Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών


GP

Recommended Posts

Να θυμίσω πως το τελευταίο μεγάλο κόλπο του Κοσκωτά, ήταν να πάνε οι αμοιβές μας στην Τράπεζά του. Τον πρόλαβε όμως ο χρόνος.....

Link to comment
Share on other sites

εγιναν πριν 7-8 χρονια κινησεις προς το ΤΕΕ και ουτε που το συζηταγαν.

 

Και καλά έκαναν από μια μεριά. Να φύγουν από την ΕΤΕ και να πάνε αποκλειστικά σε κανένα Άλφαμπανκ, Γιούρομπανκ (θεός φυλάξοι!), Piraeus και το λοιπό κακό συναπάντημα, ούτε να το σκεφτώ δε θέλω!

Υπάρχουν ακόμα "κρατικές" τράπεζες που θα μπορούσαν να είναι συμβεβλημένες. ΑΤΕ, Εμπορική, Γενική, Αττικής (που υποτίθεται είναι και του ΤΣΜΕΔΕ). Η ΑΤΕ έχει καταστήματα σε κάθε γωνιά τς Ελλάδας π.χ. Αν είναι ποτέ δυνατό να μην έχει προβλεφθεί διατήρηση λογαριασμού μηχανικού σε αυτήν...

Link to comment
Share on other sites

@tpanag

συμφωνώ μαζί σου και επικροτώ...προσωπικά θα έλεγα πιο σωστό θα ήταν η Αττικής που είναι του ΤΣΜΕΔΕ οπού ούτως η ομοίως εκεί καταθέτουμε τα ποσά για το ταμείο ασφάλισης μηχανικών...άρα λογικά εκεί θα ήταν να καταθέτουμε τις αμοιβές μας μπας και πάρουμε και κανένα δάνειο για εξοπλισμό γραφείου π.χ.!!

 

ο λογαριασμός αμοιβών μηχανικών είναι πλέον σαν τρεχούμενος με νέο όνομα από την ΕΤΕ ως "επαγγελματικός plus" άρα δεν χρειάζεται κανένα ποσό για να δημιουργηθεί νέος λογαριασμός σε νέο συνάδελφο , λειτουργεί όπως οι κανονικοί και τώρα πλέον δεν θέλουμε 15 εργάσιμες μέρες άλλα 10 ημερολογιακές σύμφωνα με την επιστολή της ΕΤΕ προς μηχανικούς. λύθηκε η απορία?

Link to comment
Share on other sites

Να είναι ελεύθερο κατά την ελεύθερη αγορά, να μπορώ να επιλέξω τους όρους και να διαπρααγματευτώ με τους τραπεζίτες.

 

Διαπραγματεύονται άλλοι με τους ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΤΖΙΡΟΥΣ ?

 

Κοπρίτες !!!:-x

Link to comment
Share on other sites

Και καλά έκαναν από μια μεριά. Να φύγουν από την ΕΤΕ και να πάνε αποκλειστικά σε κανένα Άλφαμπανκ, Γιούρομπανκ (θεός φυλάξοι!), Piraeus και το λοιπό κακό συναπάντημα, ούτε να το σκεφτώ δε θέλω!

Υπάρχουν ακόμα "κρατικές" τράπεζες που θα μπορούσαν να είναι συμβεβλημένες. ΑΤΕ, Εμπορική, Γενική, Αττικής (που υποτίθεται είναι και του ΤΣΜΕΔΕ). Η ΑΤΕ έχει καταστήματα σε κάθε γωνιά τς Ελλάδας π.χ. Αν είναι ποτέ δυνατό να μην έχει προβλεφθεί διατήρηση λογαριασμού μηχανικού σε αυτήν...

 

Δεν υπάρχει κρατική τράπεζα πλέον...

Μόνο στην αγροτική διατηρεί πλειοψηφία το Δημόσιο!

Link to comment
Share on other sites

Nα σας ενημερώσω ότι ο λογαριασμός μας για τις αμοιβές στην Εθνική μπορεί να γίνει επαγγελματικός.

Κανονικά γίνεται αυτόματα η μετατροπή αλλά στην περίπτωση μου δεν είχε γίνει.

Ποια τα οφέλη;

Πριν από δύο χρόνια είχα βγάλει μία πιστωτική στην Εθνική. Το πρώτο χρόνο ήταν δωρεάν αλλά από τον επόμενο είχε συνδρομή 30Ε το χρόνο.

Για να μην πληρώνω τη συνδρομή πήγα να την ακυρώσω και μου είπαν ότι αν γίνει η σύνδεση με κάποιον επαγγελματικό λογαριασμό δε χρειάζεται να πληρώνω συνδρομή.

