Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση Υπογείου


alexlar

Recommended Posts

Να ρωτήσω κάτι σχετικά με τα υλικά που παραλαμβάνουν αρνητικές πιέσεις?

Εχω χρησιμοποιήσει και εγώ και κατάφερα να ικανοποιήσω τον πελάτη... Αλλά μήπως απλώς έχω καλή επιφάνεια ενώ παράλληλα η μάζα του τοιχίου διαβρώνεται και καταστρέφεται? Τι να τη κάνω τη καλή επιφάνεια όταν ξέρω ότι καταστρέφεται η κατασκευή από πίσω? Μήπως θα ήταν καλύτερα μια άλλη λύση που έχω εφαρμόσει, επένδυση γυψοσανίδας για να έχω τη καλή επιφάνεια αλλά με σκελετό και περσίδες εξαερισμού ώστε να εξατμίζεται η υγρασία από πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε JTB, η στεγανοποίηση εκ των εσω, είναι η λύση η οποία χρησημοποιούμε όταν δεν μπορούμε να επέμβουμε εξωτερικά. Το μόνο πρόβλημα το οποίο λύνουμε, είναι αυτό της εσωτερικής υγρασίας και ΜΟΝΟ αυτό. Τα υπόλοιπα προβλήματα (διάβρωση κ.λ.π.) δυστυχώς δεν λύνονται εκ των υστέρων.

Link to comment
Share on other sites

Να σας τονίσω ότι είμαι στο στάδιο των μπετών ακόμη οπότε ότι κάνω θα ήθελα να το κάνω άπό την έξω μεριά.

 

Οπότε τι κάνω;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι επειδή έχω μπερδευτεί με την μόνωση υπογείου, μπορεί κάποιος να μου αναφέρει την σωστή σειρά για υγρομόνωση - θερμομόνωση υπογείου ; Θεωρούμε ότι το υπόγειο αποτελείται απο στοιχεία οπλισμένου σκυροδέματος.

Link to comment
Share on other sites

Από το τοιχείο προς τα έξω:

-Κάλυψη μουρέλων, κόψιμο φουρκετών, στοκάρισμα κενών στην σκυροδέτηση, στοκάρισμα αρμών σκυροδέτησης και διαμόρφωση καμπύλων (εφόσον χρειάζεται)

-Εφαρμογή στεγανωτικού (τσιμεντοειδούς, ασφαλτικού, ασφαλτοπάνου) ανάλογα με τις απαιτήσεις και τα διαθέσιμα φράγκα...

-Στραγγιστική ζώνη (συνήθως μεμβάνη HDPE, παλαιότερα χαλίκι)

-Εδαφικό φίλτρο (συνήθως γαιωύφασμα, παλαιότερα διαβαθμισμένο φίλτρο αδρανών)

 

Εννοείται ότι στον πυθμένα του σκάματος υπάρχει διάταξη που επιτρέπει την παροχέτευση τυχόν υδάτων: στραγγιστήρι (ντρενάζ) αδρανών με ή χωρίς αγωγό ανάλογα με το πιθανό υδραυλικό φορτίο, περιβεβλημένο με εδαφικό φίλτρο, με διέξοδο για επιφανειακή απορροή ή με διέξοδο προς φρεάτιο άντλησης.

 

Στα υπόγεια (ακόμη κι εάν είναι θερμαινόμενοι χώροι) δεν απαιτείται θερμομόνωση (καθόσον 0,50m χώματος παρέχει επαρκές Κ) πλην ειδικότατων περιπτώσεων. Όταν θέλουμε να βάλουμε, στο 90% των περιπτώσεων βάζουμε εξηλασμένη πολυστερίνη (κλειστών πόρων) μεταξύ της στεγάνωσης και της στραγγιστικής ζώνης (HDPE).

