Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Σοφίτα - πατάρι και οικοδομική άδεια


gioneg

Recommended Posts

jeann έχεις δίκιο, διάβασα βιαστικά το post σου, ενώ λίγο νωρίτερα είχα απαντήσει με την ίδια λογική που απάντησες και εσύ.

 

σου ζητώ συγνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ήθελα να σας ρωτήσω και εγώ για την σοφήτα.

Το 2006 αγόρασα μια μεζονέτα στον Γερακα η οποία αποτελείται

1) από υπογειο - αποθήκη 35 τμ

2) ισογειο

3)1ος όροφος

4) Σοφήτα 45 τμ. που δεν φένεται στα σχέδια.

Θέλω να τακτοποιήσω με τον νέο νόμο τα 35τμ αποθήκης που άλλαξαν χρήση, καθώς εαν ήταν δυνατόν και τα 45 τμ της Σοφήτας. Θεωρώ όμως οτι έχει γίνει υπέρβαση της οικοδομικής άδειας στο ύψος της σοφίτας. Συγκεκριμένα η οικοδομική άδεια αναφέρει 7.5μετρα υψος +2 στεγη, και εγώ μετρώντας εσωτερικά βρήσκω οτι η στέγη είναι ψηλότερη 1 μέτρο.

α) Τί γίνετε σε αυτή την περίπτωση και τι επιλογές έχω;

β) Τι προστιμο εκτιμάτε ότι θα πληρώνω για την σοφήτα για να τη διατηρίσω; (Την παρέλαβα από τον εργολάβο)

γ) Με την τακτοποίηση του υπογείο, θα κυνδινεύω να με ελέγξουν και για την σοφήτα;

δ) Υπάρχει τρόπος να νομιμοποιηθεί η σοφήτα με αναθεώρηση της άδειας;

Δυστιχός ήταν μεγάλο λάθος που δεν είχα τα χρήματα να βάλω επιβλέποντα μηχανικό.

Το σπίτι το παρέλαβα το 2006 (υπογραφοντας χαρτή παραλαβής, και όταν ανακάλυψα την διαφορά στο ύψος (με δική μου μέτρηση -μη μηχανικού) απείλησα τον κατασκευαστή ο οποίος με απείλησε ότι θα μου στείλει την πολεοδομία! Επείδη είμαι απελπισμένος θα ήθελα την γνώμη σας

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ακούστε κάτι .

Επειδή εδώ απευθύνεστε σε έμπειρους επαγγελματίες θα πρέπει να μην υποτιμάτε την νοημοσύνη τους .

 

Την μεζονέττα την αγοράσατε ακριβώς επειδή είχε την παράνομη στέγη την οποία έτσι την αγοράσατε σε μικρότερη τιμή από ότι θα είχε αν ήταν νόμιμη .

 

Το να δίνατε μερικές εκατοντάδες ευρώ γιά τεχνικό έλεγχο σε ένα μηχανικό όταν αγοράσατε το σπίτι σας , δηλαδή 2-3 % του ποσού της αγοράς , θα σας είχε γλυτώσει απο κάποια τέτοια θέματα .

Δεν το κάνατε όχι γιά οικονομικούς λόγους , αλλά καθαρά από επιλογή όπως και αρκετές χιλιάδες άλλοι αγοραστές .

 

Το τι θα γίνει τώρα γιά την παρανομία την οποία εν γνώσει σας αγοράσατε σε τιμή παρανόμου και ωφελείσθε κατοικώντας την 4 χρόνια τώρα , θα σας το πεί ένας μηχανικός της επιλογής σας τον οποίον θα πρέπει να επισκεφτείτε .

Link to comment
Share on other sites

BAS +1908

 

έλεος με την Αν. Αττική και τις μεζονέτες που αγοράζουν οι "ανυποψίαστοι έλληνες πολίτες".:D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου BAS. Δεν λέω ότι δεν έχω ευθύνη, και επίσης δεν έχω πρόθεση να υποτιμήσω κανένα γιαυτό και ζητώ την συμβουλή σας.

 

Το λάθος μου ήταν οτι πήγα σε γνωστό μου μηχανικό ο οποίος ενω το είδε το σπίτι και έλεγχε τα στατικά του σπιτιού δεν έλεγξε την αδεια και πως αυτή εφαρμόστηκε. Ετσι δεν είχα σωστή ενημέρωση. Και φυσικά είχα το οκ του για την αγορά.

