Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λογαριασμός στην Εθνική Τράπεζα για την κατάθεση των αμοιβών


Recommended Posts

Ναι αλλά στον επαγγελματικό (όψεως) δεν έχει....

Και πλέον είμαι σίγουρος γιατί θυμήθηκα πως για να πληρώσω την ΔΕΗ έκανα μεταφορά από το Ταμιευτήριο στον Όψεως και την πλήρωνα από τον Όψεως...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κρατάει προμήθεια για τις συγκεκριμένες πληρωμές?

 

Σε 'μένα τουλάχιτον δεν έχουν γίνει κρατήσεις (προμήθεια) σε αυτόν τον τύπο του λογαριασμού για αυτές τις πληρωμές.

 

Για ΔΕΗ, μεσω λογαριασμου ταμιευτηριου, η ΕΤΕ εχει προμηθεια 0.50Ε (ή 1Ε, δε θυμαμαι).

 

Εχεις δίκιο για τον ταμιευτηρίου, είναι 050€, αλλά οπως είπα κι εδω στο (1) δεν είναι "καθαρά" λογαριασμός ταμιευτηρίου.

 

Τι να πώ .... αυτά μου είπαν .. αυτά λέω ... 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

OK, θα δοκιμάσω να πληρώσω από τον επαγγελματικό όψεως την επόμενη φορά να δω. Μέχρι τώρα πληρώνω από Πειραιώς και μου κρατάει 0,50 ευρώ για ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα από το κατάστημα και μίλησα με τον διευθυντή ο οποίος μου είπε πως όλοι οι όψεως -όταν έχουν κάτω από 3000€- έχουν έξοδα τήρησης.

Όταν του επεσήμανα πως ο δικός μου είναι λογαριασμός μηχανικού και ως εκ τούτου επαγγελματικός άρα δεν θα έπρεπε να έχει έξοδα (όπως δεν είχε και ποτέ), μου είπε ότι ποτέ δεν ήταν κι ότι ήταν πάντα απλώς όψεως :shock:. Στην αλλαγή λοιπόν, δεν έγινε αυτόματα επαγγελματικός αλλά διατηρήθηκε απλός όψεως. Προφανώς ο υπάλληλος που μου τον άνοιξε περίπου 20 χρόνια πριν δεν ήξερε τι του γινόταν. Τέλος πάντων, τον άλλαξα σε επαγγελματικό plus κι έτσι δεν θα έχω πια έξοδα τήρησης. Δεν πρόκειται βέβαια να πάρω πίσω και τα 18€ του τριμήνου. Αυτή η Εθνική δεν παίζεται...

Προσοχή λοιπόν σε όλους: ρίξτε μια ματιά στο είδος του λογαριασμού (ειδικά αν ξεκινάει με 401) γιατί αν είναι απλός όψεως και έχει κάτω από 3000€ επιβαρύνεστε με έξοδα τήρησης. 

Edited by desptsouk
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Προς ενημέρωση νέες χρεώσεις στην ΕΤΕ.

Ιδιαίτερα το τελευταίο στην τελευταία σελίδα μου την έδωσε :-x:-x

...Αποστολή μηνιαίου statement ταχυδρομικά 3€/μήνα !!!!!

 

Προσωπικα μου έρχεται ανα 3μηνο το statement (απο τον οψεως του μηχανικου) αλλα χωρις χρέωση. Στην τραπεζα, τηλεφωνικα που μιλησα, δεν ήξεραν αν θα υπαρχει χρέωση σε αυτον και ποσο...αλλα πιθανα μου ειπαν, ναι.

Θα παω αυριο απο εκει να μαθω και θα ενημερωσω εδω, για οποιον ενδιαφέρει.

Παντως μεσω ebanking δεν υπάρχει επιλογη για καταργηση της εντυπης αποστολης.

Ανακοίνωση σε Portal και καταστήματα _ Αλλαγή Όρων Χρήσης Χρεωστικών Καρτών Εθνικής Τράπεζας.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Προς ενημέρωση νέες χρεώσεις στην ΕΤΕ.

Ιδιαίτερα το τελευταίο στην τελευταία σελίδα μου την έδωσε :-x :mad:

...Αποστολή μηνιαίου statement ταχυδρομικά 3€/μήνα !!!!!

 

Προσωπικα μου έρχεται ανα 3μηνο το statement (απο τον οψεως του μηχανικου) αλλα χωρις χρέωση. Στην τραπεζα, τηλεφωνικα που μιλησα, δεν ήξεραν αν θα υπαρχει χρέωση σε αυτον και ποσο...αλλα πιθανα μου ειπαν, ναι.

Θα παω αυριο απο εκει να μαθω και θα ενημερωσω εδω, για οποιον ενδιαφέρει.

Παντως μεσω ebanking δεν υπάρχει επιλογη για καταργηση της εντυπης αποστολης.

Λόγω λέει της χρήσης POS & ηλεκτρονικών συναλλαγών θα βάλουν αυξήσεις!  Ε ρε σανό...

Link to comment
Share on other sites

Για να το ξέρετε, υπάρχει και η υπηρεσία i-bank statement, που σου έρχεται ενημερωτικό στο e-mail και διακόπτεται η ταχυδρομική αποστολή.

 

https://www.nbg.gr/el/i-bank/i-bank-statements

Link to comment
Share on other sites

Είχα μπει εκεί, αλλά δεν εμφανίζει τον όψεως του οποίου λαμβάνω κάθε τρίμηνο το έντυπο statement.

Αυτού θέλω να διακόψω την έντυπη ενημέρωση, για αυτό θα πάω αύριο από το κατάστημα να δω αν θα υπάρχει από 15/9/2017 σχετική χρέωση...οπότε και να δω αν μπορεί να διακοπεί η αποστολή.

Εκτός αν στους όψεως υποχρεωτικά γίνεται έντυπη αποστολή αλλά χωρίς χρέωση....θα δούμε...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Στους όψεως γίνεται χωρίς χρέωση. Εμένα μου έρχονται ενημερωτικά κάθε τρίμηνο ή εξάμηνο (δεν θυμάμαι ακριβώς) και όχι κάθε μήνα

Link to comment
Share on other sites

Σωστά έτσι είναι κάθε 3μηνο και χωρίς χρέωση.

Η νέα πολιτική για την συγκεκριμένη χρέωση που αναφέρομαι θα ισχύσει, σύμφωνα με αυτό που ανέβασα στο #355, από 15-9-2017.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.