Link to comment
Share on other sites

AlexisPap , ποιοτικότερο και ασφαλέστερο θεωρείται όπως κατάλαβα το ασφαλτικό.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι στο σημείο που γράφεις για την στραγγιστική ζώνη και το εδαφικό φίλτρο, δηλ. η στραγγιστική ζώνη και το γεωύφασμα απο που ξεκινάνε και που σταματάνε. Αν είχες μία τομή θα ήταν πολύ καλό. Και κάτι άλλο, αν αντί για μεμβράνη χρησιμοποιήσουμε ΄αυγουλιέρα΄πως το βλέπεις ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει "ποιοτικότερο". Υπάρχει κατάλληλο ή μη για δεδομένη χρήση. Ανάλογα με το αν η υγρασία είναι μόνιμη ή πρόσκαιρη, με πίεση ή χωρίς, αν υπάρχει κίνδυνος ρωγμών ή όχι, αν υπάρχουν δίκτυα που τρυπάν την στεγάνωση κλπ επιλέγεις και το υλικό στεγάνωσης... Σωστή λύση είναι η τεχνικοοικονομικά ορθή.

 

ψάξε λίγο στα εγχειρίδια της ceresit, έχει πλήρη σκίτσα σταγάνωσης υπογείου (με τα δικά της συστήματα βέβαια, αλλά αυτό δεν παίζει ρόλο)...

 

Η μεμβράνη HDPE είναι η αυγουλιέρα. Δεν είναι στεγανωτικό η αυγουλιέρα, είναι στραγγιστικό μέσο.

 

Το κλειδί στην στεγάνωση είναι να δώσεις απρόσκοπτη διαφυγή στο νερό, πριν αυτό φτάσει στον τοίχο.

Επίσης, όταν υπάρχει συνεχής παρουσία νερού δεν αρκεί μία στρώση στεγάνωσης. Ιδανικά απαιτούνται τρεις στρώσεις στεγάνωσης. Πχ στεγανό (κατά το δυνατόν) τοιχείο, στεγανό (κατά το δυνατόν) τσιμεντοκονίαμα, ασφαλτόπανο (σχεδόν στεγανό).

Στην κατασκευαστική πραγματικότητα τίποτα δεν είναι απολύτως στεγανό από μόνο του, ασχέτως τι λένε οι πωλητές. Με λίγη έρευνα αγοράς θα διαπιστώσεις ότι οι σοβαρές εταιρίες δεν προτείνουν κάποιο "σούπερ πασαλιψατέρ", αλλά (πολυστρωματικό) σύστημα στεγάνωσης...

Link to comment
Share on other sites

"σούπερ πασαλιψατέρ"
:P:p:p

 

Εκείνο το ασφαλτικό δεν το γουστάρω με τίποτα...

 

Πάντως tsiberi34, θα καταλάβεις πολλά από τα φυλλάδια των εταιρειών. Κοίταξε από internet και στείλτους mail να σου στείλουν ταχυδρομικά.

 

Οι γενικές αρχές, όπως τις γράφει και ο Alexispap, είναι:

 

1. Επάλειψη του τοιχείου με στεγανωτικό υλικό (ασφαλτικό, τσιμεντοειδές κτλ, με ιδιαίτερη προσοχή σε μορέλα, φουρκέτες κτλ)

 

2. Επένδυση του τοιχείου με αυγουλιέρα (για προστασία της μόνωσης κατά το μπάζωμα, στράγγιση κτλ)

 

3. Δίκτυο αποστράγγισης περιμετρικά (αν χρειάζεται)

 

Από κει και πέρα, ανά περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

1. SikaSeal 200 Migrating ή Sikalastic 450

 

2. Sika BituSeal T-240

 

3. Δίκτυο αποστράγγισης περιμετρικά με καναλια εξαερισμου

Link to comment
Share on other sites

3. Δίκτυο αποστράγγισης περιμετρικά με καναλια εξαερισμου

 

Δίκτυο αποστράγγισης βάζεις πάντα;

 

Κανάλια εξαερισμού...τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.