Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κόστος άδειας μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Ήθελα να κάνω μία ερώτηση: ποιο είναι το κόστος άδειας μικρής κλίμακας? Δηλαδή, τι πρέπει εγώ να πληρώσω στην πολεοδομία προκειμένου να μου εκδώσουν άδεια μικρής κλίμακας για περίφραξη με συρματόπλεγμα οικοπέδου εντός σχεδίου στην Τρίπολη?

Ρωτάω γιατί είχα σκοπό να αναθέσω σε μηχανικό την όλη διαδικασία και μου είπε ότι πρέπει να πληρώσω γύρω στα 400 ευρώ στην πολεοδομία για να μου εκδώσουν την άδεια μικρής κλίμακας. Μετά κάλεσα σε μία πολεοδομία (μη ρωτήσετε ποια από όλες, γιατί αρχικά πήρα τηλ στην Πολεοδομία Αγ. Παρασκευής, ο ένας με έστελνε στον άλλον και τελικά μίλησα με μια Πολεοδομία που έχει την έδρα της στο κέντρο της ΑΘήνας) και εκεί μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να πληρώσω κάτι στην πολεοδομία για την άδεια μικρής κλίμακας. Στη συνέχεια κάλεσα και στην Πολεοδομία Τρίπολης, όπου εκεί μου είπαν ότι δεν θα πληρώσω τίποτα για την έκδοση άδειας μικρής κλίμακας. Το μόνο που χρειάζεται να κάνω είναι να καταθέσω 2 φωτογραφίες του οικοπέδου και το τοπογραφικό (αυτά τα έχω ήδη στα χέρια μου). Επίσης ρώτησα και έναν άλλο μηχανικό της περιοχής εκεί στην Τρίπολη και μου είπε ότι η έκδοση άδειας μικρής κλίμακας κοστίζει γύρω στα 800-1000 ευρώ!!!!

Θα ήθελα να μάθω γιατί μου ζητάνε λεφτά οι μηχανικοί για την πολεοδομία? Υπάρχει κάτι που δεν ξέρω και που οι διάφορες πολεοδομίες δεν μου ανέφεραν εκ παραδρομής? Ισχύει τελικά αυτό που μου είπαν οι υπάλληλοι των διάφορων πολεοδομιών ότι δεν επιβαρύνομαι κάτι? Και οι μηχανικοί τελικά μού παρουσιάζουν τη δική τους αμοιβή ως ποσό που πρέπει να καταβληθεί στην πολεοδομία. Τι πρέπει να κάνω? Αν πάω μόνη μου στην πολεοδομία και κατάθεσω αυτά που χρειάζονται και πάρω την άδεια δεν είμαι κατοχυρωμένη?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1) Μόνο οι αμοιβές του μηχανικού είναι :

1200μελέτη+1200επίβλεψη +500τοπογραφικό αν είναι εως 400μ2 το οικόπεδο.

 

Μετά βάλε ΦΠΑ21% + φόρους+ΙΚΑ+ κρατήσεις κ.α.

 

Δλδ υπολόγιζε κανά 5.000~5.500€ χωρίς την εργασία και τα υλικά.

 

Απλά και ωραία.

 

2) γράψε στο προφίλ σου τι είσαι. Μηχανικός ? Ιδιώτης ?

Δεν θα μυρίζουμε τα νύχια μας για το τι είναι ο καθένας.

 

 

Και αυτά τα νούμερα που παρέθεσα είναι τα ελάχιστα κατά το νόμο. Δλδ είναι το λιγότερο που μπορεί να πληρώσεις. Περισσότερα ναι, λιγότερα όχι.

 

Και από Δεκέμβρη που ανοίγουν οι αμοιβές θα χρεώνουμε διπλά.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

mag, δεν θα αναφερθώ καθόλου στις απαντήσεις των μηχανικών διότι δεν γνωρίζουμε την ακριβή ερώτηση και δεν είναι και αυτοί παρόντες για να το επιβεβαιώσουν.

Αλλά, η άδεια μικρής κλίμακας είναι μια διαδικασία που μπορεί να την κάνει μόνος του ο ιδιοκτήτης.

