Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωπικές αποδείξεις για το αφορολόγητο


Recommended Posts

Σωτήρη, το ξέρω ότι δε σχετίζονται στα χαρτιά, αλλά αν εγώ φέτος δηλώσω 25000 καθαρό, τεκμήρια διάφορα 7000 και 15000 αποδείξεις, του χρόνου 12000 καθαρό και 6000 τεκμήρια, και πάρω αυτοκίνητο 9000, όταν θα έρθει η ώρα να επικαλεστώ ανάλωση κεφαλαίου από την προηγούμενη χρονιά για να εξηγήσω μια αγορά αυτοκινήτου που δε θα μπορώ να την καλύψω, δεν υπάρχει περίπτωση να το συσχετίσουν? αφού αναγράφεται στο Ε1 προσωπικά εγώ δε θα το θεωρούσα καθόλου απίθανο. Δηλαδή θα μου πουν ότι προς ανάλωση έχω «25000-7000» ή «25000-7000, αλλά για να δούμε πώς μας έδειξες και 15000 δαπάνες»?

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναρωτήσω: Μήπως υπάρχει κάτι νεότερο (εάν μπορούν δηλαδή να συμπεριληφθούν ή όχι) για τις αποδείξεις πετρελαίου θέρμανσης για την κεντρική θέρμανση του σπιτιού, ή και για το φυσικό αέριο;

Link to comment
Share on other sites

Σωτήρη, το ξέρω ότι δε σχετίζονται στα χαρτιά, αλλά αν εγώ φέτος δηλώσω 25000 καθαρό, τεκμήρια διάφορα 7000 και 15000 αποδείξεις, του χρόνου 12000 καθαρό και 6000 τεκμήρια, και πάρω αυτοκίνητο 9000, όταν θα έρθει η ώρα να επικαλεστώ ανάλωση κεφαλαίου από την προηγούμενη χρονιά για να εξηγήσω μια αγορά αυτοκινήτου που δε θα μπορώ να την καλύψω, δεν υπάρχει περίπτωση να το συσχετίσουν? αφού αναγράφεται στο Ε1 προσωπικά εγώ δε θα το θεωρούσα καθόλου απίθανο. Δηλαδή θα μου πουν ότι προς ανάλωση έχω «25000-7000» ή «25000-7000, αλλά για να δούμε πώς μας έδειξες και 15000 δαπάνες»?

 

Aσχετα με το τι εσύ θεωρείς πιθανό ή απίθανο, οι υπόψιν δαπάνες δεν μειώνουν το διαθέσιμο εισόδημα που προορίζεται για κάλυψη τεκμηρίων (αγορά ΙΧ ) γιατί αυτί προβλέπεται από το νόμο (ν 2238/94, άρθρο 19).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ερωτηση αν καποιος γνωριζει: οι αποδειξεις απο αεροπορικα εισητηρια με προορισμο εξωτερικο (αφμ, εδρα κτλ του ελληνικου γραφειου της αεροπορικης εταιρειας ωστοσο, δηλαδη εννοω εχουν εκδοθει ελλαδα) μετρανε για χτισιμο αφορολογητου? επισης αποδειξεις απο ξενοδοχεια εσωτερικου μετρανε για τον ιδιο σκοπο?

Link to comment
Share on other sites

υπέβαλλα τη δήλωση μου, και έχω να πάρω επιστροφή φόρου άνω των 1500 ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι υποχρεωτικά - όπως παλιά θα πρέπει να προσκομίσω στη ΔΟΥ όλα τα δικαιολογητικά επιτόπου; Μαζί και τις αποδείξεις λιανικής; Τις έχω σε μια σακούλα χύμα, είναι αποδεκτό αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Το είδα σήμερα το πρωί. Σε ΔΟΥ στο τμήμα εισοδήματος είχαν 15 χαρτοκιβώτια γεμάτα με φακέλους που περιείχαν τις αποδείξεις , ενώ ένα υπάλληλος ετοίμαζε και άλλα κουτιά , προκειμένου να τα γεμίσουν και αυτά με τη σειρά τους.

Link to comment
Share on other sites

Οι δαπάνες εισιτηρίων κάθε είδους μεταφορικών μέσων είναι εκτός. Οι δαπάνες ξενοδοχείων υπολογίζονται.

 

ευχαριστω Σωτήρη για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.