Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: Θερμομονωτικά τούβλα


Sweet Imperial

Recommended Posts

@astranalysis

 

Πρωτα απο ολα ειχα την εντυπωση οτι η δημιουργια αυτου του φορουμ ειναι για εμας τα ''προβατα '' να

κατανοησουμε & να μαθουμε πως μπορουμε να εχουμε ενα καλυτερο σπιτι για εμας και τα παιδια μας .

 

Δεν ρωτησα να μου λυσεις το προβλημα ρωτησα αν ειναι φυσιολογικο αυτο στη φωτογραφια .

 

Εαν δεν θελατε Κυριε astranalysis, θα μπορούσατε

1. να μην απαντησετε 2. να μου στειλετε προσωπικο μυνημα οτι κατι εχω κανει λαθος ..(σαν παλιο μελος

) οτι ..εγω η ξανθια και οτι δεν τηρω τους κανονισμους του φορουμ ή εχω κανει λαθος καπου .

 

Θα ηθελα να σας ενημερωσω , οτι τα φορουμ δημιουργηθηκαν για να μεταδιδονται αποψεις -βοηθεια και

οχι καποιοι οταν ρωτανε , οι αλλοι να μπαινουν με άκομψη συμπεριφορά -επειδη ενα μελος θελει να μαθει.

 

Απο ποτε σας δωθηκε το δικαιωμα να απαγορευεται καποιον που θελει να μαθει στο πως δεν θα ερθει σε

κακες εκπληξεις μεσα στο σπιτι του ?

 

Ειμαι στην ενοτητα ΘΕΜΑΤΑ ΙΔΙΩΤΩΝ και εχω καθε δικαιωμα να ρωτησω. Το αν θα απαντηθει αυτο ειναι δικο σας θεμα.

 

Εαν ενα ποστ δεν τηρει τους κανονισμους ο διαχειριστης -συντονιστης το διαγραφει.

 

-----------------------------------------------------------------

 

@pk10gr

 

Σε ευχαριστω πολυ ηδη αυριο εχω συναντηση με δικο μου πολιτικο μηχανικο . Να εισαι παντα καλα .

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αυτό το παραλήρημα θα μπορούσα εύκολα να σε ειρωνευτώ ή να σε γελοιοποιήσω ή να απαντήσω προσβλητικά.

Ωστόσο κανένα από αυτά δεν έχει νόημα από την στιγμή που δεν είσαι σε θέση να αντιληφθείς ότι τα προηγούμενά μου post έχουν αποκλειστικό σκοπό να σε βοηθήσουν-προφυλάξουν από κακοτοπιές.

 

Υ.Γ. Η παραπάνω εξέλιξη αυτού του θέματος αποτελεί τρανό παράδειγμα-μάθημα προς όλους τους συναδέλφους για το πόσο προσεκτικοί πρέπει να είναι στον τρόπο με τον οποίο θα δώσουν-δίνουν τις συμβουλευτικές τους υπηρεσίες ανάλογα με ποιον έχουν απέναντί τους.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα σε θεωρητικη βαση αν ειναι φυσιολογικο να μπαινει αφρολεξ γιατι δεν τους εφτασε το αλλο υλικο .

 

Σε τι δεν ειμαι κατανοητη ? Οτι δεν εχεις δικαιωμα να απαγορευεις ?

 

Παρακαλω πολυ να σταματησει εδω μπας και εππανελθει το επιπεδο .

 

Υ.Γ αυτο ειναι ενα μεγαλο παραδειγμα στο πως εμεις τα προβατα θα πρεπει να εχουμε τα ματια μας δεκατεσσερα

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να κανω τον δικηγορο του συναδελφου, νομιζω οτι ειπε αυτα που σου ειπα κι εγω με διαφορετικο τροπο.. Καλος, κακος, αποτομος, ευγενικος, δεν θα το κρινω εγω, η ουσια ειναι η ιδια..

