Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών


GP

Recommended Posts

Συννενοήσου με τον έλεγχο φορολογικών στην υδομ που έχεις καταθέσει την αμοιβή για το τι θα χρειαστεί από άποψη καταθέσεων αμοιβών, κρατήσεων κλπ.

 

Ο λογ/σμός μηχανικού στην ΕΤΕ καλό είναι να υπάρχει θα σου χρειαστεί αργά ή γρήγορα για κάποια άλλη κατάθεση αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά διάβασα εδώ παραπάνω ότι χρεώνουν 60 ευρώ το έτος για λογαριασμό που θα κινείται μία φορά το χρόνο, επειδή είναι όψεως.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, πάει στον κάδο ένα ΠΕΑ. Κρίμα δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο πλησιέστερο υποκ/μα της ΕΤΕ στην περιοχή σου και ζήτα να ανοίξεις ένα λογ/σμο όψεως μηχανικού. Θα σε ενημερώσουνε σχετικά.

 

Δε νομίζω να ισχύει αυτό που λες για τα 60 ευρώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά διάβασα εδώ παραπάνω ότι χρεώνουν 60 ευρώ το έτος για λογαριασμό που θα κινείται μία φορά το χρόνο, επειδή είναι όψεως.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο, πάει στον κάδο ένα ΠΕΑ. Κρίμα δεν είναι?

Χρεώνουμε 60 € το ΠΕΑ και θέλουμε 2.000-3.000 € για Η/Μ μονοκατοικίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτησούλα....

 

Είχα ζητήσει το άνοιγμα ενός λογαριασμού για μηχανικό στην Εθνική όταν πρωτοξεκίνησα να εργάζομαι. Μου είχαν δώσει και ένα σεβαστο αριθμό από έντυπα κατάθεσης αμοιβής θυμάμαι....

 

Επειδή μέχρι τώρα δεν έχω ασχοληθεί με μελέτες πολεοδομίας δεν μου χρειάστηκε. Κοιτάζοντας πάλι τα χαρτιά μου είδα ότι ο λογαριασμός δεν είναι όψεως αλλά ΤΡΕΧΟΥΜΕΝΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ PLUS.

 

Αυτός κάνει για κατάθεση αμοιβών μηχανικού ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Χρεώνουμε 60 € το ΠΕΑ και θέλουμε 2.000-3.000 € για Η/Μ μονοκατοικίας.

Έβγαλες εύκολα τα συμπεράσματά σου, αλλά βιάστηκες.

60E καθαρά, αν είναι το κόστος της τήρησης λογαριασμού, είναι (60/0,7)*1,23=105,43Ε για το αντίστοιχο ΠΕΑ που λες.

Προσωπικά δεν έχω λάβει κάτω από 100ρικο τελική ποτέ για ΠΕΑ.

Όσο για τη μονοκατοικία που λές, αν η νόμιμη αμοιβή είναι 5000+ΦΠΑ και πάρεις στο χέρι μετά τις συνεννοήσεις σου 2.500-3.000 είναι πολλά?

Εσύ από πού περιμένεις να ζήσεις? Εκτός κι έχεις εισοδήματα από ενοίκια. Ή μένεις με τους γονείς και λες ΟΚ και ένα χιλιάρικο, για καφέδες-τσιγάρα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι ότι δε βιάστηκα.

Το 0,70 θεωρώ ότι είναι αποφορολόγηση, οπότε πρέπει να το υπολογίσεις και στη δαπάνη που θα καταχωρήσεις.

(ΑΝ σε χρεώσουν, γιατί εγώ δε ξέρω κάτι τέτοιο)

 

Προσωπικά τα 100€ για ΠΕΑ μου φαίνονται λίγα, αλλά το θέμα δεν ήταν εκεί.

 

Το θέμα είναι ότι ζοριζόμαστε να θερίσουμε αυτά που εμείς οι ίδιοι σπέρνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μέχρι τώρα δεν έχω ασχοληθεί με μελέτες πολεοδομίας δεν μου χρειάστηκε. Κοιτάζοντας πάλι τα χαρτιά μου είδα ότι ο λογαριασμός δεν είναι όψεως αλλά ΤΡΕΧΟΥΜΕΝΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ PLUS.

Καλός είναι, μη μασάς.

Δες εδώ για να σου φύγει το άγχος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν και έχει παλιώσει η αναφορά μου, δες αυτό εδώ το έγγραφο: http://www.michanikos.gr/topic/12754-Λογαριασμός-στην-Εθνική-Τράπεζα-για-την-κατάθε/?p=204738

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σας. Πήγα να ανοίξω λογαριασμό στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών μου. Μου είπαν πως πλέον πρέπει να ανοίξω τον "Εθνικό Όψεως" με κόστος 6Ε/μήνα ή 60Ε/έτος (για εφάπαξ καταβολή). Πρώτη φορά ακούω για έξοδα λογαριασμού για μηχανικούς. Φίλους και συγγενείς μηχανικους που ρώτησα (παλιούς και νέους) μου λένε πως αυτοί δεν πληρώνουν κάτι.

Πήρα τηλ. στην εξυπηρέτηση πελατών και μου απάντησαν επι λέξη "¨Εμεις δεν ξέρουμε από λογαριασμούς. Ρωτήστε το υποκατάστημα.". Τι κάνουμε τώρα συνάδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.