Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών


GP

Recommended Posts

Ο λογ/σμός λέγεται πλέον "τρεχούμενος επαγγελματικός plus" και προσωπικά δεν έχω χρεωθεί ποτέ για αυτά που σου είπαν. Μάλλον πρόκειται περί λάθος πληροφόρησης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αφού διάβασα εδώ για τον "Τρεχούμενο Επαγγελματικό Plus" πήρα τηλ στην εξυπηρέτηση πελατών. Ευχαριστώ για την απάντηση. Θα ξαναπάω στο υποκατάστημα να ξαναρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, παλαιά που ήταν υποχρεωτική η τήρηση όψεως στην ΕΤΕ ώστε να μπαίνουν οι αμοιβές, δεν υπήρχε κόστος για το άνοιγμα του λογαριασμού δεδομένου πως και τα χρήματα φαίνονταν για 15 ημέρες στο ενεργητικό της ΕΤΕ....

Τώρα όμως δεν μου φαίνεται καθόλου απίθανο να υπάρχει κόστος ειδικά αν σκεφτώ πως τα χρήματα, όσων καταθέτουν ακόμα (κακώς για εμένα) αμοιβές στην ΕΤΕ, δεν μένουν ούτε ώρα....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πάντως στο τρίμηνο ενημερωτικό που έλαβα από την Εθνική, ο λογαριασμός έχει γίνει αυτόματα σκέτος Οψεως με έξοδα 6€ ανά μήνα. Κανένας ποτέ δεν με ρώτησε/ενημέρωσε για αυτό. Θα πάω αύριο από το κατάστημα που άνοιξα τον λογαριασμό (γιατί από άλλο κατάστημα δεν γίνεται, άλλο πάλι και τούτο!) να δω τι θα κάνω. Κάτι μου λέει ότι θα τον κλείσω και θα ζητήσω πίσω και τα λεφτά μου. Γράφει σε κάποιο νόμο ότι οι αμοιβές πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να κατατίθενται στην Εθνική και όχι σε όποια τράπεζα θέλει ο πελάτης; Δεν το έχω βρει κάπου.

Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως στο τρίμηνο ενημερωτικό που έλαβα από την Εθνική, ο λογαριασμός έχει γίνει αυτόματα σκέτος Οψεως με έξοδα 6€ ανά μήνα.(1) Κανένας ποτέ δεν με ρώτησε/ενημέρωσε για αυτό. Θα πάω αύριο από το κατάστημα που άνοιξα τον λογαριασμό (γιατί από άλλο κατάστημα δεν γίνεται, άλλο πάλι και τούτο!) να δω τι θα κάνω. Κάτι μου λέει ότι θα τον κλείσω και θα ζητήσω πίσω και τα λεφτά μου. Γράφει σε κάποιο νόμο ότι οι αμοιβές πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να κατατίθενται στην Εθνική και όχι σε όποια τράπεζα θέλει ο πελάτης;(2)Δεν το έχω βρει κάπου.

 

 

(1) Απ' ότι είδα στο δικό μου τριμινιαίο (χθες ήρθε) σε μένα εξακολουθεί να είναι ΤΡΕΧΟΥΜΕΝΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ PLUS. Κάποια στιγμή ήταν σκέτος όψεως (δεν είχα έξοδα τήρησης) και μετά αυτόματα έγινε ΤΡΕΧΟΥΜΕΝΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ PLUS (παλί χωρίς έξοδα μέχρι και σήμερα). Οταν είχα πάει τότε να ρωτήσω σχετικά μου είπαν ότι αυτό έγινε σε όλους τους λογαριασμούς και ότι αυτός (ο νέος τύπος) είναι κάτι σαν "ταμιευτηρίου-όψεως". Εχει καλύτερο επιτόκιο στον καταθετικό λογαριασμό (σε σχέση με το απλό ταμιευτήριο) και μπλόκ επιταγών και δωρεάν εξόφληση λογαριασμών ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ και καλές τιμές σε ασφαλεια αυτοκινήτου, κλπ ..... ούτε διαφήμιση να έκανα !!!!  :grin:

 

(2) Υπάρχει (?) σύμβαση που έχει συναφθεί μετά ΤΕΕ και Εθνικής Τράπεζας στα πλαίσια του συστήματςο αμοιβών του ΤΕΕ. Ο λόγος της δημιουργίας του ήταν στα πλαίσια ελέγχου των ελάχιστων ορίων των αμοιβών των μηχανικών που ίσχυε παλιά και καταργήθηκε. Από εκεί πήγαζε και υποχρέωση κατάθεσης της αμοιβής στην Εθνική Τράπεζα με την οποία είχε σύμβαση του ΤΕΕ. Αφού όλα αυτά καταργήθηκαν γιατί οι πολεοδομίες θέλουν κατάθεση στην Εθνική, το buildingcert και το σύστημα των αυθαιρέτων κωδικό από το σύστημα των αμοιβών του ΤΕΕ; Ενας λόγςο είναι η είσπραξη πόρων π.χ. εισφορά υπέρ ΤΣΜΕΔΕ
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Κι σ' εμένα παρομοίως έγινε η διαδικασία μετάβασης σε ΤΡΕΧΟΥΜΕΝΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ PLUS και απ' όσο έλεγξα πριν λίγο μέσω i-bank δεν έχει γίνει καμία κράτηση για έξοδα τήρησης αυτού

 

