Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών


Recommended Posts

Κι εγώ έχω ακούσει από συνάδελφο ότι σε υποκατάστημα της ΕΤΕ στη Θεσσαλονίκη, όταν πήγε να ανοίξει λογαριασμό καταθέτοντας ταυτόχρονα και την πρώτη της αμοιβή (γύρω στα 500 ευρώ +ΦΠΑ), της ζήτησαν να καταθέσει κι άλλα 155 ευρώ από την τσέπη της για να πιάσει το "όριο" των 750 ευρώ.

Θεωρητικά η σκέψη για την Τράπεζα Αττικής είναι ωραία, αλλά η Τράπεζα Αττικής δεν έχει ούτε το 10% των υποκαταστημάτων της ΕΤΕ. Φαντάζεστε τί θα γινόταν σε μέρη που δεν υπάρχει υποκατάστημα;

Link to comment
Share on other sites

Ασχετο με το λογαριασμό - σχετικό με την Εθνική.

σε ένα υποκατάστημα εθνικής της πόλης μου δεν δεχονται κατάθεση αμοιβών- κρατήσεων αδείας. Σου λένε να πας σε άλλο. Ούτε μου δίναν έντυπα.

ΗΜΑΡΤΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Ωραία.

 

Που λέει ότι ανοίγοντας λογαριασμό πρέπει να καταθέσεις και πόσο ?

 

Περιμένω να μου βρείτε το έγγραφο. :-x

 

 

Κάθε τράπεζα έχει δικιά της πολιτική και όρους συνεργασίας. Δεν αποτελεί νόμο αλλά όρο και προυπόθεση συνεργασίας με το κατάστημα. Άλλες τράπεζες θέλουν μόνο Α.Τ. άλλες ΄κατάθεση και ένα κάρο χαρτιά.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά όταν άνοιξα τον λογαριασμό δεν μου ζητήθηκαν χρήματα..απλά τώρα είπα να το ψαξω λίγο και βρήκα αυτό στην σελίδα της Ε.Τ.Ε:

 

Είστε ελεύθερος επαγγελματίας, έμπορος ή έχετε μια εμπορική επιχείρηση και χρειάζεστε ένα λογαριασμό καταθέσεων που να σας εξυπηρετεί κατά τις επιχειρηματικές συναλλαγές σας;

 

Γενική περιγραφή

Όροι και προϋποθέσεις

Βασικά δικαιολογητικά

Επιτόκια

 

Όροι και προϋποθέσεις

 

Δικαιούχοι:

φυσικά πρόσωπα – ελεύθεροι επαγγελματίες ή έμποροι και

νομικά πρόσωπα που ασκούν εμπορική δραστηριότητα.

 

Ελάχιστο όριο αρχικής κατάθεσης:

 

€ 733,68.

 

Παροχές:

Απόκτηση καρνέ επιταγών, εφόσον τηρούνται οι νόμιμες προϋποθέσεις. Εφόσον, ο λογαριασμός σας έχει μέσο εξαμηνιαίο υπόλοιπο υψηλότερο του αναγκαίου ελάχιστου υπολοίπου, η υπηρεσία αυτή σας παρέχεται δωρεάν.

Δυνατότητα κίνησης του λογαριασμού σας μέσω του συστήματος Internet Banking.

Δωρεάν απόκτηση της κάρτας Εθνοcash ή Εθνοcash Business (στην περίπτωση εταιρίας), για να εξυπηρετήστε, άνετα και γρήγορα, από τα ATMs του Εθνοδικτύου και του διατραπεζικού συστήματος ΔΙΑΣ στην Ελλάδα, αλλά και από τα ΑΤΜ’ς του εξωτερικού με το σήμα CIRRUS ή/και MAESTRO.

Εξυπηρέτηση από το μεγαλύτερο δίκτυο Καταστημάτων σε όλη την Ελλάδα.