 

Το σπίτι το αγόρασα γιατι είδα και την σοφήτα μου μου άρεσε ήξερα ότι είναι παράνομη, αλλά δεν ήξερα ότι είχε υπερβεί το ύψος κατα ενάμιση μέτρο.

 

Επίσης όπως γνωρίζετε τα τετραγωνικά αυτά πληρώθηκαν κανονικότατα στον κατασκευαστή. Παρόλα αυτα δεν έχουν φορολογηθεί.

 

Φυσικά και θα απευθυνθώ σε μηχανικό αλλά φοβάμαι μηπως την ξαναπατήσω διότι δεν έχω την εμπειρία γιαυτο ζητώ τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

.......

Φυσικά και θα απευθυνθώ σε μηχανικό αλλά φοβάμαι μηπως την ξαναπατήσω διότι δεν έχω την εμπειρία γιαυτο ζητώ τις συμβουλές σας.

Είτε μέσα είτε έξω από το παρόν site ψάξεις, τους ίδιους μηχανικούς θα βρεις!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Eliaspan, όταν καλείτε έναν μηχανικό να ελέγξει το προς αγορά ακίνητο οφείλετε να ζητήσετε γραπτώς την έκθεσή ελέγχου που θα κάνει. Και ο μηχανικός επίσης (κατά την άποψή μου μόνο) οφείλει να σας δώσει γραπτώς μια έκθεση στην οποία θα γράφει αναλυτικά τι διαπίστωσε κατά τον έλεγχό του. Έτσι, θα είμαστε όλοι καλυμένοι. Προφορικά, δυστυχώς, δεν ισχύει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Eliaspan, όταν καλείτε έναν μηχανικό να ελέγξει το προς αγορά ακίνητο οφείλετε να ζητήσετε γραπτώς την έκθεσή ελέγχου που θα κάνει. Και ο μηχανικός επίσης (κατά την άποψή μου μόνο) οφείλει να σας δώσει γραπτώς μια έκθεση στην οποία θα γράφει αναλυτικά τι διαπίστωσε κατά τον έλεγχό του. Έτσι, θα είμαστε όλοι καλυμένοι. Προφορικά, δυστυχώς, δεν ισχύει τίποτα!

 

 

Εχετε δίκιο, απλός ο άνθρωπος προσφέρθηκε από μόνος του να το ελέγξει, χωρίς να ζητήσει χρήματα έτσι δεν μπορούσε να δώσει γραπτή έκθεση. Το κτίσμα όταν αγοράστηκε είχε ήδη διαμορφωθεί μαζί με τήν σκεπή. Το πάθημα μάθημα.

Μια ερώτηση μόνο, εάν η άδεια (2003) γράφει 7,50 μετρα το κτίσμα + 2 η σκεπή και το τοπογραφικο γράφει 8,60 μετρα το κτίσμα + 2μ η σκεπή (εδώ είμαι μέσα στο ύψος) τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Αλλαγή στο συντελεστή δόμισης;

Link to comment
Share on other sites

...εάν η άδεια (2003) γράφει 7,50 μετρα το κτίσμα + 2 η σκεπή και το τοπογραφικο γράφει 8,60 μετρα το κτίσμα + 2μ η σκεπή (εδώ είμαι μέσα στο ύψος) τι μπορεί να σημαίνει αυτό; Αλλαγή στο συντελεστή δόμισης;

 

Το "8,60" αναφέρεται και στα σχέδια των τομών? Οι στάθμες των ορόφων στα σχέδια κατόψεων αθροίζουν "8,60"? Τί παίζει με τον περιβάλλοντα χώρο - μήπως στο τοπογραφικό είναι "1,10"?

 

Δεν ξέρω πουθενά να υπάρχει δυνατότητα νόμιμης υπέρβασης ύψους (Η). Αν τώρα προκύψει ότι έγινε λάθος στην Οικοδομική Άδεια από αμέλεια του υπαλλήλου που έλεγξε/θεώρησε τα σχέδια το μόνο μου μένει είναι να κινηθείτε δικαστικά κατά του υπαλλήλου (όχι της Πολεοδομίας ή του Δημοσίου).

 

υγ. το εδώ "είμαι μέσα στο ύψος" της παρένθεσης δεν το πολυκατάλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.