Να το ξεκαθαρίσουμε σχετικά με την υποχρέωση ή μη κατάθεσης των αμοιβών μας στην ΕΤΕ ή την ΑΤΤΙΚΑ;

Π.χ. για άδεια δόμησης, μπορεί ο πελάτης να μας καταθέσει την αμοιβή σε απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου οποιασδήποτε τράπεζας, π.χ. Eurobank, Πειραιώς, Alphabank και χωρίς κάποιο έντυπο για εντολή πληρωμής. Σε αυτή την περίπτωση, την εντολή πληρωμής που εκδίδει το σύστημα του ΤΕΕ τι την κάνουμε; Παρακαλώ για σεμνή απάντηση σε αυτό :). Χρειάζεται κάπου αν η κατάθεση γίνει σε άλλη τράπεζα πλην των ΕΤΕ και ΑΤΤΙΚΑ; Το παραστατικό (από το γκισέ ή μέσω web banking) που θα πάρει ο πελάτης, είναι υποχρεωμένες να το δεχθούν οι ΥΔΟΜ;

Μήπως χρειάζεται και στις υπόλοιπες τράπεζες επαγγελματικός όψεως και όχι ταμιευτηρίου;

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ.: Το έχω διαβάσει (και αποθηκεύσει) το μήνυμα του Faethon, αλλά δεν ξέρω εντέλει τι ισχύει τώρα που μιλάμε.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

 

(1) Απ' ότι είδα στο δικό μου τριμινιαίο (χθες ήρθε) σε μένα εξακολουθεί να είναι ΤΡΕΧΟΥΜΕΝΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ PLUS. Κάποια στιγμή ήταν σκέτος όψεως (δεν είχα έξοδα τήρησης) και μετά αυτόματα έγινε ΤΡΕΧΟΥΜΕΝΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΣ PLUS (παλί χωρίς έξοδα μέχρι και σήμερα). Οταν είχα πάει τότε να ρωτήσω σχετικά μου είπαν ότι αυτό έγινε σε όλους τους λογαριασμούς και ότι αυτός (ο νέος τύπος) είναι κάτι σαν "ταμιευτηρίου-όψεως". Εχει καλύτερο επιτόκιο στον καταθετικό λογαριασμό (σε σχέση με το απλό ταμιευτήριο) και μπλόκ επιταγών και δωρεάν εξόφληση λογαριασμών ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ και καλές τιμές σε ασφαλεια αυτοκινήτου, κλπ ..... ούτε διαφήμιση να έκανα !!!!  :grin:

 

Ούτε και εγώ είδα να υπάρχουν κρατήσεις στο λογαριασμό μου. Από την άλλη, βέβαια, δεν είδα να είναι δωρεάν και οι πληρωμές προς ΔΕΗ κτλ.... Υπάρχει η χρέωση που είχα πάντα, κάτι του τύπου 20-30 λεπτά.

 

 

Να το ξεκαθαρίσουμε σχετικά με την υποχρέωση ή μη κατάθεσης των αμοιβών μας στην ΕΤΕ ή την ΑΤΤΙΚΑ;

Π.χ. για άδεια δόμησης, μπορεί ο πελάτης να μας καταθέσει την αμοιβή σε απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου οποιασδήποτε τράπεζας, π.χ. Eurobank, Πειραιώς, Alphabank και χωρίς κάποιο έντυπο για εντολή πληρωμής. Σε αυτή την περίπτωση, την εντολή πληρωμής που εκδίδει το σύστημα του ΤΕΕ τι την κάνουμε; Παρακαλώ για σεμνή απάντηση σε αυτό :). Χρειάζεται κάπου αν η κατάθεση γίνει σε άλλη τράπεζα πλην των ΕΤΕ και ΑΤΤΙΚΑ; Το παραστατικό (από το γκισέ ή μέσω web banking) που θα πάρει ο πελάτης, είναι υποχρεωμένες να το δεχθούν οι ΥΔΟΜ;

Μήπως χρειάζεται και στις υπόλοιπες τράπεζες επαγγελματικός όψεως και όχι ταμιευτηρίου;

Ευχαριστώ.

 

Υ.Γ.: Το έχω διαβάσει (και αποθηκεύσει) το μήνυμα του Faethon, αλλά δεν ξέρω εντέλει τι ισχύει τώρα που μιλάμε.

 

 

 

 

 

Κατάθεση αμοιβών στη ΑΤΤΙΚΑ δεν ίσχυσε νομίζω ποτέ.

Το ΤΕΕ Πελλοπονήσου αναφέρει αυτό: (σελ 23) 

Από 02.07.2011 με την ψήφιση της §13 του άρθρου 7 του Ν.3919/2011 καταργήθηκαν οι §1 §2 §3 του άρθρου 2 του Β.Δ./30.05.1956 (ΦΕΚ 134/Α/31.05.1956) που όριζαν ότι η καταβολή της αμοιβής του μηχανικού έπρεπε να γίνει από τον αναθέτοντα στο ΤΕΕ (η γνωστή διαδικασία μέσω της Ε.Τ.Ε.). Πλέον η αμοιβή μπορεί να καταβάλλεται απευθείας στον δικαιούχο (μηχανικό). Θα πρέπει φυσικά να τηρούνται τα της §6.2 του παρόντος περί εξοφλήσεως των παραστατικών.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η ΕΤΕ δεν ζητάει προμήθεια από τον συγκεκριμένο λογαριασμό όπως και κάποιες άλλες τράπεζες για κάποιες πληρωμές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.