Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαίτηση ηλεκτρομηχανολογικών μελετών με βάση το άθροισμα των όγκων;


Recommended Posts

Η παράθεση της εγκυκλίου αναφέρει ξεκάθαρα "εφόσον απαιτούνται οι Η/Μ μελέτες".

Σωστά?

 

Κατά ΕΛΟΤ ελέγχεται η μελέτη σε κάθε περιπτωση, απλά δεν είναι απαραίτητο να είναι 8 ατόμων με εμβαδό 1.40x1.10 μεγέθος θαλάμου.Αλλά τους περιορισμούς άτομα/εμβαδό θαλάμου κλπ κατά ΕΛΟΤ τα ακολουθείς κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσε μας αν βρεις κάτι περισσότερο φίλε!

 

 

@angelosK :

 

αυτό είναι άλλο θέμα, ζητείται από τις πολεοδομίες όταν έχεις περισσότερες από μια ιδιοκτησίες μελέτη κατανομής δαπανών- για να είμαι ειλικρινής δε γνωρίζω που στηρίζεται αυτό, είναι όμως γεγονός ότι το ζητάνε.

Μαζί με την κατανομή δαπανών προσκομίζεις και μελέτη απωλειών όπου φαίνεται ο υπολογισμός των θερμίδων.Όχι όμως πλήρη μελέτη θέρμανσης....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε MECH , συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς. Αν έχω π.χ. ένα διώροφο (μια μεζονέτα) όπου δείχνω φρεάτιο , δεν υποχρεούμαι στην υποβολή μελέτης ανελκυστήρα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό που λες πρώτη φορά το ακούω. Επί χρόνια , και σε πολλές πολεοδομίες ανά την Ελλάδα , πέρα από τη Θεσσαλονίκη όπου είναι βέβαιο 100% , όταν δείχνουμε ανελκυστήρα και άρα όταν θα κατασκευσθεί στην πραγματικότητα ανελκυστήρας , υποχρεωτικά κάνεις και μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρόκειται για εξυπηρέτηση μιας μόνο κατοικίας δε θέλει μελέτη (όπως είναι στις μεζονέτες). Αν είναι κοινόχρηστο θέλει. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι, σε όσα κτίρια υπάρχει φρεάτιο ανελκυστήρα, δε μου έχει ζητηθεί ποτέ από την πολεοδομία μελέτη ανελκυστήρα, παρά μόνο στην περίπτωση όπου υπάρχει υποχρέωση υποβολής όλων των Η/Μ μελετών.

Αυτό ακριβώς αναφέρει και η παράγραφος 7 του άρθρου 25 του κτιριοδομικού που παρέθεσε ο erling παραπάνω και είναι ενσωμάτωση της αντίστοιχης εγκυκλίου του 1998.

 

Αν υπάρχει νεότερη εγκύκλιος που αναφέρει κάτι διαφορετικό , θα την υποδεχτώ με χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.