Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατοχος πτυχίου από ΑΕΙ και ΑΤΕΙ


sleazy

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Είμαι κάτοχος πτυχίου μηχανολογίας ΑΤΕΙ εδώ και μια πενταετία και περιμένω επίσης την αναγνώριση του πτυχίου μου από την Αγγλία (2 ετοι Bachelor in Mechanical Engineering, 1 ετος Master in Mechanical Enginnering). Οι ερωτήσεις που θα ήθελα να κάνω είναι οι εξής:

1. Το πτυχίο απο ΑΤΕΙ μπορώ να το κάνω Α ταξη απλά με την ολοκλήρωση της πενταετίας η πρέπει να κάνω κάτι ακόμα (προυπηρεσία κ.α). Αν δεν το κάνω Α ταξη μπορώ να το κάνω απευθείας Β κερδιζοντας χρόνο όπως γίνεται αν έχεις τελειώσει πολυτεχνείο; τι χρειάζεται και στις δυο περιπτώσεις για να το κάνω Β;Δεν έχω γραφτεί πουθενά από τότε που τελείωσα το ΤΕΙ. Πρέπει να κάνω κάτι συγκεκριμένω για να μετράει η προυπηρεσία;

2. Πόσες χιλιάδες ευρο και πόσα έτοι θέλω για Α ,Β , Γ ,Δ

3. Μπορώ να χρησιμοποιήσω το πτυχίο ΑΕΙ οταν αναγνωριστεί, σε μια τεχνικη εταιρεία ΑΕ και το πτυχιο ΑΤΕΙ για δική μου χρήση η το ένα πτυχίο αναιρεί το άλλο;

4. Μπορώ να νοικιάσω και τα 2 πτυχια σε μια ΑΕ;

5. Μετά την αναγνώριση μπορώ να μεταφέρω την προυπηρεσία απο ΑΤΕΙ σε ΑΕΙ;

 

 

Αυτη τη στιγμή εργάζομαι σε μια τεχνικη εταιρεία ΑΕ. Η εταιρεία νοικιάζει 5 πτυχία και θέλει να νοικιάσει το δικό μου η τα δικά μου για να αντικαταστησει 2 για κάποιο λόγο κυρίως οικονομικό. Τι μου προτείνεται γενικά; Τι πρέπει να κάνω για να μην χάνω την προυπηρεσία μου αλλά και να έχει κέρδος η εταιρεία που εργάζομαι εκμεταλεύοντας και τα 2 μου πτυχία;

Εχω ένα πτυχιο και ακόμα ένα που θα έρθει μετά την αναγνώριση και είναι κριμα να περνάνε τα χρόνια χωρίς να αναβαθμίζω κάποιο η και τα δύο. Επίσης έδώ και 3 χρόνια μπορώ να πάρω πάνω μου όσο προυπηρεσία θέλω και δεν ξέρω αν θα συνεχιστεί αυτό και στο μέλλον.

Θα εκτιμήσω πολύ τις όποιες συμβουλες με δώσετε αλλά θα ήθελα να μου πείτε και που θα μπορούσα να πάρω αυτες τις απαντήσεις επίσημα (ΥΠΕΧΩΔΕ , ΤΕΕ, κ.τ.λ)

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι μπορείς να βγάλεις 2 ΜΕΚ επειδή έχεις 2 πτυχία. Λόγω του ότι είναι στο ίδιο αντικείμενο και ας είναι από διαφορετική βαθμίδα.

 

Όταν λέμε νοικιάζω το "πτυχίο" μου, δεν εννοούμε ότι "νοικιάζω" το δίπλωμα μου ή το πτυχίο μου πήρα από το Πολυτεχνείο ή ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

 

Αλλά νοικιάζω το ΜΕΚ μου. Δηλαδή το "έντυπο" (δεν ξέρω πως ακριβώς να το πω) που βεβαιώνει ότι είμαι εγγεγραμμένος στο ΜΕΚ και μπορώ να κατασκευάσω δημόσια έργα. (μια φορά γράφομαι για κάθε κατηγορία έργων (στις οποίες έχω δικαίωμα εγγραφής) - δηλ. δεν μπορώ να γραφτώ δύο φορές στην Α' βαθμίδα των π.χ Ηλεκτρομηχανολογικών Έργων)

Link to comment
Share on other sites

1&2. Μόνο Α τάξη μετά από εμπειρία. Τον απαραίτητο προϋπολογισμό δεν τον θυμάμαι.

