Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαστασιολόγηση και όπλιση δεξαμενής νερού


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα,

Θέλω να κατασκευάσω υπόγεια μονοθάλαμη δεξαμενή νερού με βάθος επίχωσης περίπου 1,50 μ., έδαφος γαιώδες- ημιβραχώδες, διαστάσεις 8*4*2

( μήκος * πλάτος * ύψος).

Θα ήθελα την άποψη σας για την διαστασιολόγηση και τον οπλισμό που πρέπει να τοποθετηθεί. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

σαν νέος πολ. μηχανικός πολλές φορές εχω ζητήσει συμβουλές από το φόρουμ. Συμβουλές όμως, όχι έτοιμες μελέτες. Ο οπλισμός και η διαστασιολόγηση προκύπτει από την στατική επίλυση που θα κάνεις, λαμβάνοντας υπ' όψιν ΚΑΙ την σεισμικότητα της περιοχής.Μια διπλή εσχάρα Φ12 θα ήταν επαρκης πιστεύω, αλλά και πάλι...η απάντηση μου είναι όσο γενική είναι και η ερώτηση σου

Link to comment
Share on other sites

σαν ερωτηση για αυθαιρετο μακουγεται...

 

θα εχει χωμα απο πανω?

η μηπως ειναι καμια πισινα που ονομαζεται δεξαμενη νερου!!!

 

σε καθε περπτωση διπλη φ12 απο 10 εως 15

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο παράρτημα του ΕΚ (δεν θυμάμαι ποιο) δίνει τα υδροδυναμικά φορτία λόγω σεισμού σε τοίχους και οροφή.

Αν όμως η δεξαμενή είναι υπόγεια (και μάλιστα καταχωμένη), η κύρια δράση σχεδιασμού είναι οι ωθήσεις και τα φορτία των γαιών (θεωρώντας την δεξαμενή άδεια).

Οι διαστάσεις που δίνεις είναι μάλλον μικρές (με εξαίρεση το 8 ), είναι ας πούμε δεξαμενή μεσαίου μεγέθους.

Το πρόβλημα με τις δεξαμενές είναι η στεγανότητα --> έλεγχος της ρηγμάτωσης.

Άσχετα με τα φορτία σχεδιασμού (που μπορεί και να είναι μικρά) δεν είναι σκόπιμο να έχεις τοιχεία πιο λεπτά από 25cm (για καλή σκυροδέτηση και διευθέτηση του οπλισμού, αν και έχω κάνει δεξαμενή και με d=20). Επίσης όχι λιγότερο από 2#Φ10/20, αν και για την μεγάλη πλευρά θα έλεγα και 2#Φ10/15 (για την ρηγμάτωση). Σωστές επικαλύψεις οπλισμών και σωστή κατασκευή στις θέσεις υψηλών ροπών (πέρατα τοιχείων - γωνίες).

Στην πλάκα του πυθμένα οπωσδήποτε διπλή εσχάρα, τυπικά Φ12/15.

Ίσως θα βόλευε για περιορισμό των εντάσεων να χώριζες την δεξαμενή με ενδιάμεσο εγκάρσιο τοιχείο σε δύο μισά. (Τα πλευρικά τοιχεία και η πλάκα οροφής από διέρειστα θα γίνουν τετραέρειστα)

 

Στην κατασκευή:

Καλό θα είναι όχι πλαστικούς αποστάτες και βέβαια όχι ξύλινα μορέλα.

 

Στις κανονικές δεξαμενές ύδρευσης έχει και άλλα κόλπα, ισχυρότερη όπλιση (διπλάσια), στεγανοποιητές μάζης, κορδόνια μπετονίτη στους αρμούς διακοπής, μεγαλύτερα πάχη σκυροδέματος, μέχρι και προένταση (σε κυκλική δεξαμενή) ...όλα αυτά νομίζω ότι δεν είναι για την περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

 

Στην κατασκευή:

Καλό θα είναι όχι πλαστικούς αποστάτες και βέβαια όχι ξύλινα μορέλα.

 

.

Γιατί οχι πλαστικούς????Τι προτεινεις??

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οχι πλαστικούς????Τι προτεινεις??

 

τσιμεντενιους

Link to comment
Share on other sites

τσιμεντενιους

 

τους εχω δοκιμασει...σπανε ευκολα...ειδικα με πολυ βαρος....πιστευω πως οι καλυτεροι ειναι οι αποστατες ZIG-ZAG...μπορεις να τους δεις εδω http://www.spitia.gr/aktena/index.htm

και περναει και το μπετον με αποτελεσμα να μην αφηνει (ιχνη)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.