Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσωπικές αποδείξεις για το αφορολόγητο


Recommended Posts

Αν λέω έχω ένα φίλο που έχει ένα μαγαζί και δεν τον πειράζει να κόβει αποδείξεις ή έχει πελάτες που δεν τις παίρνουν τις αποδείξεις και τις μαζέψει και μου τις δώσει υπάρχει πρόβλημα? Θέλω να πω αν πειράζει στις αποδείξεις που μαζεύει κάποιος αν είναι φανερό ότι δεν είναι όλες δικές του? Πχ να έχεις 30 αποδείξεις από μία καφετέρια σε μία μέρα.

Link to comment
Share on other sites

εισαι κουβαρντας και κερνας ολο το κοσμο.. μετα μαζευεις τις αποδειξεις απο τα τραπέζια ή τις ζητάς απο το κατάστημα... γιατι εισαι και ευσυνείδητος πολίτης... :mrgreen:

 

Εχω την γνωμη οτι δε θα τις ελέγξει και κανενας.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπορείς να τις περνάς ως έξοδο στα βιβλία, όπως μου είπε ο λογιστης (τα διόδια).

Αν δεν θες ή δεν πρόλαβες μπορούν να μετρήσουν ως απόδειξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ερωτημα περί αποδείξεων, αν και σε κάποιους ίσως φανεί χαζό :

Μηχανικός δείχνει ακαθάριστο 24000 και συνολικά έξοδα 7000, οπότε καθαρό εισόδημα 17000.

επίσης στο Ε1 (και όχι στο Ε3) δηλώνονται οι ασφλαιστικές εισφορές προς ΤΣΜΕΔΕ 3000.

Οι αποδείξεις που απαιτούνται υπολογίζονται στα 17000 (καθαρό εισόδημα) ή στο τελικό που μένει αφαιρώντας και το ΤΣΜΕΔΕ, δηλαδή 17000-3000=14000?

 

Στο γραφείο πληροφόρησης ΔΟΥ της Θεσνικης υπάλληλος απάντησε στα 17000, αλλά εμένα μου φαίνεται λίγο περίεργο. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει κάτι πιο στάνταρ?

Link to comment
Share on other sites

Επί του φορολογητέου, στην συγκεκριμενη περίπτωση τις 14.000

 

ΑΚΥΡΟ, ΔΙΟΡΘΩΣΗ: ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΑΘΑΡΟΥ ΔΗΛΟΥΜΕΝΟΥ, ΔΛΔ 17000

Link to comment
Share on other sites

Επειδη θα το χασω στο τελος. Μου ζηταει η λογιστρια για εσοδα 21500, αποδειξεις 15000 ευρω ειναι πιθανο ή να αλλαξω λογιστρια ??!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.