Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Με τι ''φορτώνουμε'' στην δουλειά μας!!


akius

Recommended Posts

με αφορμή μια απάντηση του συνάδελφου JTB σε αλλο θεμα που καλα με κατάλαβε ας πουμε τι ''φορτωνουμε'' στην δουλεια μας...

 

 

ας ξεκινησω....

 

αρχικα με την νοοτροπια του κοσμου που νομιζει οτι ολοι βγαζουμε 100.000 τον χρονο και δεν ξερει οτι ουτε στεγαστικο δανειο δεν μας βγαζουνε επειδη ειμαστε ελευθεροι επαγγελματιες...

 

με τον κοσμο παλι που για ολα φταινε οι μηχανικοι.....εχουνε καταβολευτει ολοι με την μαστορατζα της γειτονιας, ενα πραγμα σαν την δελτα της γειτονιας και ενω κανουνε του κεφαλιου τους εμεις παλι φταιμε.....ικριωματα χωρις αδεια.....επιδιορθωσεις σκυροδεματος με απλο τσιμεντακι....κτλ κτλ...

 

με το κρατος που ενω ανω του 75% των νεων συναδελφων δουλευει με ΑΠΥ τον στοχοποιει σαν φοροφυγα.....λες και δεν θα θελαμε την εξαρτημενη σχεση να εχουμε και αποζημιωσεις και ολα......τον 1 χρονο δουλειας μου ακουσα το απαιχτο....με απυ δεν εισαι? δεν δικαιουσαι ουτε αδεια ουτε υπερωριες ουτε τιποτα....παλι καλα που καταφερα να εχω αδεια στο τελος.....

 

 

 

αυτα τα ολιγα για αρχη.....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φορτώνω όταν διαφωνώ με κάποιον σχετικά με το πως πρέπει να γίνει κάτι νόμιμα/σωστά και μόλις του παραθέσω τις τεχνικές οδηγίες, νόμους κτλ αρχίζει αντιρρήσεις (κοινώς κάνει τον Κινέζο) λέγοντας

- δεν ξέρω εγώ από τέτοια...

- τι ξέρει το ΤΕΕ; Εγώ ξέρω καλύτερα...

- οι ΤΟΤΕΕ είναι παλιές, σιγά μην τις διαβάσω...

- έμαθα από παλιό και μου είχε πει αλιώς...

- δεν με ενδιαφέρει τι λέει ο νόμος...

 

Επίσης μου πέφτει βαρύ όταν κάποιος έχει αναλάβει μια δουλειά (π.χ. βιοτεχνία τυροκομικών) που θέλει γνώσεις και ρωτάει "τι είναι η χρήση γής;".

 

update:

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=180409&postcount=8

Link to comment
Share on other sites

1) Φορτώνω με το να έρχονται στο γραφείο (ή ακόμα χειρότερα να παίρνουν τηλέφωνο) και να ρωτάνε πόσο κάνει χωρίς να ξέρουν τι!!

 

Πελάτης: "Θέλω να κτίσω σπίτι, πόσο θα μου κοστίσει;"

Μηχανικός: "Πόσους ορόφους;"

Πελάτης: "Δεν ξέρω, να δούμε τι κτίζει, αλλά πόσο θα μου κοστίσει;"

Μηχανικός: "Υπόγειο θα έχετε;"

Πελάτης: "Δεν ξέρω, θα κοστίσει πολύ;"

Μηχανικός: "Εξαρτάται, Για τι εμβαδό οικοπέδου και κάλυψης μιλάμε;"

Πελάτης: "Κάπου εδώ το είχα...δεν θυμάμαι ακριβώς... αλλά ξέρετε, εμένα με ενδιαφέρει πιο πολύ το κόστος..."

Μηχανικός: "Θα πρέπει να γίνουν οι μελέτες πρώτα, να δούμε αναλυτικά τι θέλετε να κτίσετε, περάστε από το γραφείο..."

Πελάτης: "Καααλά..." ...και ο πελάτης εξαφανίστηκε...

 

Διάλογος φανταστικός αλλά όχι εξωπραγματικός...

 

2) Φορτώνω με συναδέλφους που υποτιμούν τόσο πολύ το επάγγελμα ώστε υποβαθμίζουν όλον τον κλάδο... Στο παραπάνω παράδειγμα π.χ. θα δίναν τιμή (έτσι στον βρόντο) μόνο και μόνο για να μην χάσουν την δουλειά...

Οι μελέτες που συντάσσουν είναι για κλάμματα και με γνωστούς, άκρες, μίζες κλπ παιρνάνε παντού.

Κοστολογούν τελικά ακριβότερα την δουλειά τους από τους υπολοίπους...

Link to comment
Share on other sites

φορτώνω με:

- την δημοσιουπαλληλική νοοτροπία του στύλ "πέρνα αύριο να δούμε την μελέτη σου γιατί σήμερα κάτι μου έτυχε" ή "εκτύπωσε μου μια σείρά σχεδίων και βλέπουμε..." χωρίς να σκέφτονται οτι κάθε σειρά σχεδίων απαιτεί χρόνο, χρήμα, υλικά, κτλ..

