Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια χώρου στάθμευσης αυτοκινήτων-μοτοσυκλετών


Recommended Posts

Καλησπέρα θα ήθελα την βοήθεια σας...Διάβασα βέβαια κάποια θέματα αλλά δεν πολύ έβγαλα άκρη.Θέλω να νοικιάσω ενα κατάστημα για να το κάνω πάρκινγκ αυτοκινήτου(κατάστημα μικρό που χωράει ακριβώς ένα αυτοκίνητο) τι ακριβώς χρειάζεται να κάνω γνωρίζει κανένας?Πρέπει να ρωτήσω πολεοδομία?Να βγάλω άδεια για να είμαι νόμιμη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν 750 τ.μ. για αυτοκίνητα. Σύμφωνα με το άρθρο 2 του Π.Δ. 455/76 οι σταθμοί χαρακτηρίζονται μικρού μεγέθους αν έχουν ωφέλιμη επιφάνεια ως 300 τ.μ., μεσαίου μεγέθους από 300-750 τ.μ. και μεγάλου μεγέθους από 750 τ.μ. και πάνω. Μπορείς να αδειοδοτηθείς για σταθμό οποιουδήποτε από τα τρία παραπάνω μεγέθη. Το κύριο πρόβλημα, λόγω του οποίου δεν έχουν άδεια πολλοί σταθμοί, είναι τα ελάχιστα απαιτούμενα πλάτη εισόδου-εξόδου και της ράμπας επικοινωνίας των ορόφων, τα οποία δεν τα καλύπτουν πολλοί σταθμοί. Αναφέρονται όλα στο Π.Δ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να υπάρχουν 750 τ.μ. για αυτοκίνητα. Σύμφωνα με το άρθρο 2 του Π.Δ. 455/76 οι σταθμοί χαρακτηρίζονται μικρού μεγέθους αν έχουν ωφέλιμη επιφάνεια ως 300 τ.μ., μεσαίου μεγέθους από 300-750 τ.μ. και μεγάλου μεγέθους από 750 τ.μ. και πάνω. Μπορείς να αδειοδοτηθείς για σταθμό οποιουδήποτε από τα τρία παραπάνω μεγέθη. Το κύριο πρόβλημα, λόγω του οποίου δεν έχουν άδεια πολλοί σταθμοί, είναι τα ελάχιστα απαιτούμενα πλάτη εισόδου-εξόδου και της ράμπας επικοινωνίας των ορόφων, τα οποία δεν τα καλύπτουν πολλοί σταθμοί. Αναφέρονται όλα στο Π.Δ.

Ευχαριστώ πολύ για τισ πληροφορίες...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα σας.θελω και εγω να ρωτησω κατι σχετικα με λειτουργια παρκινκ.

Εχω ενα ημιυπογειο γωνιακο 240τμ.Τελευταια το ειχα νοικιασει σε βιοτεχνια.Σκεφτομαι να το δουλεψω σαν παρκιννκ, μοτο και ιχ.Μπορειτε να μου πειτε τι χρειαζεται η εστω απο που μπορω να αρχισω?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι

Θα ήθελα να ρωτήσω πιο είναι το ΦΕΚ για τον σχεδιασμό υπαίθριου χώρου στάθμευσης (μικρού μεγέθους) εντός οικισμού.

Προσπαθώ να βρω τον τρόπο σχεδιασμού του πχ. Χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης, απαιτούμενες Η/Μ εγκαταστάσεις

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι το Π.Δ. 455/76, άρθρα 27, 28,29. Όσον αφορά Η/Μ εγκαταστάσεις, θα χρειαστείς μόνο ηλεκτρική εγκατάσταση φωτισμού με σχέδια και προϋπολογισμό, εφόσον ο σταθμός λειτουργεί και μετά τις 18:00, δηλαδή και τις βραδυνές ώρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.