Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μέχρι πότε μπορώ να κάνω αναθεώρηση άδειας ;


Recommended Posts

Η μόνωση μπαίνει στα δομικά στοιχεία και από μέσα.Αρα δεν μετακινείς τίποτα άρα Νο στατικά, Νο αρχιτεκτονικά (παρά μόνο διορθώσεις γοα τη μόνωση) , Νο παθητική.Νο νέα ΗΜ γιατί έχουν γίνει (υποθέτω σωστά) παρά μόνο τα ΗΜ που απαιτεί ο ΚΕΝΑΚ και δεν έχουν γίνει και φυσικά ο ΚΕΝΑΚ.Αρα δε συμφέρει η νέα άδεια.Είναι πολλά τα λεφτά (Αρη) για νέα άδεια!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Ευχαριστώ για τη βοήθεια - είμαι λίγο πρωτάρης σε τέτοια θέματα και προσπαθώ να βγάλω άκρη...

 

Τις πλάκες, που είναι περασιά για τα περιμετρικά κατακόρυφα, πως τις μονώνεις χωρίς να κάνεις υποχώρηση στα στατικά και χωρίς να βγεις από την κάλυψη; Με τα δοκάρια τι γίνεται; Δεν το έχω δει στην πράξη σε καμια οικοδομή και μου δημιουργεί ενδοιασμούς...

Edited by Occultist
Link to comment
Share on other sites

παιδιά

στο άρθρο 45 Ν 4030

αναφέρεται ότι το άρθρο 6 και 7

ισχύουν από την ημέρα δημ/σης

 

Άρα σύμφωνα με το άρθρο 6

η αναθεώρηση ο.α γίνεται μετά την λήξη της

 

κάνω κάπου λάθος;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το λέει ακριβώς έτσι:

 

Για τις οικοδομικές άδειες που έχουν εκδοθεί μέχρι την έναρξη

ισχύος του παρόντος, εφαρμόζονται τα άρθρα 6 και 7.

 

Υποθέτω λοιπόν πως θέλει να πει ο ποιητής ότι μετά την έναρξη του νόμου (δηλ 1/3) , για τις οικοδομικές άδειες που έχουν εκδοθεί θα ισχύουν τα άρθρα 6 και 7.Αν δεις το άρθρο 7 αναφέρεται σε έγκριση δόμησης και άδεια δόμησης, που αυτά δεν υφίστανται ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μου έτυχε άδεια η οποία εκδόθηκε 20/6/2004 και έχει πάρει αναθεώρηση μέχρι και 20/6/2012.

Στο οικόπεδο δεν έχει γίνει καμία εργασία (ούτε λόγος για αποπεράτωση φέροντος οργανισμού δηλαδή). Τι λέτε να προτείνω στον πελάτη?

Πάμε για καινούρια άδεια ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για αναθεώρηση?

Link to comment
Share on other sites

καμιά ιδέα από τους πιο έμπειρους???

πέρα της δεύτερης τετραετίας υπάρχει περίπτωση να αναθεωρηθεί η άδεια?

Κάτι διάβασα ότι με απόφαση Νομάρχη λόγω ανωτέρας βίας δύναται να αναθεωρηθεί... υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος?

(για να αποφύγουμε ΚΕΝΑΚ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά (ούτε πολεοδόμος-ούτε από δω μέσα)

για δες την 3/ετία του ΝΟΚ άρθρο 29

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε ΚΑΝΑ σ'ευχαριστω!

Σύμφωνα με την παρ. 5α άρθρο 29 του Ν.Ο.Κ. "η ισχύς των οικοδομικών αδειών οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1.3.2011 παρατείνεται κατά τρία έτη".

Πότε ισχύει όμως αυτό? Είναι πολύ γενικό!!!

Αν θέλω να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου αμέσως μετά το εξειδικεύει και αναφέρεται σε περιπτώσεις όπου είχε αρχίσει η εκτέλεση των εργασιών πριν 1.3.2011...

Έχω βαρεθεί από αυτα τα κενά στη νομοθεσία, τα οποία ερμηνευονται κατά το δοκούν... ΑΜΑΝ!!!

Το θέμα είναι ότι μπορεί ο κάθε υπάλληλος να το ερμηνεύσει με τον τρόπο του!!!

Αλήθεια, εχει τύχει παρόμοια περίπτωση???

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα αναφέρεται σε όλες τις άδεις που δεν έληξαν την 1-3-11 και μετά αναφέρεται σε άδειες όπως λες, που άρχισαν εργασίες πριν τις 1-3-12 και εξειδικεύεται στον τρόπο αναθεώρησης τους.Η πρώτη παράγραφος δηλαδή αναφέρεται και ισχύει γενικά και η δεύτερη λέει γι αυτές που έχουν αρχίσει εργασίες και θέλουν αναθεώρηση για κάποιο λόγο που όμως να μην είναι προσθήκη, δηλ αλλαγή ονόματος ,ή......Είναι δηλαδή διαφορετικά πράγματα, μην μπερδεύεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.