Ο επαγγελματικός λογαριασμός έχει και κάποια άλλα οφέλη.

Αυτά προς ενημέρωση , μήπως έχει και κάποιος άλλος πιστωτική στην Εθνική και πληρώνει τσάμπα την ετήσια συνδρομή.

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι έγινε ακριβώς με αυτή την αλλαγή του λογαριασμου από "όψεως" σε "επαγγελματικό plus", αλλά όταν πήγα στη ΕΤΕ να ρωτήσω άν μπορώ να συνεχίσω να κάνω κατάθεση αμοιβών για οικοδομικές άδειες κλπ, μου έιπαν ότι δεν γίνεται! Οπότε αναγκαστικά έγινε ακύρωση του νέου "επαγγελματικού plus" λογαριασμου και έναρξη νέου παραδοσιακού λογαριασμού "οψεως"! Ισχύει αυτό σε άλλους συναδέλφους; Δοκίμασε κανείς να κάνει καταθεση για Ο.Α. στο νέο λογαριασμό; Ή μου είπαν @@@**## από τη ΕΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ότι ο "παλιός" λογαριασμός όψεως έγινε τρεχούμενος και ισχύουν κανονικά όσα ίσχυαν και πριν...οι αμοιβές κατατίθενται κανονικά...

Αυτά από υποκατάστημα ΕΤΕ και συνάδελφο που πριν 5 ημέρες άνοιξε νέο λογαριασμό για καταθέσεις αμοιβών μηχανικού, τρεχούμενο πλέον όπως του τόνισαν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας έχει έρθει το ενημερωτικό σημείωμα από την Εθνική για την αλλαγή λογαριασμού;

 

Επειδή δεν έχω scanner πρόχειρο εδώ, αντιγράφω τα 2 βασικά κομμάτια από την επιστολή:

------------------------------------------------------

 

Ο υφιστάμενος στην Τράπεζά μας λογαριασμός σας, στον οποίο κατατίθενται οι αμοιβές μελέτης και επίβλεψης, έχει μετατραπεί σε τρεχούμενο της μορφής "Επαγγελματικός Plus", με τον οποίο σας παρέχεται μια σειρά από προνόμια και ειδικές εξυπηρετήσεις.

.

..

...

..

.

Παρακαλούμε σημειώστε ότι, με την υπόψη μετατροπή, που αφορά δικαιούχους φυσικά πρόσωπα (και όχι Ν.Π.), δεν υπάρχει αλλαγή στους αριθμούς των επιμέρους λογαριασμών, ενω διατηρείται η σύνδεσή τους με προϊόντα και υπηρεσίες της Τράπεζας (π.χ. δάνεια, πάγιες εντολές εξόφλησης λογαριασμών κλπ)

Link to comment
Share on other sites

α) Αυτός ο λογαριασμός συμπεριφέρεται το ίδιο σε κάθε χρηματικό ποσό που διακινείται.???

 

Π.χ μια αμοιβή απο άδεια την αποδεσμεύουν σε 10 μέρες.,

 

Αν κάποιος σου καταθέσει λεφτά στο λογαριασμό αυτό για άσχετο λόγο, με απλή αιτιολογία " κατάθεση", πάλι θα στα κρατήσουν 10 μέρες.?????

----------------------------------------------------------------------

β) μια και αναφέρθηκε κάπου πως πρέπει να αμυνόμεθα σε αυθαιρεσίες των Τραπεζώ, ακούστε αυτό..

 

Γι 5ήμερη καθυστέρηση πληρωμής μιας Βίζα στην εθνική, με έπαιρναν καθημερινώς τηλέφωνο απο εισπρακτική εταιρεία F.C Τι τους έβρισα τι τους απείλησα αυτοί τίποτα. Γι αυτούς ήμουν ένας αριθμός.

 

Μέχρι που έκανα το αυτονόητο. Τους είπα πως καταγράφω και εγώ την συνομιλία όπως αυτοί, και τους ζήτησα να μου αποδείξουν εδώ και τώρα το ποιοί ήσαν αμφισβητώντας (δήθεν) την σοβαρότητά τους. Μου λένε πως κάτι τέτοιο δεν έχει προβλεφθεί. Ανταπάντησα πως απο την στιγμή που δεν ξέρω ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ δεν μπορώ να συζητήσω οικονομικά μαζί τους. Δεν με ξαναενόχλησαν.!!!!!

 

(σορρυ για το ψιλο-οφτόπικ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.