Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών


GP

Recommended Posts

  • 1 year later...

Ήρθε SMS απο την Εθνική που λέει:

Παράθεση

Απο 9/9 ο εθνικός όψεως παύει να διατίθεται & μετατρέπεται σε business basic με μηνιαίο κόστος €2. Ενημερωθείτε στα καταστήματά μας, στο https://bit.ly/2KWgKqP ή στο 181818

Μήπως τα παραπάνω είναι κατά παράβαση της σύμβασης που έχει η τράπεζα με το ΤΕΕ;

Θεωρητικά είμαστε υποχρεωμένοι να διατηρούμε όψεως μηχανικού στην ΕΤΕ για να πληρώνονται οι εντολές πληρωμής μέσω του συστήματος αμοιβών. Ωραίο χαράτσι!

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή (παλιά) είχα και εγώ τον "Εθνικός Όψεως" αυτόν που είχαμε όλοι ανοίξει ως μηχανικοί, αλλά η τράπεζα από μόνη πριν κάποια χρόνια (7-8 χρόνια μπορεί να είναι και περισσότερα) τον μετέτρεψε σε "Τρεχούμενος Επαγγελματικός Plus". (ο οποίος απ' ότι είδα δεν έχει τέτοιες χρεώσεις τήρησης του λογαριασμού).

Τότε είχα ρωτήσει και στην Τράπεζα και στο ΤΕΕ αν υπάρχει πρόβλημα και μου είπαν ότι δεν υπάρχει θέμα. Μάλιστα συνάδελφοι μηχανικοί έχουν αυτόν τον λογαριασμό (όπως δηλαδή τον μετέτρεψε η ίδια η τράπεζα) και δεν έχουν κάποιο θέμα, όπως κι εγώ δεν είδα να μου δημιουργείται κάποιο θέμα.

Μάλιστα είχαν στείλει και επιστολή με το παρακάτω αλλά δεν την έχω κρατήσει απλά είχα κρατήσει το κείμενο που έγραφε και μάλιστα αφορούσε μόνο δικαιούχους φυσικά πρόσωπα (και όχι Ν.Π.)

"Ο υφιστάμενος στην Τράπεζά μας λογαριασμός σας, στον οποίο κατατίθενται οι αμοιβές μελέτης και επίβλεψης, έχει μετατραπεί σε τρεχούμενο της μορφής "Επαγγελματικός Plus", με τον οποίο σας παρέχεται μια σειρά από προνόμια και ειδικές εξυπηρετήσεις."

Επικοινώνησε με την τράπεζα μήπως τον αλλάξεις ή τον κλείσεις και ανοίξεις αυτόν τον "Τρεχούμενο Επαγγελματικό Plus"

Edited by georgegaleos
  • Like 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά και εγώ έχω τρεχούμενο επαγγελματικό plus από την παλιά μετατροπή όπως γράφει ο Γιώργος πιο πάνω και δεν μου ήρθε κάποιο sms. Περίεργη κίνηση από την τράπεζα πάντως.

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, georgegaleos said:

Κάποια στιγμή (παλιά) είχα και εγώ τον "Εθνικός Όψεως" αυτόν που είχαμε όλοι ανοίξει ως μηχανικοί, αλλά η τράπεζα από μόνη πριν κάποια χρόνια (7-8 χρόνια μπορεί να είναι και περισσότερα) τον μετέτρεψε σε "Τρεχούμενος Επαγγελματικός Plus". (ο οποίος απ' ότι είδα δεν έχει τέτοιες χρεώσεις τήρησης του λογαριασμού).

Μου ήρθε και μένα μήνυμα χθές το απόγευμα ...

Πρίν 7-8 χρόνια διαπίστωσες ότι δεν έχει τέτοιες χρεώσεις τήρησης του λογαριασμού ... τελευταία το έχεις τσεκάρει αν κάνουν χρεώσεις ?

γιατί αυτοί (και όλες οι άλλες τράπεζες) πάνε να βγάλουν ξύγκι απο τη μύγα 🤬 !!!!

(+1)

Edited by dib
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dib said:

Πρίν 7-8 χρόνια διαπίστωσες ότι δεν έχει τέτοιες χρεώσεις τήρησης του λογαριασμού ... τελευταία το έχεις τσεκάρει αν κάνουν χρεώσεις ?

Ναι το έχω δει. Από τότε μέχρι και σήμερα δεν έχει τέτοιες πάγιες χρεώσεις (του τύπου: τήρησης λογαριασμού). Το ελέγχω τόσο στην κίνηση του λογαριασμού μέσω ebanking όσο και με την έντυπη τριμηνιαία αποστολή αντιγράφου κίνησης (που είναι δωρεάν).

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα ήρθε χθές το απόγευμα. 2 ευρώ το μήνα λέει...από 09/09...

 

Eπανέρχομαι!

Μίλησα με το τηλεφωνικό κέντρο!

Δεν είχε ιδέα ο υπάλληλος και με παρέπεμψε σε κατάστημα για το αν μπορώ να πάω σε αυτον του @georgegaleos
Κατάστημα ΕΤΕ τέλος του μήνα να πατε εσείς Κύριε.......
Το ΤΕΕ τι έχει να πεί? Εχουμε και εκλογές. 
Δεν είναι τόσο το 2 ευρω όσο η στιαπου με χαρατσι....

 

 

Edited by laxanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.