Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κόστος άδειας μικρής κλίμακας


Recommended Posts

Εμας οι Βεβαιωσεις Δημαρχων δινονται με το σταγονομετρο και η ισχυς τους ειναι αμφισβητουμενη απο τις Υπηρεσιες. Ποσο μαλλον τωρα με την αλλαγη / ανακατανομη Δημων, θα γινεται ενα μπαχαλο με τα αρχεια καθε περιοχης και για να σε εξυπηρετησει πλεον η Τεχνικη Υπηρεσια του καθε Δημου (μετα Καλλικρατη) θα περιμεεεενουμε πολυ...!

 

Μιας και μιλαμε για κοστος αδειας μικρης κλιμακας :

Εβγαλα μια τετοια αδεια για αντικατασταση κουφωματων στο ιδιο ανοιγμα, και ειμαι παρουσα και στην απομακρυνση των παλαιωνκουφωματων + εγκατασταση των νεων, καθως μετα θα χρειαστουν και κατι ψιλοεργασιες με γυψοσανιδα για να καλυφθουν καποια πραγματα. Οποτε κανω και την επιβλεψουλα μου. Δε ξερω τι ταξης ποσο να ζητησω στο τελος απο τον ιδιοκτητη. Καμια ιδεα κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να υπολογίσεις την επίβλεψη είτε σε εργατοώρες απασχόλησης (80 ευρώ η ωριαία αποζημίωση μηχανικού αν θυμάμαι καλά αλλά προφανώς θα σου βγει αστρονομικό το νούμερο) είτε ως ποσοστό επί του συνολικού πραγματικού κόστους κατασκευής (στα δημόσια έργα το εργολαβικό όφελος υπολογίζεται στο 18% μείον τα γενικά έξοδα για παράδειγμα).

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα (αν και γενικα εφαρμόζεται) να μην πας με ποσοστο επι του κοστους κατασκευης αλλα καθως βλεπεις τις εργασιες που χρειαζονται και τον χρονο που διαθετεις για την επιβλεψη να ζητησεις ενα ποσο. πχ 1500ευρω, 5000 ευρω...κλπ αναλογα το ποσο εκτιμας.

Με το ποσοστο ειναι σαν να λες αν η γυψοσανιδα με υλικα εργατικα παει 30ευρω τοτε εγω θα παρω το 20% αρα 6ευρω. πχ κοστος 3000 + 600 δικα σου=3600. Ακουγεται κάπως. Αν ομως το θεωρεις καλυτερο ή καταλληλο για σενα μπορεις να το εφαρμόσεις

Link to comment
Share on other sites

σε τετοια κλιμακα λες ενα ποσο..πχ 500....γιατι ο αλλος μπορει να αρχισει να κοβει εργασιες...

 

του λες να ηρεμεις να μην νομιζει οτι του ανεβαζεις τα κοστολογια για να παρεις και εσυ κατι παραπανω

Link to comment
Share on other sites

Αν το παω με τις εργατοωρες απασχολησης, η αληθεια ειναι οτι θα βγει υπερογκο ποσο η αμοιβη μου.

 

Αν παλι το παω με ποσοστο επι του συνολικου κοστους του εργου (οπως τα δημοσια εργα), βγαινουμε γυρω στα 1500 Ευρω.

(στον ιδιοκτητη βγαινουν 8000 ευρω τα αλουμινια + 500 Ευρω περιπου τα καθαρα)

 

Εγω είχα κατι σε 800 Ευρω στο μυαλο μου. Επειδη ομως δεν εχω και πολυ εμπειρια σε "πρακτικες" αμοιβες (πήγαινα με βαση το ΤΕΕ μεχρι τωρα), δεν ξερω αν αυτη η αμοιβη ακουγεται υπερβολικη...