Αν όμως ο ίδιος δεν μπορεί, τότε ο μηχανικός που θα απευθυνθεί θα κρίνει, με βάση την εργασία που του ζητείτε, αν τον καλύπτει η ελάχιστη αμοιβή που είναι θεσμοθετημένη από το ΤΕΕ. Αν δεν τον καλύπτει προφανώς θα ζητήσει παραπάνω.

Πιστεύω να σας κάλυψα.

 

edit.

Νομίζω πως ο συνάδελφος παραπάνω σας έδωσε μια ιδέα για το κόστος.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1) Μόνο οι αμοιβές του μηχανικού είναι :

...1200επίβλεψη +500τοπογραφικό

Μετά βάλε ΦΠΑ21% + φόρους+ΙΚΑ+ κρατήσεις κ.α.

 

Δλδ υπολόγιζε κανά 5.000~5.500€ χωρίς την εργασία και τα υλικά.

 

Απλά και ωραία.

 

Συνάδελφε μήπως υπερβάλουμε λιγάκι?

Αμοιβή μηχανικού για έκδοση άδειας μικρής κλίμακας με επίβλεψη?

με τοπογραφικό?

με Φ.Π.Α. + φόρους + ΙΚΑ + κρατήσεις?

ο άνθρωπος ρώτησε για το κόστος έκδοσης τέτοιας άδειας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

kostas alex πολύ σωστά του είπε το περίπου κόστος.

Δηλαδή για μια μικρής κλίμακας περίφραξη εκτός σχεδίου και ταυτόχρονα αλλαγές κουφωμάτων ή άλλων εργασιών που περιλαμβάνει η μικρής κλίμακας σε κτήριο προ του '55, νομίζεις πως έπεσε έξω ο TheoDTM900?

Link to comment
Share on other sites

Με μικρής κλίμακας δεν μπορείς να κάνεις περίφραξη εντός σχεδίου (μόνο εκτός σχεδίου). Χρειάζεται άδεια περίφραξης κανονική (μην ξεχνάτε και έναρξη στο οικείο ΙΚΑ του έργου με Πίνακα 3). Λίγα του είπε ο συνάδελφος για τέτοια δουλεία.

Link to comment
Share on other sites

νομίζεις πως έπεσε έξω ο TheoDTM900?

 

Ναι νομίζω πως έχει πέσει πολύ έξω.

Όταν λες "και ταυτόχρονα αλλαγές κουφωμάτων ή άλλων εργασιών" τι εννοείς?

Ή περίφραξη εκτός θα κάνεις ή αλλαγές κουφωμάτων κ.λ.π.

Και γιατί μιλάμε για κτίριο προ του 55. Να σου πω για μια μικροανακαίνιση σε διαμέρισμα 10ετίας, τόσα θα ζητήσεις?

Μην απομονώνουμε περιπτώσεις.

 

Πρέπει να φύγω, ελπίζω να συνεχίσουμε την κουβέντα μας αύριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω σε τι αναφέρεστε συνάδελφοι αλλά εγώ διαβάζω περίφραξη εντός σχεδίου.

 

Κανονική άδεια και άντε γειά.

 

Αυτά για τα προ 55 δεν κατάλαβα.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη συνάδελφοι, αλλά δεν είναι τουλάχιστον αντιδεοντολογικό να γίνεται κουβέντα σε δημόσιο και ανοιχτό forum, για αμοιβή που ζήτησε συνάδελφος και μάλιστα για ένα έργο που δεν έχουμε πλήρη εικόνα?

 

Παρατηρώ ότι επιχειρείται συχνά τέτοια προσπάθεια εκμαίευσης από ιδιώτες. Τέτοια θέματα και άλλα τεχνικής φύσης έχουν αρχίσει να δημιουργούν σοβαρά προβλήματα σε συναδέλφους, από ιδιώτες που πιστεύουν ότι με μισάωρη περιήγηση έχουν γίνει γνώστες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι νομίζω πως έχει πέσει πολύ έξω.

 

Συνάδελφε επειδή δε γνωριζόμαστε προσωπικά, απλά να σου πω πως όταν μιλάω για λεφτά ΔΕΝ ΠΕΦΤΩ ΠΟΤΕ ΕΞΩ.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.