Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια χώρου στάθμευσης αυτοκινήτων-μοτοσυκλετών


Recommended Posts

  • 2 months later...

Φίλοι,

 

Σήμερα σας έχω δύο θεματάκια special:

 

1. Ποιοι είναι οι κανονισμοί που διέπουν την έκδοση άδειας λειτουργίας Parking (όχι Αθήνα, σε νησί και συγκεκριμένα την Κρήτη).

 

2. --> το τμήμα αυτό της δημοσίευσης είναι άσχετο με το θέμα και μεταφέρεται εδώ: http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=60289#post60289

 

Σας ευχαριστώ και ελπίζω να μην ήμουν κουραστικός...!

 

 

Perifanos

 

Παρακαλώ να μην θέτετε δύο διαφορετικά θέματα στην ίδια δημοσίευση γιατί είναι δύσκολη η ταξινόμησή τους. Επίσης να χρησιμοποιείται την Αναζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

1. ΠΔ-455/76 (ΦΕΚ-169/5-7-76)

"Περί όρων και προϋποθέσεων ιδρύσεως και λειτουργίας σταθμών

αυτοκινήτων και εγκαταστάσεως εντός αυτών

Πλυντηρίων - Λιπαντηρίων αυτοκινήτων, αντλιών παροχής

καυσίμων ως και προϋποθέσεων χορηγήσεως των προς τούτο

απαιτουμένων αδειών".

 

2. --> το τμήμα αυτό της δημοσίευσης είναι άσχετο με το θέμα και μεταφέρεται εδώ: http://www.michanikos.gr/showthread.php?p=60289#post60289

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα. Ήθελα τα φώτα σας για να επιβεβαιώσω τις σκέψεις μου. Μου ζήτησε κάποιος να του βγάλω άδεια χώρου στάθμευσης μοτό σε υπόγειο πολυκατοικίας, χαρακτηρισμένο σαν αποθήκη - βοηθητικός χώρος. Μάλιστα, μου είπε ότι ρώτησε "κάποιον" και του είπε ότι αν δεν το απαγορεύει η σύσταση της πολυκατοικίας μπορεί να βγάλει. Κάτι όμως δε μου κολλάει! Έχω, λοιπόν, τους εξής ενδοιασμούς :

1) Απαιτείται αλλαγή χρήσης;

2) Μπορεί να εκδοθεί άδεια σε υπόγειο;

3) Αν ναι, που αμφιβάλω, τί διακιολογητικά χρειάζομαι;

Παρεπιπτόντως, ο χώρος είναι 200m2 και μέχρι τώρα το νοίκιαζε σαν αποθήκη υλικών ανελκυστήρων.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το βασικοτερο που πρεπει να κανεις (απο τη στιγμη που θεωρητικα δεν το απαγορευει ο κανονισμος της πολυκατοικιας) ειναι να βρεις τη νομοθεσια που αφορα την συγκεκριμενη δραστηριοτητα.. Αν δεν υπαρχει καποιος που να γνωριζει κατι εδω, τοτε πας στο μεταφορων και ζητας να σου πουν τι και πως..

 

Λογικα παντως (χωρις να το ξερω) θα απαιτειται αλλαγη χρησης.. Πιστευω οτι στο μεταφορων θα σου ζητησουν ακριβες αντιγραφο κατοψης απο τον φακελο της αδειας..

Αρα δεν μπορει ο χωρος να φαινεται σαν αποθηκη ή οτιδηποτε αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Για χώρους στάθμευσης υπάρχει συγκεκριμένη νομοθεσία

 

το σίγουρο όπως σε όλες τις δραστηριότητες είναι ότι θα πρέπει ο χώρος να είναι χώρος κύριας χρήσης ( και το λέω γιατί είναι υπόγειο )

επίσης χρήση γης

περιβάλλον, πυρασφάλεια και τέλος η νομοθεσία

 

ΠΡΟΕΔΡΙΚΟΝ ΔΙΑΤΑΓΜΑ: 455/76

Περί όρων και προϋποθέσεων ιδρύσεως και λειτουργίας σταθμών αυτοκινήτων και εγκαταστάσεως εντός αυτών πλυντηρίων - λιπαντηρίων αυτοκινήτων, αντλιών παροχής καυσίμων ως και προϋποθέσεων χορηγήσεως των προς τούτο απαιτουμένων αδειών.

(ΦΕΚ 169/Α/5-7-76)

 

Αυτό είναι το ευαγγέλιο για τους σταθμούς

για τα αυτοκίνητα το σίγουρο είναι ότι χρειάζεται 750 μ2 στεγαμένο χώρο στάθμευσης

επειδη είπες για μότο δε ξέρω αν υπάρχει κάποια εγκύκλιος που δίνει διευκρινήσεις

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε τύχει ακριβώς ίδια περίπτωση, και από την περιγραφή πιθανόν να μιλάμε για το ίδιο άτομο. Δεν πήρα την δουλειά μάλλον λόγω τιμής.

 

Αν πρόκειται για παλιά πολυκατοικία πιθανόν να μην υπάρχουν τα σχέδια της άδειας, οπότε και θα πρέπει μεταξύ των άλλων να γίνει αποτύπωση.

Η ελάχιστη αμοιβή για την διαδικασία της αλλαγής χρήσης είναι αρκετές χιλιάδες ευρώ, τα περισσότερα από τα οποία πηγαίνουν στον μηχανικό που θα κάνει την αποτύπωση.

 

Βγάλε με ένα πρόγραμμα τα φορολογικά μόνο και μόνο για την αποτύπωση και τα Η/Μ και θα εκπλαγείς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.