις επιβλεψψεις μου κατι που δενε χουν ουτε οι μεγαλοκατασκευαστες...ιατρο εργοταξιου !!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που γράφει ο Akius δεν είναι παραμύθια και υπερβολές...είναι αλήθεια.

 

Εγώ τα χω κάνει με όλη την οικογένεια (πατέρας, μάνα, αδερφός)...

 

@akius: ο αδερφός την πάλεψε ή τα παράτησε;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.