 

-την νοοτροπία των εργολάβων κυρίων των εμπειροτεχνών, οι οποίοι σε συζητήσεις μου έχουν πει αυτολεξί: " η δουλεία του μηχανικού είναι περίπου μιας εβδομάδας ανα άδεια και την χρυσοπληρώνεστε" χωρίς φυσικά να αναλογίζονται το κόστος των γνώσεων μου εμπεριέχεται σε μια άδεια και φυσικά την διεκπαιρέωση μέχρι να την πάρουμε στα χέρια μας. Αλλά και στο τελεύταίο ακόμα υπάρχει το επιχείρημα που με βγάζει από τα ρούχα μου, ότι πάμε στην πολεοδομία για πολλές υποθέσεις μαζί οπότε η διεκπαιρέωση δεν μας τρώει πολύ χρόνο...

Την ίδια στιγμή αυτοί χρεώνουν στους πελάτες τους το μπετόν βάσει του δελτίου αποστολής, έχουν άποψη για τον οπλισμό και τις διατομές του φ.ο. κρίνοντας τον ως μή επαρκή κτλ κτλ....

 

-με πολλούς πελάτες που θεωρούν οτι επειδή ο γείτωνας έκανε την τάδε παρανομία, έχει το ΔΙΚΑΙΩΜΑ να την κάνει και αυτος...

 

-με το κράτος το οποίο αλλάζει τους νόμους κατα βούληση, βγάζει εγκυκλίους που μας εκθέτουν στους αδαείς πελάτες μας με αποτέλεσμα να μας σέρνουν στα δικαστήρια (βλ. εγκ 1/2010 ΥΠΕΚΑ)

 

αυτά για την ώρα...φορτώνο λίγο ακόμα και επιστρέφω.....

Link to comment
Share on other sites

Με τον μάστορα που όταν του δίνεις οδηγίες σου λέει: "Έλα τώρα, δεν έχει ανάγκη, σαράντα χρόνια ρίχνω μπετά..."

 

Με τον ιδιοκτήτη που κάθεται από κάτω κατά την σκυροδέτηση και φωνάζει: "Ρίξε, ρίξε κι άλλο να γίνει γερό!"

 

Α, ναί, και με τον υδραυλικό, που αφού του εξηγήσεις επί μία ώρα ότι δεν θέλεις να κόβει αδιακρίτως τα σίδερα ...πας και βλέπεις ότι δεν τα έκοψε, τα σφυρηλάτησε να πάν γύρω γύρω στην τρύπα - και σου ζητάει και τα ρέστα.

 

(πραγματικές ατάκες)

Link to comment
Share on other sites

Με τους ιδιοκτήτες που βλέπουν το μηχανικό ως ένα ταχυδρόμο που πάει μερικά χαρτιά στην πολεοδομία και τους φέρνει πίσω μια άδεια. ΦΟΡΤΩΝΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

με τα δυο κομματα εξουσιας που εκαναν ενα διεφθαρμενο κομματικο κρατος αφρικανικου τυπου.

με την αριστερα που εξακολουθει να αδυνατει να κανει μια αναλυση της προκοπης για το τι φταιει στην Ελλαδα και τι πρεπει να γινει.

Για το οτι δεν φαινεται φως στο τουνελ.

Link to comment
Share on other sites

Με τους ιδιοκτήτες που βλέπουν το μηχανικό ως ένα ταχυδρόμο που πάει μερικά χαρτιά στην πολεοδομία και τους φέρνει πίσω μια άδεια. ΦΟΡΤΩΝΩ!!!

Αν συνενοηθούμε να αναβαθμίσουμε το επάγγελμα και να στέλνουμε τους ίδιους, (δεν έχουμε καμία υποχρέωση να πηγαίνουμε), όλα θα ήταν καλύτερα και δε θα είχαμε αυτή τη καραμέλα και τη γκρίνια με τις πολεοδομίες.

Έτσι θα αναδεικνυόταν και ο ρόλος μας και δε θα πίστευαν στα μάτια τους, πόσο χρήσιμοι και απαραίτητοι είμαστε.

Απλές κινήσεις που αναβαθμίζουν και διευκολύνουν τη ζωή μας. Όλα είναι θέμα απόφασης.

Πώς προσπαθούν να σώσουν το κράτος με μια απόφαση με φόντο το καστελόριζο (τωρα που δεν έχει πλέον σωτηρία) και να πατάξουν τη φοροδιαφυγή; Έτσι κι εδώ είναι θέμα απόφασης και συμβάσεων. Με ενοχλεί λοιπόν πρώτα η δικιά μας αντιμετώπιση του θέματος κι έπειτα οι άλλοι.

Link to comment
Share on other sites

Σε βρίσκω πάρα πολύ σωστό. Τα των υπηρεσιών ανάγονται ως σημαντικότερα από τα πραγματικά θέματα που αφορούν την μελέτη και την κατασκευή και αυτό είναι το βασικό σφάλμα και εμπόδιο στην εξάσκηση του επαγγέλματος του μηχανικού.

 

Εγώ φορτώνω με τις υπηρεσίες, την αυθαιρεσία στην ερμηνεία και στην έλλειψη τυποποίησης και άρα βελτιστοποίησης των απαιτούμενων διαδικασιών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.