Link to comment
Share on other sites

καταρχάς υπολόγησε πόσες μέρες θα απασχοληθείς στο έργο

εμένα τα 1500 μάζι με την άδεια μικρής κλίμακας δε μου φαίνονται παράλογα

 

αρκεί να μην κάνει 1 μήνα και πας και έρχεσαι χωρίς λόγο

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα κατι σε 800 Ευρω στο μυαλο μου. ... δεν ξερω αν αυτη η αμοιβη ακουγεται υπερβολικη...

κανείς δεν ξέρει. Αν ο προυπολογισμός του εργου ειναι πραγματικα 8500 και τα δικασου 1500 εχουμε συνολο 10000. Αλλιως το αντιλαμβανεται ο πελατης αν του πεις: 1. Σου το κανω ολο το εργο εγω με 10000. και αλλιως αν του πεις. 2. Εγω για το εργο αυτο που περιπου θα κοστισει 8500 θελω 1500 αμοιβη.

Νομιζω οτι θα βρει τα 1500 ακριβα στην δευτερη περιπτωση. Ενω στην πρωτη δεν το εκλαμβανει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

στην πρώτη περίπτωση θα πρέπει να βγάλει κέρδος 3.500 ευρώ για εργολαβία 10.000

 

διότι αν στο ξήλωμα της κάθε κάσας αποκολλήθεί και ο σοβάς (πολύ συνηθες σε παλαιές οικοδομές)

αν χρειαστούν νέες μαρμαροποδιές

αν κατά τις εργασίες σπάσουν πλακάκια κλπ

με 1.500 ευρώ κερδος μπαίνεις μέσα

 

άλλο πράγμα η εργολαβία, άλλο η επίβλεψη

άσε που υπάρχει και το θέμα των ΚΑΔ κλπ

 

κατά τη γνώμη μου ζητά 1.500 που τα διαχωρίζει

σε αμοιβή για την άδεια μικρής κλίμακας και σε αμοιβή επίβλεψης, ως ξεχωριστές διαδικασίες

χωρις ο πελάτης να έχει την υποχρεωση αν αναλάβει την άδεια να κάνει και την επίβλεψη

μπορεί να γίνει προερετικά

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εμας οι Βεβαιωσεις Δημαρχων δινονται με το σταγονομετρο και η ισχυς τους ειναι αμφισβητουμενη απο τις Υπηρεσιες. Ποσο μαλλον τωρα με την αλλαγη / ανακατανομη Δημων, θα γινεται ενα μπαχαλο με τα αρχεια καθε περιοχης και για να σε εξυπηρετησει πλεον η Τεχνικη Υπηρεσια του καθε Δημου (μετα Καλλικρατη) θα περιμεεεενουμε πολυ...!

 

Μιας και μιλαμε για κοστος αδειας μικρης κλιμακας :

Εβγαλα μια τετοια αδεια για αντικατασταση κουφωματων στο ιδιο ανοιγμα, και ειμαι παρουσα και στην απομακρυνση των παλαιωνκουφωματων + εγκατασταση των νεων, καθως μετα θα χρειαστουν και κατι ψιλοεργασιες με γυψοσανιδα για να καλυφθουν καποια πραγματα. Οποτε κανω και την επιβλεψουλα μου. Δε ξερω τι ταξης ποσο να ζητησω στο τελος απο τον ιδιοκτητη. Καμια ιδεα κανεις?

 

Θα σου ήταν εύκολο να μου πεις τί δικαιολογητικά σου ζητησαν στην πολεοδομία για αυτή την περιπτωση μιας και μου έχει τύχει μια ίδια ακριβώς και από Πολεοδομίες είμαι άσχετός;(Μας έφαγε η κατασκευή βλέπεις...).Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δικαιολογητικα για αδεια μικρης κλίμακας :

-Αιτηση Ιδιοκτητη

-Εντυπο αδειας μικρης κλιμακας

-Τοπογραφικο - Κατοψεις

-Συμβολαιο

-Τεχνικη Εκθεση

-Φωτογραφιες

 

Και ναι...ακομα να τελειώσει το θέμα "επιβλεψης" μου...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.