Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί αυθαιρέτων και ΓΟΚ: Σοφίτα - πατάρι και οικοδομική άδεια


gioneg

Recommended Posts

...το τοπογραικό αναγράφει τους όρους δόμησης...

 

Απλά είμαι από αυτούς που υποστηρίζουν ότι στο τοπογραφικό πρέπει και να σχεδιάζεται το προτεινόμενο κτήριο (εν είδει περιγράμματος) και να φαίνονται βασικά μεγέθη (διαστάσεις, υψόμετρα).

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει να κανει το ένα με το άλλο

υποχρεωτικά γράφουμε τους όρους δόμησης

 

τώρα για τα υψόμετρα, μπαίνουν αυτά των κορυφών του οικοπέδου

στάθμες ορόφων ή δώματος δεν έχω δει

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι μου κατασκευής 2000 έχει σοφίτα 50 τ.μέτρα που έγινε με υπέρβαση ύψους στην προβλεπόμενη κεραμοσκεπή. Προφανώς δεν μπορώ να το τακτοποιήσω. Υπάρχει κίνδυνος να γίνει έλεγχος λόγω τακτοποίησης του υπογείου και να κληθώ να πληρώσω πρόστιμο συντήρησης για τη σοφίτα? Πόσο είναι το πρόστιμο αυτό σε σύγκριση με κατεδάφιση σοφίτας και χτίσιμο πάλι κεραμοσκεπής? Είναι εύκολο το δεύτερο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα επειδη ειμαι καπως ασχετος με το θεμα αδειων θα μπορουσατε να με βοηθησετε;θελω να φτιαξω μια σοφιτα 15τετ μετρα και θα ηθελα να μαθω,ποσο θα μου κοστισει;

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς θα πρέπει να διερυνήσεις αν επιτρέπεται, στη συνέχεια αν μπορεί να γίνει πχ για στατικούς λόγους

 

η άδεια θα αφορά προσθήκη και εσωτερικές διαρρυθμίσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Το σπίτι μου κατασκευής 2000 έχει σοφίτα 50 τ.μέτρα που έγινε με υπέρβαση ύψους στην προβλεπόμενη κεραμοσκεπή. Προφανώς δεν μπορώ να το τακτοποιήσω. Υπάρχει κίνδυνος να γίνει έλεγχος λόγω τακτοποίησης του υπογείου και να κληθώ να πληρώσω πρόστιμο συντήρησης για τη σοφίτα? Πόσο είναι το πρόστιμο αυτό σε σύγκριση με κατεδάφιση σοφίτας και χτίσιμο πάλι κεραμοσκεπής? Είναι εύκολο το δεύτερο?

 

αυτό είναι που βασανίζει και εμένα.Καμία ιδέα κανείς?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πιστεύω ότι σοφίτες μπορούν να τακτοποιηθούν και καθ' υπέρβαση του εγκεκριμένου ύψους, (Σε περιπτώσεις πάνω από 2,00 μέτρα ύψος στέγης) αλλά με την προϋπόθεση ότι ο ιδιοκτήτης πρέπει να είναι ενήμερος ότι παρανομεί και να αναλάβει το ρίσκο στην περίπτωση που ο φάκελος του θα είναι μέσα στο 10% των φακέλων που θα ελεγθεί.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Εγώ δεν συμφωνώ με την Kyrias, πιστευω fru ότι έχεις κάποιες αυξημένες πιθανότητες να ελεγχθείς και καλύτερα να ταχτοποιήσεις την σοφίτα, ειδικά αν η υπέρβαση του ύψους είναι μικρή, παρά να την αφήσεις έτσι

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι σοφίτες μπορούν να τακτοποιηθούν και καθ' υπέρβαση του εγκεκριμένου ύψους, (Σε περιπτώσεις πάνω από 2,00 μέτρα ύψος στέγης) αλλά με την προϋπόθεση ότι ο ιδιοκτήτης πρέπει να είναι ενήμερος ότι παρανομεί και να αναλάβει το ρίσκο στην περίπτωση που ο φάκελος του θα είναι μέσα στο 10% των φακέλων που θα ελεγθεί.

 

Που το στηρίζεις οτι μπορουν να τακτοποιηθουν οι σοφιτες με μεγαλυτερο υψος απο το νομιμο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.