 

Επι της ουσιας, οχι αφρολεξ (αν ειναι αφρολεξ) δεν ειναι φυδιολογικο να μπαινει.. Κανε το σωστο.. Παρε τον μηχανικο σου και δες την οικοδομη.. Ζητησε του αφου το θες να σου μελετησει καλυτερη θερμομονωση.. Ακομα ακομα και να επιβλεψει την κατασκευη εκ μερους σου απο δω και περα.. Μελλοντικα το κοστος που θα πληρωσεις τωρα θα το παρεις πισω και με το παραπανω σε βαθος χρονου..

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα οτι λεγατε το ιδιο .

Με την διαφορα ομως οτι ενας τροπος ηταν ευγενικος ο αλλος ηταν απαραδεκτος .

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση που μετα απο αγωνα , ελαβα οτι το αφρολεξ (ηταν αφρολεξ) δεν ηταν φυσιολογικο. Μονο αυτη την απαντηση θεωρητικα ζητουσα .

 

Τα χρηματα μπροστα σε μια σωστη κατασκευη ειναι πολυ ανουσια για μενα.

Το φθηνο και ξεπετα θα βγει ακριβο και το ακριβο θα βγει φθηνο σε σχεση με το πρωτο .

 

Να μαθω θελω(διαβαζω οσα μπορω εδω μεσα και οσα μπορω να κατανοησω ) έστω τα βασικα.. για να μπορεσω να διακρινω τον κατάλληλο σε θεμα θερμομόνωσης πολιτικό μηχανικο .

 

Σε ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλω ριξτε τους τονους.

 

Επι του θεματος, δυστυχως ή ευτυχως καποια πραγματα δεν μπορουν να εξηγηθουν, να αναλυθουν, και να βρεθει μια καλη λυση, ειδικα οταν οι συνομιλητες δεν μιλουν την "ιδια γλωσσα"

 

Δωθηκαν καποιες απαντησεις επι του θεματος, και η Sweet Imperial εκανε την σωστη κινηση, να απευθυνθει σε μηχανικο που θα δει ολα τα δεδομενα και θα προτεινει μια σωστη λυση στο προβλημα αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Να μαθω θελω(διαβαζω οσα μπορω εδω μεσα και οσα μπορω να κατανοησω ) έστω τα βασικα.. για να μπορεσω να διακρινω

τον κατάλληλο...

 

Μακάρι όλοι οι πελάτες να σκέφτονταν έτσι, θα ήταν μεγάλη κολακεία για τον μηχανικό, αλλά δυστυχώς πού τέτοια παιδεία!

Link to comment
Share on other sites

ενα πραγμα εχω να πω γενικο που ισχυει για παντα ολα...

 

1.σωστη επιλογη υλικων

2.σωστο παντρεμα μεταξυ τους

3 σωστη τοποθετηση απο σοβαρο συνεργειο

4.μηχανικο που να επιβλεπει ανεξαρτητο...

 

 

 

οποια απο τα ανω 4 βηματα δεν γινει σωστα οσα λεφτα και οση καλη διαθεση να υπαρχει το τελικο αποτελεσμα δεν θα ειναι αυτο που θα επρεπε!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι ενα μεγαλο παραδειγμα στο πως εμεις τα προβατα θα πρεπει να εχουμε τα ματια μας δεκατεσσερα

 

Να εχετε τα ματια σας δεκατεσσερα σε ποιο θεμα ? Για να κανετε την ωραια σας αυτεπιστασια και να κορδωνεστε στο τελος οτι καταφερατε να χτισετε σαν ολους τους αλλους διχως την παρουσια των "προβατων" μηχανικων ?

Το forum δημιουργηθηκε απο μηχανικους για μηχανικους. Οσο για το τμημα Ιδιωτης ΚΑΚΩΣ υπαρχει ακομα.

Αν θελετε γνωμη μηχανικου, ελατε απο το γραφειο να σας δωσω ΟΣΕΣ θελετε, με το αζημιωτο βεβαια !

Διαφορετικα ετοιμαστε μου ενα yaught δωρο και ερχομα δωρεαν και εγω στις κατοικιες σας!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.