Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επίλυση παλιάς πισίνας με πεπερασμένα στοιχεία


 

Recommended Posts

έλυσα μία πισίνα με πεπερασμένα στοιχεία (την είχε κάνει ένας μελετητης πριν 4 χρόνια σα πλάκα με βάρος και στηριζόμενησε ελατήρια)

 

η λύση μου με τα πεπερασμένα στοιχεία έβγλαε πολού μεγάλο οπλισμό για παράδειγμα είχε βάλει φ10/15 -και μου προέκειψε φ16 ανά 10 ! να σημειωθεί ότι η πλάκα της πισίνας είναι 40 πόντοι και και το βάθος 2 ,2 μέτρα

 

φυσικά η πισίνα υπάρχει στη θέση της ! ( δεν έχει ανοιξει ρωγμές)

την έλυσα με το πολυπισίνα - α κάποιος το έχει ας μου δώσει τα φώτα του !

 

Edit: Οι τίτλοι των θεμάτων φροντίζουμε να είναι απόλυτα σωστοί από πλευράς ορθογραφίας και με ΤΟΝΟΥΣ. Παρακαλώ διάβασε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

έλυσα μία πισίνα με πεπερασμένα στοιχεία (την είχε κάνει ένας μελετητης πριν 4 χρόνια σα πλάκα με βάρος και στηριζόμενησε ελατήρια)

 

η λύση μου με τα πεπερασμένα στοιχεία έβγλαε πολού μεγάλο οπλισμό για παράδειγμα είχε βάλει φ10/15 -και μου προέκειψε φ16 ανά 10 ! να σημειωθεί ότι η πλάκα της πισίνας είναι 40 πόντοι και και το βάθος 2 ,2 μέτρα

 

φυσικά η πισίνα υπάρχει στη θέση της ! ( δεν έχει ανοιξει ρωγμές)

την έλυσα με το πολυπισίνα - α κάποιος το έχει ας μου δώσει τα φώτα του ! [/color]

 

Δεν ξέρω το πρόγραμμα που λες, αλλά ο οπλισμός που σου υπολόγισε είναι όχι υπερβολικός, αλλά τερατώδης !!

Η ένταση που παραλαμβάνει η βάση της πισίνας είναι ελάχιστη, σχεδόν 0, αφού έχουμε δράση = αντίδραση στις δύο πλευρές της.

 

Οι μόνες αξιόλογες ροπές είναι αυτές που προκαλούνται στα άκρα της έδρασης από τα τοιχώματά της όταν φορτίζονται είτε εσωτερικά από νερό, είτε εξωτερικά από ωθήσεις γαιών.

 

Θεωρώντας μοντέλο προβόλου (το δυσμενέστερο δυνατόν) υπολογίζω ένταση λόγω νερού ως εξής:

Τάση στα 2.2 μέτρα σ = 2.2*10 = 22 ΚΝ/m2

Έχουμε τριγωνικό διάγραμμα τάσεων, οπότε:

Συνολική δύναμη F = ½*22*2.2 = 24.20 KN/m με σημείο εφαρμογής 2.2/3 = 0.73 m από τη βάση.

Άρα:

M = 24.2*0.73 = 17.7 KNm

Για C16/20 και S500, με επικάλυψη 4cm και πάχος τοιχώματος 40cm βρίσκω απαιτούμενο οπλισμό:

As = 1.15cm2/m => Φ10/50 = 1.57cm2/m επαρκεί.

 

Η ανάλυση για ωθήσεις γαιών δίνει παρόμοια αποτελέσματα.

Π.χ. για γ=21 KN/m3 και Κ=0.50 (δυσμενέστερο δυνατό) έχουμε

σ_max = Κ*γ*h = 0.5*21*2.2 = 23 KN/m2, δηλ. περίπου στα ίδια με παραπάνω. Ακόμα και με ώθηση γαιών από σεισμό (βαριέμαι να το ψάχνω), άντε να έχεις ένα 20-30% παραπάνω.

 

Προφανώς ο συνάδελφος έβαλε τον ελάχιστο απαιτούμενο οπλισμό για θεμελιόπλακα, που είναι υπεραρκετός από πλευράς στατικής επάρκειας.

 

Όσον αφορά τα πεπερασμένα στοιχεία, η υποψία που έχω είναι ότι το πρόγραμμα έχει μπλέξει τα μπούτια του. Είτε έχει πάρει υπερβολικά φορτία, είτε έχει πετάξει αιχμές σε ακραίες στηρίξεις (σύνηθες σε πεπερασμένα αν δεν έχουν μπει σωστά) είτε κάνει κάποιο άλλο χοντρό λάθος. Πάντως ο οπλισμός που υπολογίζει είναι εξωφρενικός.

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε μην είσαι απόλυτος μπορεί να μιλάμε για πισίνα σε όροφο πολυκατοικίας οπότε τα φορτία είναι όντως μεγάλα....40 ποντοι πάχος είναι 9,6 κΝ/μ^2 το ίδιο βάρος της πλάκας μόνο.φαντάσου και 2 μέτρα νερό = 20 κΝ/μ^2!!!οπότε λογικός ο οπλισμός...

Link to comment
Share on other sites

συναδελφε μην είσαι απόλυτος μπορεί να μιλάμε για πισίνα σε όροφο πολυκατοικίας

Δε νομίζω να είναι σε όροφο, αφού λέει "στηριζόμενη σε ελατήρια".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.