3&4 Απάντησε παραπάνω ο engineer_thess

5 Όχι την προϋπηρεσία (μιλάμε για δημόσιο σε αυτήν την περίπτωση). Την εμπειρία από έργα ναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα ρωτήσω το εξής αν έχεις πτυχίο και από ΤΕΙ και από πολυτεχνείο μπορείς να βγάλεις ΜΕΚ και μελετητικό;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά όχι, γιατί οι δύο αυτές ιδιότητες (κατασκευαστή δημοσίων έργων και μελετητή δημοσίων έργων) είναι ασυμβίβαστες.

 

(Υποθέτω ότι όταν γράφεσαι στο αντίστοιχο μητρώο θα υπογράφεις και υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είσαι εγγεγραμμένος στο άλλο.)

Link to comment
Share on other sites

(Υποθέτω ότι όταν γράφεσαι στο αντίστοιχο μητρώο θα υπογράφεις και υπεύθυνη δήλωση ότι δεν είσαι εγγεγραμμένος στο άλλο.)

 

Έτσι ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Στα Η/Μ δεν έχει νόημα. Αμφότερα τα πτυχία έχουν τα ίδια δικαιώματα στο ΜΕΚ. Η μόνη διαφορά έγκειται στο ΜΕΛ όπου με πτυχίο ΑΤΕΙ δεν είναι δυνατή η εγγραφή στα μητρώα (ακόμα περιμένουμε αυτό το ρημάδι το ΠΔ)*. Διαφορά υπάρχει στα πτυχία των Δομικών Έργων/Έργων Υποδομής όπου ο ΠΜ έχει όλες τις κατηγορίες (Οικοδομικά, Λιμενικά κοκ) ενώ το κάθε πτυχίο κάποιες από αυτές τις κατηγορίες. Τότε θα άξιζε να χρησιμοποιήσει το πτυχίο ΠΜ γιατί θα εγγράφονταν σε περισσότερες κατηγορίες.

 

*Βέβαια ισχύει ότι μπορεί να είναι κανείς είτε μόνο μελετητής είτε μόνο κατασκευαστής, ποτέ και τα 2 ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Το μόνο που δεν έιναι κατανοητο είναι αν μπορώ να κάνω το πτυχίο που έχω απο το ΑΤΕΙ Α τάξη μόνο με την ολοκλήρωση μιας πενταετίας από την στιγμή που έχω το πτυχίο στα χέρια μου. Για Β τάξη νομίζω χρειάζεται εμπειρία όχι για Α τάξη. Επίσης αν μπορώ να το κάνω απευθείας Β τάξης όπως γίνεται σε περιπτώση που κάποιος έχει πτυχίο απο ΑΕΙ.

Που πρέπει να ρωτήσω επίσημα αυτές τις απορίες και να ξεκινήσω την διαδικασία για να πάρω την Α τάξη;

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να έχεις 2 πτυχία. Μόνο ένα (ή εργοληπτικό ή μελετητικό) και μόνο σε 2 κατηγορίες μελετών για τα μελετητικά (ανεξαρτήτως του πόσα πτυχία ή διπλώματα μπορεί να κατέχεις). Με τα εργοληπτικά δε γνωρίζω τι γίνεται με τις κατηγορίες.

Δεν εγγράφονται απόφοιτοι ΤΕΙ στο μητρώο μελετητών παρά μόνο ίσως υπό ειδικές προϋποθέσεις όπως γράφτηκε ήδη.

Πληροφορίες μπορείς να βρεις εδώ: http://www.ypex-mele.gr/eC_Category.asp?id=42&lg=GR

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.