Δωρεάν μηνιαίο αντίγραφο κίνησης λογ/μού (extrait), το οποίο αποστέλλεται στο Κατ/μα συνεργασίας σας και mini statement μέσω ATM's (ενημέρωση για τις 7 τελευταίες κινήσεις του λογαριασμού σας).

Αυτόματη εξόφληση των λογαριασμών σας ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, κινητής τηλεφωνίας κ.λ.π. με χρέωση του λογαριασμού σας μέσω μιας πάγιας εντολής στο Κατάστημα της Τράπεζας, με το οποίο συνεργάζεστε.

 

Προμήθειες και λοιπά έξοδα:

 

Σχετικές πληροφορίες παρέχονται στο Τιμολόγιο Βασικών Εργασιών στην ενότητα Καταθέσεις σε ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα ολα αυτα...Αλλα στην περιπτωση των μηχανικων δεν ισχυει η ελαχιστη καταθεση...Οι αμοιβες σου πρεπει να κατατεθουν σε ενα λογαριασμο (το λογαριασμο οψεως για μηχανικους). Στην ουσια εισαι υποχρεωμενος να εχεις τετοιο λογαριασμο..Δεν μπορει κανεις να σε υποχρεωσει να κανεις ελαχιστη καταθεση...Αυτην την απαντηση πηρα απο 2 διευθυντες διαφορετικων υποκαταστηματων της ΕΤΕ...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Τον λογαριασμό αυτόν δεν τον ανοίγουμε για να μας εξυπηρετεί κατά τις επιχειρηματικές συναλλαγές μας όπως λέει η ΕΤΕ. Τον ανοιγουμε γιατί μας υποχρεώνουν να τον ανοίξουμε στην ΕΤΕ. Αλλιώς θα τον ανοίγαμε σε άλλη τράπεζα. Για αυτό το λόγο δείχνουμε στην ΕΤΕ ότι είμαστε μηχανικοί (βεβαιώσεις κλπ) και δεν είμαστε έμποροι.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τα έπαιρνα με το μονοπώλιο της Εθνικής μέχρις ότου έμαθα για το ''δημόσιο'' παρελθόν της*. Επί δεκαετίες το Δημόσιο όριζε τις διοικήσεις και επέτρεπε ευνοικότερες ρυθμίσεις και προσφορές εν είδει κοινωνικής πολιτικής. Και βέβαια είχε μεγάλο ποσοστό μετοχών. Άρα το γιατί και πώς νομίζω αυτονόητα. Πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα και ίσως...ίσως...θα μπορούσαν και οι άλλες τράπεζες να ζητήσουν τροποποιήσεις στο νόμο (μου είπανε κάποτε ότι επί Καραμανλή - του πεθαμένου - έγινε η ρύθμιση) αλλά λόγω των παρασκηνίων καμιά δε θα το τολμούσε.

 

Μεγαλύτερη βάση θα είχε να ζητάς λογαριασμούς μηχανικών στην Αγροτική, ας πούμε, που και αυτή τον ίδιο ''δημόσιο'' χαρακτήρα είχε. Αλλά η Αγροτική διαθέτει άλλα μονοπώλια (αγροτικά δάνεια και επιδοτήσεις) οπότε...όλοι ευχαριστημένοι!

 

 

*Μην παρεξηγηθώ. Δεν υπερασπίζομαι το μονοπώλιο της . Απλά μπόρεσα να το αιτιολογήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Τον λογαριασμό αυτόν δεν τον ανοίγουμε για να μας εξυπηρετεί κατά τις επιχειρηματικές συναλλαγές μας όπως λέει η ΕΤΕ. Τον ανοιγουμε γιατί μας υποχρεώνουν να τον ανοίξουμε στην ΕΤΕ. Αλλιώς θα τον ανοίγαμε σε άλλη τράπεζα. Για αυτό το λόγο δείχνουμε στην ΕΤΕ ότι είμαστε μηχανικοί (βεβαιώσεις κλπ) και δεν είμαστε έμποροι.

 

Απόλυτα σωστός...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.